NYNKEDEJONG Kan zo'n bestorming in Tweede Kamergebouw? Hoe kijken Amerikanen in ons land 6 AANVAL OP HET CAPITOOL NASLEEP Donald Trump betaalt een hoge prijs voor de oorlogstaal waarmee hij al wekenlang zijn aanhangers ophitst, culminerend in de bestorming van het Capitool. Zijn Republikeinse steunpilaren vallen weg. De kring van vertrouwelingen krimpt iedere dag een beetje meer. Maar het kan nog erger worden. Column $0 @nynke Ik ben geen Amerikakenner. Dat hoef ik ook niet te zijn; we hebben er in Nederland meer dan genoeg. Ik ben slechts twee keer in de VSgeweest. Alles wat ik over dat land weet, heb ik gelezen in boeken, heb ik gehoord van cor respondenten die er al jaren wo nen. Maar om te kunnen voorspellen wat er woensdag in Washington gebeurde, hoef je helemaal geen Amerikakenner te zijn. Dit had ie dereen aan kunnen zien komen. je wel uittekenen wat zijn getrou wen gaan doen. De Amerikaanse media waren er als de kippen bij om deze bestor ming 'on-Amerikaans' te noemen. Het was meer iets voor een derde wereldland, of voor de Balkan. Nee hoor, dit is óók Amerikaans. Want dit kan overal gebeuren. Dit is wat een leider kan aanrichten, wan neer hij gesteund wordt door zijn partijgenoten. Wanneer rechts extremisme niet wordt veroor deeld, maar gepamperd. Als je fas cisten die nota bene truien met daarop 'Camp Auschwitz' dragen, 'bezorgde burgers' noemt, omdat 'fascist' zo ongezellig klinkt. Als je al deze zaken vier jaar lang aanwakkert, niet tegenwerkt, wanneer politici niet tegen hun leider durven in te gaan omdat ze bang zijn om hun baan kwijt te ra ken, dan krijg je dit. Want ook in ons land zijn er poli tici en partijen die consequent de media wantrouwen, die roeptoete- ren over hoe ons land ons land niet meer is. Ook hier zijn genoeg mensen die geloven in complot theorieën over de elite. Die den ken dat je geweld nodig hebt om je zin te kunnen krijgen. Je hoeft geen kenner van de po litiek te zijn om die verbanden te zien. Dit is wat een leider kan aanrichten. Dit kan overal gebeuren Aanleiding is de historische aanval op het Capitool, woensdag. Arib zegt verbijsterd naar de beelden te hebben gekeken. ,,Het heeft me wel aan het denken gezet. Zo'n grote groep mensen die het gebouw bin nenstormt en de democratie even buitenspel zet. Het is gelukkig goed afgelopen.'' Voor de Nederlandse situatie dacht Arib meteen terug aan een bestorming door Koerden in 2014, toen de Tweede Kamer werd voor gezeten door Anouchka van Mil tenburg. Arib: ,,Het is belangrijk je niet te laten verrassen. Het zou zo- maar weer ergens kunnen gebeu ren. Ik heb gezegd: laten we voor de Tweede Kamer nog een keer een check doen. Het gebouw nog een keer bekijken op zwakke plekken.'' Volgens Arib is daarover contact met de NCTV, de Nationaal Coör dinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, en een aantal deskundi gen. ,,Onze veiligheidsmensen zijn erop getraind'', zegt Arib, ,,Ik geloof niet dat het nog een keer zal gebeu ren. Maar het is net als een apk van de auto: je moet nagaan of alles nog goed is.'' De nummer twee van de PvdA- kieslijst, die weer in is voor een nieuwe periode als voorzitter van de Tweede Kamer, sloeg al eerder alarm over de dreigende sfeer rond het gebouwencomplex. Ze vond dat demonstraties verboden moesten worden op het Haagse Plein. Virus ontkenners belaagden de afgelopen maanden politici. ls de Trump Tower in New York symbool zou staan voor het president schap van Do nald Trump, zou die toren - icoon van zijn za kelijke imperium - nu als een kaartenhuis in elkaar storten. Het schild waarachter Trump zich onaantastbaar en onverwoestbaar achtte, wordt laag voor laag ont manteld. Voor veel Republikeinen, die zijn uitspattingen tot op zekere hoogte nog slikten, is de bestor ming van het Capitool de drup pel. Ze keren zich massaal tegen hun president. Vooral de wijze waarop Trump al twee maanden de verkiezings overwinning van Democraat Joe Biden betwist door hem ongefun deerd te beschuldigen van 'fraude' en 'gestolen verkiezingen' gaat veel partijgenoten te ver. ,,We waren woensdag getuige van wat er kan gebeuren als man nen aan de macht en mannen die verantwoordelijkheid dragen, weigeren de waarheid te erken nen'', zegt de Republikeinse se nator Pat Toomey. ,,We zagen bloedvergieten omdat de dema goog ervoor koos leugens te ver spreiden en wantrouwen jegens zijn eigen mede-Amerikanen te zaaien.'' Van het aangekondigde verzet van twaalf Republikeinse senato ren in het Amerikaanse Congres tegen de bekrachtiging van Bidens overwinning, bleef wei nig over. Nog maar zes senatoren maakten bezwaar tegen de ver kiezingsuitslag in de staat Ari zona. De anderen lieten na de ge beurtenissen hun eis van een par lementair onderzoek varen. Veelzeggend waren de woor den van senator Lindsey Graham, een van Trumps loyaalste bond genoten. In het Congres wees hij een onderzoekscommissie af en erkende hij Biden als de 'legi tieme president