4 Wie vormden de menigte die woensdag het Amerikaanse Capitool bestormde? Een bonte mengeling van duizenden Trumpfans: van halfnaakte, woeste complotdenkers tot een man in een Auschwitz-sweater. Confederatie-vlag, de omstreden banier van de Zuidelijke Staten uit de Ameri kaanse Burgeroorlog, paradeert. Ook Ashli Babbitt (35) uit San Diego was er, ze werkte veertien jaar bij de Amerikaanse luchtmacht en vindt Trump 'een van Gods grootste strijders'. Een dag voor de demonstratie twittert ze: 'Ze kunnen proberen en proberen, maar de storm is hier en hij daalt in minder dan 24 uur neer op DC.' Babbitt werd in het Capitool in haar borst ge schoten en overleed. De kogel werd waarschijnlijk afgevuurd door een poli tieagent, de precieze toedracht is nog onduidelijk. Qanon Babbitt was ook een aanhanger van Qanon, een beweging van complotden kers. Zij geloven dat er in de VS een Deep State aan de macht is, die voorna melijk bestaat uit Democraten en die zich (onder meer) bezighoudt met sata- nistisch kindermisbruik. Trump zou de leider zijn die de Deep State bevecht. Een andere Qanon-aanhanger in het Capitool: Jake Angeli, een zelfbenoemde sjamaan. Angeli is zwaar getatoeëerd en liep halfnaakt en met bontmuts met hoorntjes op door het Capitool. Hij nam plaats op de stoel van vicepresident Mike Pence, die eerder die middag uit het gebouw geëvacueerd was. Angeli komt uit Arizona en werkte als acteur, voice-over en zanger. In een interview zei hij zich als een sjamaan, een ziener, te verkleden 'om aandacht te trekken'. Op een Trump-bijeenkomst in Phoenix in februari 2020 droeg hij een bord bij zich met de tekst 'Qsent me'. Wie verder kijkt op de beelden uit het Capitool ziet een man in een sweater met de tekst 'Camp Auschwitz. Work brings Freedom', met een doodshoofd. Het is een verwijzing naar de leus die boven de ingang van het nazi-concen tratiekamp hing: Arbeit machtfrei. Wie de man is, is niet bekend. Wel werden andere 'white supremacists' her kend. Zoals de rechts-extremistische Tim Gionet uit Anchorage, die zichzelf 'Baked Alaska' noemt. Hij livestreamde de bestorming, onder meer vanuit de kamer van Nancy Pelosi, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. ,,Dude, we zijn binnen", zei hij. at woensdagnacht duidelijk maakte? Dat het altijd weer gekker kan in de Ameri kaanse politiek. Het hallucinerende hoog tepunt: een halfnaakte, getatoeëerde man met een bontmuts met hoorntjes op zijn hoofd die zich uitgebreid laat fotograferen in het Capitool. De weg die naar die foto's leidde, be gon enkele uren eerder in een park in Washington DC. Daar verzamelen zich woensdagochtend tienduizenden Trump-aanhangers. Een verslaggever van The Guardian omschrijft de menigte als 'een mix van gezinnen en ouderen, mannen en vrouwen'. Er is al dagen angst voor de komst van de Proud Boys, een nationalistische militie. ,,Maar slechts een op de tien draagt camoufla gekleding, dat zijn er nog wel steeds meer dan dat er mondkapjes dragen." De president spreekt de menigte toe: 'Stop the steal!'. Daarna trekken duizen den demonstranten op naar het Capi tool. Een deel van de groep gaat door in geslagen ruiten het gebouw in. Een be toger uit New Jersey: ,,We gooiden flits- granaten en traangas naar de politie en drongen zo naar binnen. We wilden duidelijk maken dat er een onderzoek moet komen naar de verkiezingen." Wie waren de binnendringers? Wie naar de beelden kijkt, ziet van alles. Mensen met de kenmerkende rode, Trumpiaanse Make America Great Again (MAGA)-petjes op. Een man die met de vrijdag 8 januari 2021 Trump-aanhanger Richard Barnett maakt het zich gemakkelijk in de werkkamer van Nancy Pelosi, de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. foto hh/afp Wie waren de bestormers van het Capitool? Enkele betogers, uitgedost als sjamaan of paraderend met een zuidelijke oorlogsvlag, in en rond het Capitool. fotos getty reuters Cyril Rosman Rotterdam/Washington

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4