'Maak van De Piek coöperatief kunstpodium' Miljoenen subsidie voor leefbaarheid 8 ZEELAND GOESE ZANGER KLAAR VOOR NIEUWE POGING^ Hij gaat het opnieuw proberen: Bram Houg uit Goes maakt vanaf vanavond voor de tweede keer zijn opwachting in zangwedstrijd The Voice of Holland. Drie jaar geleden over leefde de 25-jarige zan ger Bram Houg uit Goes twee ronden in The Voice of Holland, maar hij viel net voor de liveshows af. Het gebeurt maar sporadisch dat de programmamakers deelnemers een tweede kans gunnen. Dat Bram sinds zijn vorige optreden aardig aan de weg timmerde als zanger, speelt misschien mee. Zo mocht hij afreizen naar Ibiza voor deelname aan de YouTube-versie van Beste Zangers. In The Voice, dat wekelijks mil joenen kijkers trekt, moeten zan gers vier coaches met alleen hun stem overtuigen. Een coach die de wedstrijd wil ingaan met de zan- ger(es), draait zijn of haar stoel en krijgt de kandidaat dan pas te zien. ,,Tjawat kan ik zeggenIk kreeg de keuze om op te treden in deze rare tijd voor óf drie man, óf voor heel Nederland", schrijft Bram op zijn Facebookpagina. ,,Het boek wat ik heb geopend Nu heb ik de kans gekregen om het boek weer te openen en er vol voor te gaan zo'n drie jaar geleden, was voor mijn gevoel niet afgesloten. Nu heb ik de kans gekregen om het boek weer te openen en er vol voor te gaan. En geloof me, dat ga ik doen. Ik ben klaar om voor eens en voor altijd het einde te schrij ven." Tijdens zijn vorige deelname, drie jaar geleden, maakte Bram indruk tijdens de blind au ditions, waar hij het nummer When we were young van Adele coverde. De coaches wachtten wel lang af: lange tijd leek geen van hen met hem verder te willen, maar in het laatste deel draaiden ze alsnog alle vier. Bram, die inmiddels in Amster dam woont, koos voor Sanne Hans als coach. In de tweede ronde, de battles, koppelde zij hem aan zangeres Silke. De twee brachten het nummer Wings van Birdy. Sanne vond dat Bram dat beter deed en nam hem mee naar de volgende ronde. In de knockouts, de laatste ronde voor de liveshows, zong Bram Castle on the Hill van Ed Sheeran. Hij haalde toen echter niet het ni veau van zijn eerdere optredens. Coach Sanne liet hem afvallen, waardoor het Voice-avontuur voorbij was. De uitstroom van kinderen naar Vlaamse scholen zet het onder wijs in Zeeuws-Vlaanderen on der druk. Stichting Perspecto, met tal van basisscholen in Hulst en Terneuzen, kan daar iets tegen gaan doen dankzij een bijdrage van 1 miljoen euro op een inves tering van 3,2 miljoen euro. Het doel is het onderwijs zo te ver nieuwen en aantrekkelijk te ma ken, dat ouders vooral hun jong ste kinderen niet meer naar Bel gië brengen. Rechtshulp thuis Een ander groot Regio Deal-pro ject (subsidie 0,5 miljoen euro, investering 1,335 miljoen euro) betreft 'vernieuwing landbouw', met deelprojecten als de ontwik keling van een model voor mi lieuvriendelijke, biodiverse land bouw en een streekmerk Grens- park Groot Saeftinghe. Stichting Samen Recht Vinden (subsidie 0,5 miljoen, investering 1,94 mil joen) gaat rechtshulp thuis bren gen, met een SRV-wagen. Voor vernieuwing van dijkovergangen langs de Scheldekust van Hulst (kosten 2,2 miljoen) is eveneens 0,5 miljoen euro beschikbaar. Aagtekerke (behoud maatschap pelijke voorzieningen) en We- meldinge (interactieve Ooster- schelde-wandel- en fietsroute) mogen ook met projecten mee doen, als voorbeelden voor