van de Verenigde Staten'. ,,Trump en ik hebben sa men een geweldige reis gehad. Ik vind het heel erg dat het nu zo Vandaag kan ik enkel zeggen: ik doe niet meer mee. Genoeg is genoeg moet eindigen. Maar vandaag kan ik enkel zeggen: ik doe niet meer mee. Genoeg is genoeg.'' Ook bij partijprominenten heeft Trump zijn krediet ver speeld. Oud-president George W. Bush noemt de opstand 'misse lijkmakend en hartverscheu rend'. ,,Ik ben geschokt door het roekeloze gedrag van sommige politieke leiders sinds de verkie zingen en door het gebrek aan respect dat vandaag wordt ge toond voor onze instituties, tradi ties en wetshandhavers.'' Zelfs in zijn eigen Witte Huis brokkelt de steun voor Trump af. Verschillende medewerkers stap ten gisteren op. Onder hen is Matt Pottinger, plaatsvervangend nationaal veiligheidsadviseur, die 'onthutst' was over de wijze waarop Trump zijn aanhangers ophitste. Stephanie Grisham, de rechter hand van presidentsvrouw Mela- nia en al sinds 2015 betrokken bij Trump, diende haar ontslag in. Gevolgd door medewerker Rickie Niceta en perswoordvoerder Sarah Matthews. ,,Het land heeft een vreedzame machtsoverdracht nodig.'' Verwacht wordt dat het Witte Huis verder zal leeglopen. Volgens bronnen moesten me dewerkers en Trumps dochter Ivanka zeker drie kwartier op de president inpraten om hem zover te krijgen zijn aanhangers via Twitter te kalmeren. Trump ziet zijn opgebouwde kring van loyalisten en vertrou welingen kleiner worden. Naast zijn familie zijn dat onder ande ren advocaat Rudy Guiliani, die voor de bestorming Trump-aan- hangers opriep tot een 'strijd', en senatoren Ted Cruz (Texas) en Josh Hawley (Missouri). Voor kerst gaf hij tientallen vertrouwe lingen nog gratie en in het over heidsapparaat schroomde hij niet critici te vervangen door trouwe volgelingen. Dat deed hij onder meer in de top van het Pentagon (ministerie van Defensie). Een van de slachtoffers was voormalig defensieminister James Mattis, die door Trump werd ontslagen. Mattis be schouwt zijn voormalige baas als de schuldige achter de aanval op Karen Avery had er al snel geen zin meer in. Ze had om 19.00 uur woensdagavond de televisie aan gezet, omdat ze de stemmingen in het Congres wilde volgen. Bij het 'Arizona-ding' haakte ze af. Enkele senatoren wilden de uit slag in die staat ongeldig laten verklaren. ,,Het was die Ted Cruz weer'', zegt ze. ,,Ik kon er niet meer tegen. Dus toen ben ik de kamer uitgelopen.'' Even later riep haar man haar terug: ze wa ren het Capitool aan het bestor men! ,,Ik kon het niet geloven.'' Avery groeide op in New Eng land en verhuisde op haar 19de naar Washington DC. Inmiddels woont ze al 22 jaar in Helmond. En ze kent haar geschiedenis. ,,Iets als dit gebeurde voor de laat ste keer in 1814. Maar toen was het oorlog en waren de indringers de Britse bezetters.'' Nu leek het wel alsof ze naar beelden uit een ander land zat te kijken. ,,Ik zag Bagdad, of Mos kou, maar het was DC. Het is ver schrikkelijk, het breekt mijn hart. En het is slecht voor mijn bloed druk. Ik ben zó boos! En bang, en gefrustreerd. Het is onwerkelijk en werkelijk tegelijk.'' Het treurigste vindt ze de men sen die door de gangen van het Capitool liepen en foto's aan het maken waren. Alsof ze op een feestje waren. ,,En dan die idioot, en nu zeg ik het nog netjes, in het kantoor van Nancy Pelosi! Ze moeten allemaal aangepakt wor den. En niet alleen zij, maar ook Donald Trump en Rudy Giuliani (Trumps advocaat, red.). Die heb ben de boel opgehitst.'' Ook Christine Armacost (36) uit Berkel en Rodenrijs zat voor de tv. De docente aan de Hoge school Rotterdam was met haar man aan het zappen tussen de NOS en CNN. ,,En ondertussen aan het appen met mijn ouders in vier jaar lang de democratie in twijfel trekt, die de media be schimpt en tot schietschijf bom bardeert. Die rechts-extremisten knuffelt, die hun geweld niet ver oordeelt. Die vier jaar lang heeft geroepen dat het land terugge wonnen moet worden, teruggege ven aan de échte Amerikanen, want links had het afgepakt. Links, multicultureel Amerika. En als die president vervolgens zélf zegt dat zijn vicepresident de uitslag van de verkiezingen niet moet accepteren, dat de vergade ring in het Capi tool gestopt moet worden, dat er gevoch ten moet worden, dan kun vrijdag 8 januari 2021 GO Leiders En wij kunnen daarvan leren. De beveiliging van het Tweede Kamergebouw zal binnenkort opnieuw worden gecontroleerd op 'zwakke plekken'. Dat zegt Kamervoorzitter Khadija Arib. Jan Hoedeman Den Haag Kan de aftocht van Tonny van der Mee Rotterdam/Washington - Lindsey Graham, Republikeins senator Niet alleen aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zaten Amerikanen verbijsterd voor de televisie. Ook in Neder land keken ze met angst en beven naar de gebeurtenissen in Washington. „Mijn hart brak.'' Mark van Assen Helmond Men neme een president die al

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6