naar de gebeurtenissen van woensdag? Welke rol spelen sociale media? 7 zich beroepen op het 25ste amendement. Ze achten Trump dan niet in staat 'de bevoegdhe den en plichten van zijn ambt te vervullen'. Binnen het kabinet wordt daarover al voorzichtig gespro ken. Er zijn grote zorgen om de geestesgesteldheid van Trump. Normaal zou een afzettingspro cedure niet in het hoofd van Pence opkomen. Maar de verhou dingen tussen de president en vi- cepresident zijn flink bekoeld. Trump zette op Twitter zijn tweede man weg als een lafaard die de moed niet had om in het Congres de overwinning van Biden te voorkomen. Zetels Congres VS Senaat Huis van Afgevaardigden het Capitool. ,,Dat was een po ging om de Amerikaanse demo cratie te onderwerpen aan de heerschappij van de meute'', stelt Mattis. Onder Republikeinse politici en regeringsfunctionarissen gaan stemmen op om Trump nog voor de inauguratie van Biden (20 ja nuari) af te zetten. Gouverneur Phil Scott (Vermont): „President Trump heeft een campagne geor kestreerd om een opstand te creëren die de uitkomst van een vrije, eerlijke en legale verkiezing terugdraait.'' Om Trump af te zetten, moe ten vicepresident Mike Pence en een meerderheid van het kabinet Baltimore, vlakbij Washington. Het is schokkend en beangstigend, maar ik denk echt dat we dit had den kunnen verwachten. Amerika is zó gepolariseerd. En Trump heeft met zijn retoriek het geweld alleen maar aangewakkerd.'' Het schokkendste vindt ze de beelden van de vrouw die werd neergeschoten en later overleed. ,,Je zag haar neervallen en bloe den. Dat ze dat lieten zien op tv!'' Ze slaakt een diepe zucht. ,,Het worden angstige dagen tot aan de inauguratie van Joe Biden. Er kan nog veel gebeuren. En ik denk dat de polarisatie alleen nog maar gaat toenemen. Mensen hebben het al over staten die zich zouden moe ten afscheiden. Amerika wordt zo langzamerhand een plek waar je liever niet wil wonen. Dat geldt nog niet voor mij, maar wel voor mijn Nederlandse man. Die denkt dat er een burgeroorlog aankomt.'' Brian Schropfer (29), een New Yorker uit Rotterdam, dacht net als Karen Avery dat hij naar beel den uit een ver, vreemd land zat te kijken. ,,Zo treurig. Dit raakt aan het hart van de Verenigde Staten. Het vreedzame protest heb ik al tijd een van de mooiste dingen van mijn land gevonden.'' Hij ver baast zich er nog steeds over dat 'die mensen, zo vol haat en ge weld' zomaar het Capitool konden binnendringen. ,,Dat belooft nog wat voor de inauguratie.'' Hij heeft tot diep in de nacht voor de tv gezeten, maar is uitein delijk toch naar bed gegaan. Zijn Ik zag Bagdad, of Moskou, maar het was DC. Het is verschrikkelijk vriend, die wel verder keek, moest hem wakker maken als er bom men zouden afgaan. ,,Ik dacht echt dat dat kon gebeuren. En vanoch tend was ik bang om naar mijn werk te gaan, want ik wist zeker dat iedereen zou vragen wat er aan de hand is in de VS. En echt, elke vergadering begon met die vraag.'' Schropfer is trots op zijn land, maar soms schaamt hij zich om er over te praten. ,,Het is goed dat er dingen veranderen. Dat het niet langer meer vanzelfsprekend de blanke heteromannen zijn die de dienst uitmaken, maar dat ook an dere groepen opstaan en voor zichzelf opkomen. Ik denk ook dat het nog niet afgelopen is met alle pijn en geweld. Het is als een pleister die er af moet.'' Donald Trump is zijn onlinemega- foon kwijt. Hij kan voorlopig niet twitteren, zijn Facebookaccount is voor onbepaalde tijd geschorst. An dere politici zouden van zo'n blok kade niet wakker liggen, maar Trump heeft alleen al op Twitter bijna 89 miljoen volgers, die hij op een gemiddelde dag bestookt met dik dertig berichten. Weg publiek. Trump maakte het woensdag blijkbaar echt te bont, toen demon stranten het Capitool bestormden en hij de menigte opjutte in plaats van te kalmeren. De techbedrijven grepen 's nachts in na publicatie van de video waarin Trump de de monstranten opriep huiswaarts te gaan. Hij herhaalde in diezelfde boodschap nóg eens dat de verkie zingen 'gestolen' zijn. Dus ging zijn account op zwart, en wel 'voor onbepaalde tijd', in ieder geval tot na de machtsover dracht van 20 januari, kondigde Facebook-ceo Mark Zuckerberg la ter aan. Een ongekende stap voor het socialemediakanaal dat de afge lopen vier jaar vaak ruim baan bood aan de president, al ontkende een woordvoerder van het bedrijf eer der gisteren dat de aanpak afwijkt van staand beleid: ,,Meerdere schendingen kunnen leiden tot een blokkade. Dit geldt voor iedereen, ook voor Nederlandse politici'', zei hij na een persconferentie over de maatregelen voor de campagne bij de Tweede Kamerverkiezingen van 17 maart. Facebook telt alleen al 35.000 me dewerkers die proberen nep- nieuws, manipulatie, haat- en inti midatie te weren. Het bedrijf trekt daar 4 miljard dollar voor uit. Facebook claimt dat de ingrepen werken: ,,We hebben meer dan 50 miljoen berichten over het coro navirus gelabeld als misleidend, 95 procent van de gebruikers klikt na de waarschuwing niet door.'' Toch dreigt ook het risico van censuur en het 'ondergronds' gaan van kwaadwillenden. Zo commu niceerden de Capitoolbestormers via Parler en Telegram. De spagaat tussen vrije meningsuiting en het aanpakken van desinformatie is nog niet uit de wereld. De komende weken - tijdens de Nederlandse verkiezingscampagne - moet blij ken of ook hier pagina's op zwart gaan of politici berispingen krijgen. Vanuit het buitenland lijkt nog weinig interesse om te stoken: Fa- cebook ziet geen georkestreerde in formatiecampagnes vanuit het bui tenland. ,,Maar we blijven alert.'' vrijdag 8 januari 2021 GO Trump nog roemlozer? Trump hitst zijn aanhang op, luttele uren voordat een deel het Capitool bestormde. foto reuters Meerderheid bij 51 De Democraten hebben nu in beide Kamers de meerderheid. Meerderheid bij 218 Vicepresident Harris (D) heeft de beslissende stem. Twee zetels nog open: New York en Iowa. 080121 BRON: NYT - Karen Avery Lang werd Twitter en Facebook verweten haat, complotten en propaganda te laten voortwoe keren. Met de schorsing van Do nald Trump lijken ze een nieuwe koers te kiezen. ,,Dit geldt ook voor Nederlandse politici.'' Niels Klaassen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7