Journalist Daan Wallis voelde zich niet bedreigd NIEUWS 3 AANVAL OP HET CAPITOOL NASLEEP Waar gaat het heen met de Verenigde Staten? Het Congres laat zich niet intimideren en bekrachtigt de winst van Joe Biden in de presidentsverkiezing, maar in Washington wordt gevreesd voor meer geweld. Daar is het weer: het woord burger oorlog. Het valt de afgelopen maan den wel vaker, als je in gesprek gaat met Amerikanen over de staat van hun land. Na de poging tot opstand in het Capitool is Richard Brown (64) uit Oklahoma er alleen maar verder van overtuigd geraakt dat meer geweld aanstaande is in de VS. De burgeroorlog uit de negen tiende eeuw is goedbeschouwd nooit helemaal geëindigd. Zuider lingen zoals hij hebben nog altijd het gevoel dat in de hoofdstad op hen wordt neergekeken. ,,Ze gelo ven niet in de dingen waar wij in geloven: familie, God, ons land en vrijheid. Ze nemen ons dat af', klaagt de pensionado over de De mocraten die er de macht krijgen. Brown zegt dat hij zich uit de voe ten heeft gemaakt toen de demon stratie om president Trump te steunen ontaarde in een bestor ming van het Capitool. Maar in het Congresbouw zwaaiden pro- Trump extremisten met de vlag van de confederatie van zuidelijke staten die zich in de negentiende eeuw probeerden af te scheiden en vochten om slavernij te behouden. Waren het rellen? Protesten? Als het was gebeurd buiten het land dat zichzelf graag de hemel in prijst als de beste democratie op aarde, zou het een couppoging heten. De zittende president hitste zijn aan hangers op, zij probeerden vervol gens de machtsoverdracht aan zijn opvolger te dwarsbomen. Demo craten en ook sommige Republi keinen noemen het zo, anderen houden het bij 'opstand'. Oud-pre sident George Bush laat ontzet we ten dat de beelden uit de Ameri kaanse hoofdstad hem aan een ba nanenrepubliek doen denken. Enkele uren nadat aanhangers van de verliezer van de verkiezin gen het Capitool overnamen, gaat de stemming in het Congres die ze probeerden te verstoren gewoon door. De Amerikaanse democratie wankelt, en Congresleden beslui ten een punt te maken. ,,De Senaat van de Verenigde Staten zal niet worden geïntimideerd", zegt de Republikeinse fractievoorziter Mitch McConnell, als senatoren onder politiebegeleiding zijn te ruggekeerd. McConnell verdedigde Trump de afgelopen vier jaar Ze geloven niet in familie, God, ons land en vrijheid. Ze nemen ons dat allemaal af meestal, maar reageert nu kwaad. Het debat gaat rustig door. Alsof een Congreslid met oorlogserva ring, Jason Crow, nooit collega's heeft hoeven helpen hun gasmas- kers op te zetten. Hij droeg hen op de speldjes die duidelijk maken wat hun functie is te verwijderen, en greep het enige wapen dat hij voor handen had: een pen. Crow sloot de rijen toen agenten met getrok ken pistolen het complete Huis van Afgevaardigden kwamen evacue ren. Na de geweldsuitbarsting ge ven diverse bondgenoten van Trump in de Senaat hun verzet te gen de verkiezingsuitslagen op. Midden in de nacht wordt de winst van Joe Biden alsnog bekrachtigd. Het is een schok voor veel Ame rikanen, dat extremisten hun parle ment binnenstormden. Maar echt verrassend is de agressie niet. Afge lopen zomer vielen al doden bij botsingen tussen politieke tegen standers rond anti-racismeprotes- ten. Wie in de aanloop naar de pre sidentsverkiezingen door het land reisde hoorde van Amerikanen over de wapens die ze klaar hadden liggen, voor het geval de boel na de verkiezingen zou ontbranden. De nervositeit was al maanden voel baar, en blijft dat. Op 20 januari wordt Joe Biden in gezworen. Zo'n inauguratie is wel vaker een gelegenheid voor protest tegen een president die een deel van het land niet zint. Trump kan vooralsnog geen oproepen tot meer verzet op sociale media plaatsen. Twitter blokkeerde zijn account tij delijk en Facebook weert hem in ie der geval tot het einde van zijn pre sidentschap. Hoe geschokt de wereld en grote delen van de VS ook zijn over de agressie en chaos die de president heeft aangewakkerd, voor zijn aan hangers valt het allemaal wel mee. Ze verwijzen naar het geweld rond anti-racismeprotesten in de zomer, toen in sommige steden gebouwen en auto's in vlammen