Uitspraken leraren sieren mondkapjes 7 SLEPEND PROCES IJSVERKOOPSTER MOEDELOOS VAN HOUDING GEMEENTE IJs verkopen vanuit het praathuisje tegenover haar huis aan de Stoofweg in Dreischor in plaats vanuit de ijskar: dan had zij écht het gevoel van een eigen bedrijfje, het gebouwtje werd weer gebruikt én zou onderhouden worden. Maar Ria de Ruiter ziet ervan af. Ze vindt de houding van de gemeente 'frustrerend'. Het leek haar een win- winsituatie: geen vie zigheid meer in het leegstaande en ver pauperende praat huisje en zij zou niet steeds al haar spullen naar binnen hoeven te sle pen. Ria de Ruiter schept bijna zes jaar ijsjes vanuit haar ijskar De IJs muts op haar oprit tegenover het praathuisje. Zodoende, met dat uitzicht, kwamen de ideeën. Ze ging in oktober naar de ge meente met haar plan en daar werd het aanvankelijk met en thousiasme ontvangen. ,,De ge meente wilde dat ik ook de dorps raad peilde en die was ook en thousiast, mits ik de omwonenden zou inlichten." Prima, vond De Ruiter. Ze dacht een aantal stap pen te moeten doorlopen op weg naar de uitvoering van haar plan, maar ze schrok ervan hoe het liep. ,,Je wordt heel lang aan het lijntje gehouden en van de ene naar de andere ambtenaar gestuurd en weer terug, je bent zo maanden verder. De een zegt, je kunt eerst goedkeuring vragen in een voor overleg en de ander zegt nee, je moet gelijk de officiële vergun ning aanvragen. Dan zou ik dus kosten moeten maken, zonder dat ik zekerheid heb of mijn plan wel wordt goedgekeurd." Aanpassingen Bovendien steekt het haar dat zij allerlei aanpassingen aan het praathuisje - dat in eigendom van de gemeente blijft - zou moeten doen, waar ze verder geen zeggen schap over heeft. ,,De gemeente zou aannemers contracteren en die zelf aanwijzen en ik zou alles moeten betalen, terwijl zij bepa len. Je kunt je wel voorstellen dat Je wordt lang aan het lijntje gehouden en van de ene naar de andere ambtenaar gestuurd me dat meer zou gaan kosten, dan wanneer ik zelf kan kiezen wie ik ervoor inschakel." De Ruiter had nu al willen ver bouwen en in het voorjaar klaar willen zijn. Vanwege haar ziekte MS, wil ze niet te ver vooruitkij ken, daarom ziet ze nu van haar plannen af. ,,Ik geef het op, dit wordt zo een heel proces. Ze halen er van alles bij, ze zouden zelfs een onderzoek gaan doen naar de ver keersveiligheid, terwijl ik gewoon een leuk plan had voor het dorp. Ik vind het totaal niet sociaal. Ik houd, ondanks mijn ziekte, mijn hand niet op bij de gemeente, ik wil ervoor betalen en dan toch nog zo moeilijk doen. Leuke plannen van ondernemers worden blijk baar niet gewaardeerd." Wethouder Jacqueline van Burg (ruimtelijke ordening) zegt desge vraagd dat de gemeente graag wil meewerken aan de plannen van Ria de Ruiter. ,,We hebben een positieve grondhouding, maar het is wel ons gebouwtje en daarom willen we de regie houden over hoe er aanpassingen aan het ge bouw worden gedaan. Het is ove rigens niet zo dat wij de aannemer bepalen. Ook kunnen wij nooit ioo procent garantie aan de voor deur geven bij een vergunnings aanvraag." De wethouder zegt nog contact op te nemen met De Rui ter, maar het lijkt erop dat het praathuisje voorlopig ongebruikt blijft. ,,Als er nog meer vandalisme plaatsvindt, wordt het afgebroken, dus zo veel heeft de gemeente er niet mee op", zegt De Ruiter. Van Burg beaamt dat het huisje moge lijk wordt weggehaald als het ver der wordt beschadigd. Alle leerlingen met bedrijfsecono mie in hun vakkenpakket moeten er een keer aan geloven om een be drijfje op te zetten als schoolop dracht. De opbrengst gaat altijd naar een zelf te bepalen goed doel. Ariëlla Kooij, Alies Francke, Owen Monster en Sander Smits wilden aanvankelijk gaan bingoën met ou deren. ,,Maar toen kwam corona en moesten we wat anders bedenken. Daarom kwamen we op mondkap jes. Die moet iedereen dragen, dus dan kunnen we er maar beter iets leuks mee doen", zegt Ariëlla. Het viertal bedacht om er uit spraken van leraren op te zetten in de stijl van Loesje. Genoeg om uit te kiezen, vonden ze. ,,Zeker bij me neer Mulders", zegt Owen. Docent Engels Wim Mulders was gisteren een van de eerste klanten bij de start van de verkoop. Hij kocht een exemplaar met zijn eigen uitspraak: 'Je vervuilt de lucht met je stemge luid.' ,,Je moet sommige leerlingen een beetje prikkelen en zo heb ik ze gelijk weer bij de les als ze zitten te kwekken", legt hij zijn uitspraak uit. De andere tekst op de in totaal 20 mondkapjes luidt '14 °C is de per fecte lestemperatuur' en is van me neer Driesse. Ariëlla: ,,In zijn lokaal is het altijd koud. Met die tempera tuur kun je je het beste concentre ren volgens hem." Jasmijn van Doorne uit 5 havo kocht donderdag beide varianten ,,Een voor mijn broer die vorig jaar hier is afgestudeerd en een voor mezelf." Ze kreeg er een bundel korting voor: een kapje kost vier euro, twee samen 7,50 euro. De mondkapjes zijn gedrukt bij het Zierikzeese bedrijf YourSur- prise. Owen: ,,We kregen korting dus YourSurprise heeft ons een beetje gesponsord." vrijdag 8 januari 2021 SD IJsmuts geeft plannen praathuisje op Valeska Nastaly Dreischor -Ria de Ruiter, ijskar De IJsmuts „Niet mopperen, maar opperen", die uitspraak van mevrouw Ga- briëls heeft het niet gehaald, maar die van twee andere lera ren van de Pieter Zeeman prij ken wel op mondkapjes. Vier leerlingen uit 6 vwo verkopen de kapjes voor hun mini-onderne ming, de opbrengst is voor het Longfonds. Valeska Nastaly Zierikzee Alies Francke, Ariëlla Kooij, Owen Monster en Sander Smits (vlnr) verkopen mondkapjes met uitspraken van leraren, onder andere die van docent Engels Wim Mulders (voorgrond). foto sandra schimmelpennink Ria de Ruiter had graag een ijswinkeltje begonnen in het praathuisje aan de Stoofweg in Dreischor, maar is gefrustreerd door de gang van zaken bij de gemeente en ziet ervan af. foto sandra schimmelpennink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50