II 5 Iedereen wist wat er ging gebeuren Afzetting van Trump geëist Afschuw over 'Auschwitz' resteerd, vijf wegens wapenbezit. Pas na twee angstige uren, die veel weg hadden van een vanuit sociale media geleide en door de president goedgekeurde staats greep, lukte het enigszins de orde te her stellen. Daarbij raakten veertien agenten gewond, van wie een ernstig. De kritiek op de overlopen Capitol Police was gisteren vernietigend. Na de aanslagen van 11 september 2001 was voor honderden miljoenen gespendeerd aan extra veilig heidsmaatregelen en extra politie rond het Capitool. Daarvan was weinig te merken. Sommige agenten stonden bijna sullig te wachten op wat ging komen - in hun ge wone uniformen, zonder bescherming. Het waren er door corona ook minder dan ge bruikelijk. Bij dat alles hield het leger zich op de vlakte, ook vanwege kritiek voor hard optreden bij een eerdere demonstratie. „Onbestaanbaar, ze waren totaal niet voorbereid op zo'n menigte", aldus Charles Ramsey, voormalig politiechef van Was hington, gisteren op CNN. De politie van het Capitool heeft zelf tweeduizend agen ten beschikbaar, maar ze kunnen altijd ver sterkingen oproepen van politiekorpsen in de staten Maryland en Virginia, plus de Na tionale Garde, zei hij. „Iedereen wist wat er ging komen, de informatie van de rechtse groepen stond online. Ze wisten precies hoeveel er zouden komen. En toch werden ze overweldigd. Ze hadden niet de mensen en niet de middelen. Dit was een enorme veiligheidsblunder." De huidige politie commissaris zegt dat hij geen aanwijzingen had voor een bestorming. Bestorming schokt wereld De datum was geen verrassing. Die was al weken geleden rood omcirkeld in kringen van Trump-aanhangers. Op Face- book werd de boodschap ver spreid door honderden voort zettingen van de geblokkeerde groep Stop the Steal. Op 5 november 2020, twee dagen na de verkiezingen, ging Stop the Steal op zwart, omdat toen ook werd aangezet tot geweld. Maar honderden afsplitsingen en gelijkgestemde pagina's op Facebook en Twitter schoten als paddenstoelen uit de grond en gingen door met stemmingmake rij. En allemaal richtten ze zich op 6 ja nuari, de dag waarop het Amerikaanse Congres de verkiezingsuitslag zou be krachtigen en Joe Biden formeel bevestigd zou worden als aanstaande president van de Verenigde Staten. Donald Trump zelf re fereerde al weken aan 6 januari in tweets en uitspraken. Houd je gereed voor 6 januari, want dan zullen we wat laten zien, was meestal de teneur. Iedereen was dus klaar voor een potenti eel explosieve dag. Behalve de politie van Washington DC, de Nationale Garde en andere veiligheidsdiensten, bleek woens dag. Er bleken slechte afspraken gemaakt, er waren onvoldoende versterkingen achter de hand gehouden en er was onduidelijk heid over wie de opdracht moest geven om in te grijpen. Niet Donald Trump, maar vice-president Mike Pence faciliteerde de inzet van de Nationale Garde om een einde te maken aan de chaos, zo meldden Ameri kaanse media. Naar verluidt wilde de presi dent zijn eigen aanhangers ontzien. Het pandemonium uit de parallelle we reld waarin Donald Trump de verkiezingen zou hebben gewonnen, kostte vier men senlevens. Onder hen een in de Ameri kaanse vlag gewikkelde Trump-aanhang- ster, die zou zijn doodgeschoten door een agent toen ze weigerde achteruit te gaan. Uiteindelijk werden 68 relschoppers gear- Er is veel kritiek op de opstelling van de politie en de ordediensten bij de aanval op het Capitool door boze aanhangers van Donald Trump. Hoe kon het zo uit de hand lopen? vrijdag 8 januari 2021 GO Ook Congresmedewerkers worden gecontroleerd terwijl een speciale politie-eenheid het Capitool ontruimt. foto afp Hoe kon de politie zich zo laten overrompelen? WASHINGTON De leider van de Democraten in de Senaat, Chuck Schumer, wil dat vicepresident Mike Pence en de rest van het kabinet president Donald Trump uit zijn functie ont heffen. Hij zegt dat zij di rect gebruik moeten maken van het '25th amendment'. 'Als dat niet gebeurt, dan moeten het Huis van Afge vaardigden en de Senaat direct weer bij elkaar komen om een afzettings procedure op te starten', schrijft Schumer. Democra ten zouden de afzettings procedure al opstarten. BERLIJN In Duitsland is onthutst gereageerd op beelden van een extreem rechtse Capitool-bestor- mer met een zwarte hoodie waarop een witte doods kop te zien is met erboven de tekst 'Camp Auschwitz' en eronder: work brings freedom (een verwijzing naar de spreuk Arbeit macht frei boven de poort in het gelijknamige concen tratiekamp). De Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken Heiko Maas laat op Twitter zijn afgrijzen blijken. 'Als mensen met Auschwitz op hun jack parlementen aanvallen, dan moet onze reactie zeer duidelijk zijn. Zoiets mag nergens plaats vinden, vooral niet in parle menten. Afschuwelijk!' - Charles Ramsey, oud-politiechef DEN HAAG De bestorming van het Capitool in Was hington, heeft geleid tot in ternationale kritiek. Pre mier Rutte riep Trump op zijn verkiezingsnederlaag te erkennen. Hij sprak over 'afgrijselijke beelden' uit de Amerikaanse hoofdstad. De Duitse bondskanselier Merkel zei 'boos en ver drietig' te zijn. De Israëli sche premier Netanyahu sprak over een 'schande lijke vertoning' die veroor deeld moet worden. De Iraanse president Rohani, zei dat de beelden uit Was hington laten zien hoe kwetsbaar de westerse de mocratie is. Bob van Huët Rotterdam/Washington Wolken van traangas moeten helpen de meute terug te dringen. Onder: omstanders bij vernielde media-apparatuur. foto reuters

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5