opgingen. ,,Ik vind het niet leuk dat het uit de hand liep, maar dat is niet wat me zorgen baart'', zegt Michael Kanter, een tandarts uit Florida. ,,Wat me zorgen baart, is hoe dit de meeste corrupte verkiezingen ooit zijn ge weest.'' Het zit zo diep, dat hij be reid is de democratie opzij te zet ten. Het is beter, zegt hij, als het Congres de president kiest op basis van één stem voor elke staat. In dat hypothetische geval zou Trump wél president blijven. Het blijft op de ochtend na de op stand rustig in Washington. Ri chard Brown uit Oklahoma maakt zich net als veel demonstranten klaar voor de terugreis. Het is twin tig uur rijden, en is het helemaal waard, zegt hij. ,,Ook al hadden we een beetje een negatief einde, ik ge loof dat de meesten van die men sen goede Amerikanen zijn die al leen hun president probeerden te steunen.'' Wallis (35) die in Breda opgroeide en voor deze krant werkte, toog ze ven jaar geleden naar de VS. Hij was dinsdag voor de Vlaamse zender VRT bij de rellen in Washington, waar Trump-aanhangers protes teerden en uiteindelijk het Capitool bestormden, waarbij vier mensen omkwamen. ,,Ik was wel wat ge wend van de Trumpsupporters", zegt Wallis. ,,Ben bij veel rally's van de president geweest de afgelopen jaren, ken de militia-achtige types die je daar ziet. Maar dat ze zelfs zo ver gingen om het Capitool binnen te dringen en dat het óók nog lukte, dat is echt ongelooflijk." Wallis was met VRT-correspon- dent Björn Soenens dinsdag al vroeg bij de demonstraties rond het Capitool, waar tienduizenden fana tieke aanhangers van de president zich hadden verzameld om te pro testeren tegen het bekrachtigen van de verkiezingsuitslag in het Con gres. Wallis: ,,We zijn bewust niet helemaal vooraan gaan staan, om dat je weet hoe vijandig de Trump- supporters tegenover de pers staan. Hoe vaak je niet 'you suck' naar je hoofd geslingerd krijgt. Achteraf is dat een goeie keuze geweest. Want sommige cameraploegen die wel vooraan stonden, zijn nu al hun spullen kwijt." Zelf heeft-ie zich niet echt be dreigd ge- Vaak ontdooien ze ook wel wat als ze horen dat je niet uit de VS komt voeld. ,,J e weet dat je een bepaald ri sico loopt bij demonstraties met dit soort types. Maar direct bedreigd? Nee, eigenlijk niet. Vaak ontdooien ze ook wel wat als ze horen dat je niet uit de VS komt, maar uit België en Nederland. 'Hopelijk doen jullie het wel goed', hoor je dan." Wat Wallis verbaasde, was het geringe aantal politieagenten dat hij aanvankelijk bij de demonstratie zag. ,,Dat vond ik wel vreemd, later was dat trouwens wel anders.'' Toen de politie de Trump-aanhan- gers uit het Capitool wist te jagen, stond de Bredanaar wel vooraan. ,,Dan voel je de spanning en hoop je dat het niet nog verder uit de hand loopt. Maar gelukkig bleef het daar bij." De cameraman, die in New York woont, volgde de afgelopen jaren het presidentschap van Trump op de voet. Wallis denkt dat Trump met de gebeurtenissen in Was hington zijn hand overspeeld heeft, mocht hij over vier jaar opnieuw een gooi naar het presidentschap doen. ,,Dit heeft 'm enorm veel po litieke schade opgeleverd. Ik denk niet dat de Republikeinse partij nog met hem in zee wil. Maar zeg nooit nooit. Onderschat die man niet." Bij de inauguratie van Joe Biden op 20 januari zal Wallis opnieuw in Washington zijn. ,,Die zal waar schijnlijk heel sober worden. Geen parade door Covid en ook geen rel len door alle maatregelen die nu zijn afgekondigd. Maatschappelijk gezien maar goed, maar journalis tiek veel minder interessant." vrijdag 8 januari 2021 GO In de Verenigde Staten valt 't woord burgeroorlog weer Karlijn van Houwelingen Washington Stafleden van het Amerikaanse Congres in het Capitool barricaderen de deur om Trump-betogers buiten te houden. foto olivier douliery - Richard Brown, betoger Zijn kostbare cameraspullen heeft hij nog. ,,We stonden ge lukkig niet vooraan, anders waren we ze waarschijnlijk kwijt geweest", grijnst voormalig PZC-camerajournalist Daan Wallis daags na de opzienba rende gebeurtenissen rond het Capitool in Washington. Peter Ullenbroeck Washington -Daan Wallis, camerajournalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3