Zeeuws-Vlaanderen. Nog negen projecten zitten in de pijplijn voor subsidie. Dit voorjaar moet daarover meer dui delijk zijn. In een brief aan het college van Vlissingen spreekt de Zeeuwse Ko medie haar steun uit voor het be houd van Podium De Piek in de Hellebardierstraat. Het bestuur herinnert het college ook aan de toezegging die vanuit het dagelijks bestuur is gedaan bij het 50-jarig jubileum van de Zeeuwse Komedie in september 2018, om mee te hel pen zoeken naar een speelplaats. Zwerft al vijf jaar De Zeeuwse Komedie was bijna dertig jaar lang gevestigd in het Vestzaktheater aan het Bellamy- park, tot de staat van de panden te slecht werd. In 1999 ging het gezel schap verder in de Willem III-ka- zerne aan de Oranjestraat, dat toen nog opereerde als kunstcentrum. In 2015 werd de huur de theatergroep te veel. Sindsdien zwerft de Zeeuwse Komedie, na probeersels bij onder meer het vroegere theater Spoetnik aan de Oude Markt en de bovenzaal van café De Concurrent. ,,We repeteren nu twee aan twee, online of bij iemand thuis", zegt Marleen Vermeer van de Zeeuwse Komedie. Er is vrijwel niets meer in Vlissingen datvoor amateurkunst te betalen is Er is grote behoefte aan een vaste speelplaats. ,,Maar er is vrijwel niets meer in Vlissingen dat voor ama teurkunst te betalen is", vindt Ver- meer. De Zeeuwse Komedie ziet De Piek als basis voor een betere cultu rele infrastructuur in Vlissingen voor brede kunsten. Voor het be heer kan een coöperatie een optie zijn, denkt de Komedie. Handreiking De Piek-voorzitter Jaap van Boven vindt dat een interessant idee. Het Piekbestuur moet zich nog beraden over de handreiking, maar staat er positief tegenover. ,,We kunnen goede afspraken maken. Er kan veel meer gebruik worden gemaakt van het gebouw. Maar we moeten er kunnen blijven en er zijn middelen nodig om het gebouw overeind te houden. De bal ligt bij de ge meente." Van Boven stuurde vorige maand het gemeentebestuur een brand brief om De Piek meer tijd te gun nen dan tot september 2021, wan- De bal ligt bij de gemeente neer de gemeente het gebouw wil gaan verkopen. Het Piek-bestuur vraagt nog drie jaar aan de Helle- bardierstraat. Van Boven: ,,We on derzoeken alternatieve locaties maar ook daar geldt: aanpassingen zijn nodig. Die kosten ook tijd en geld. Het gemeentebestuur moet keuzes maken." vrijdag 8 januari 2021 GO Bram Houg gaat voor tweede keer in The Voice Martijn de Koning Goes Bram Houg gaat in de herhaling. fotolex de meester - Bram Houg, zanger The Voice of Holland wordt van avond uitgezonden op RTL4, vanaf 20.30 uur. De herhaling is morgen op RTL8 vanaf 18.00 uur. Het schip kan van wal om de leefbaarheid in met name Zeeuws-Vlaanderen te verbe teren. De eerste negen pro jecten uit de vorig jaar met het Rijk afgesloten Regio Deal krijgen ruim 3,6 miljoen euro subsidie op een investe ring van 11,9 miljoen euro. On derwijs, landbouw, de woon omgeving en de arbeidsmarkt moeten ervan profiteren. Harmen van der Werf Terneuzen Laat Podium De Piek in Vlissin- gen uitgroeien tot een coöpera tie voor Vlissingse cultuur en kunst. Dat verzoek doet de Zeeuwse Komedie. De dakloze theatergroep wil graag als part ner samenwerken in De Piek en vindt dat denkbaar voor meer culturele organisaties in Vlissin- gen. Claudia Sondervan Vlissingen - Marleen Vermeer, Zeeuwse Komedie - Jaap van Boven, voorzitter De Piek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36