II Mogelijke sluiting vismijn is harde dobber 4 Wandelen langs hoog zeegras en oude boomstronken enthousiast. ,,Het biedt een ideale beschutting voor allerlei vissen, krabben en andere organismen. Heel waardevol voor dit gebied dus. En rond die boomstronken kan ook weer allerlei leven ontstaan. Het leuke is dat leerlingen van basis scholen uit de omgeving is ge vraagd hoe zo'n onderwaterbos er De stoute plannen van het instituut voor natuureducatie IVN worden deze zomer werkelijkheid. ,,Dan beginnen we met de aanleg en moet er in ieder geval al een eerste aanzet te zien zijn", verwacht Van Loon. IVN heeft al de nodige erva ring opgedaan met tiny forests ver spreid over het land. Meestal niet groter dan de omvang van een ten nisbaan, worden de bosjes aange legd in de buurt van scholen en zo gebruikt voor natuurlessen in de praktijk. „IVN kwam met het idee om iets verge lijkbaars on der water te doen. En de Grevelingen is daar een prima plek voor." Ook Rijkswa terstaat is nauw bij het project betrokken, spe cifiek voor her stel van het zee gras. Deze plant kwam oor spronkelijk veel voor in de Grevelingen en kan ver moedelijk een belangrijke bijdrage leveren aan verbetering van het ecosysteem in het meer. Zeegras is in staat ziektekiemen uit het water te filteren. Rijkswaterstaat wil daarnaast onderzoeken welk effect plaatsing van oude boomstronken op de bodem heeft. Het idee is dat deze 'extra structuur' herstel van de onderwaternatuur een handje helpt. ,,Zeegras kan wel zo'n twee me ter hoog worden", vertelt Van Loon volgens hen nou zou moeten ko men uit te zien. Die inbreng wordt door studenten van de HZ Vlissin- gen uitgewerkt en ontwikkeld. Aan de hand van dat concept hopen we in juni te beginnen met de uitvoe ring. En dan moet het stap voor stap nog verder uitgroeien natuurlijk." Vanaf de kant Het onderwaterbos komt aan de zuidelijke rand van de Kabbelaars- bank bij de Brouwersdam, in de buurt van het buitensportcentrum. Van Loon benadrukt dat het tiny sea forest 'vooral beleefbaar moet zijn vanaf de kant'. De diepte gaat varië ren van kniehoogte tot maximaal 2,5 meter. ,,Het is niet alleen inte ressant vanuit onderzoeksoogpunt, het is net zo goed een educatiepro ject voor scholen. Hoe die beleef- baarheid het beste in het vat kan worden gegoten, zijn we nu nog aan het bekijken. Je zou bijvoor beeld langs de oever via stapstenen Onze droomvisie is een glazen tunnel door het onderwaterbos - Piet van Loon, boswachter in het water tussen de beplanting door kunnen lopen. De Grevelin- gen is aan de oppervlakte over het algemeen heel helder. Meestal kan je zonder probleem een meter of drie, vier de diepte in kijken. Onze droomvisie is een glazen tunnel door het onderwaterbos, maar of dat haalbaar is...?" Zwemmen of snorkelen tussen het zeegras is lastig, omdat dit bij aanraking het water vertroebelt, legt de boswachter uit. ,,Maar wel licht valt er wel iets te combineren in een andere hoek van het gebied. Dat zou natuurlijk ook wel een heel leuke ervaring zijn. Zwemmen door een bos." Harmen van der Werf Breskens In opdracht van de gemeenten Sluis en Vlissingen, aandeelhou ders van de Holding Zeeuwse Vis- veilingen met vestigingen in Bres- kens en Vlissingen, is onderzoek gedaan naar de toekomst van beide vismijnen. De hoofdconclu- sie luidt dat concentratie van alle activiteiten in Vlissingen bedrijfs economisch het beste is, heeft het college van B en W van Sluis aan de gemeenteraad gemeld. De gar- nalenaanvoer, dé tak van visserij in Breskens, gaat dan naar Vlissin- gen, ook om de vismijn daar te versterken. Fractievoorzitters Voor politici in Sluis is dit een harde dobber, blijkt uit een bel- rondje langs de acht fractievoor zitters in de Sluise gemeenteraad. Patricia van de Vijver (CDA), Conny Tanghe (Nieuw Gemeen tebelang) en Lia Flikweert (Onaf hankelijk West) houden de boot af. ,,Ik zeg er nu nog niets over. Het is daarvoor te belangrijk", is het enige dat Flikweert erover kwijt wil. Conny Almekinders (VVD, eveneens coalitiepartij) spreekt zich evenmin uit over de vismijn, Vijf jaar geleden had er een nieuwe vismijn moeten staan. Nu er bijna geen schepen meer zijn, is het te laat maar: ,,We moeten kijken welke mogelijkheden er in Breskens zijn, en die zijn beperkt. We moeten in elk geval verder met de toeristi sche component, waarbij bezoe kers ook de visserijsfeer kunnen ervaren." Dat sluit aan bij het plan nieuwbouw te plegen voor het Visserijmuseum, de Visserijexpe- rience met eerder ook een plek voor de vismijn. ,,Niet leuk, maar niet verras send", reageert Evers (PvdA) op de mogelijke sluiting van de vismijn, ,,maar dat nieuwe visserijmuseum kan er altijd nog komen." Arnold Scheppers (Dorpsbelangen en Toerisme) is voorzichtig. Hij stelt evenwel: ,,De vismijn kan alleen rendabel zijn, als er een andere firma instapt." Die was er, garna- lenhandel Klaas Puul uit Volen- dam, maar die trok zich vorig jaar terug. SP'er Rudy Eversdijk is vooral boos op de vorige colleges van B en W in Sluis. ,,Vijf jaar geleden had er een nieuwe vismijn moeten staan. Nu er bijna geen schepen meer zijn, is het te laat, en dat is heel jammer." Dagattracttie Breskens is niet verloren als de vismijn sluit, aldus Jack Puyen- broek (GroenLinks). Hij ziet toe komst in een toeristische dagat tractie, waarin visserij én natuur een rol spelen. ,,We moeten voor uitkijken en daarin serieus inves teren." Voor de zomer wordt een be sluit verwacht over de visafslag in Breskens én het toekomstig be heer van de Vlissingse vismijn. vrijdag 8 januari 2021 Onderwaterbos in Grevelingen Met twee meter hoog zeegras, imposante boomstronken en oesterriffen wordt in de Greve lingen een klein bos gebouwd. Inderdaad, onder water. „Voor zover wij weten wordt dit het eerste tiny sea forest ter we reld", zegt boswachter Piet van Loon van Staatsbosbeheer. Marcel Modde Een waterslakje op de bodem van de Grevelingen. foto staatsbos beheer, PAUL KOOPMAN Scharendijke Boswachter Piet van Loon op de plek waar deze zomer het onderwaterbos in de Grevelingen moet verrijzen. foto sandra schimmelpennink Durven ze het aan om in te stemmen met sluiting van de vismijn in Breskens? Zeker coa litiepartijen CDA, Nieuw Ge meentebelang en Onafhankelijk West zijn nog niet zo ver. Oppo sitiepartij PvdA ziet de vismijn liever ook niet verdwijnen. ,,Maar af en toe moet je realis tisch zijn", stelt Robert Evers. - Rudy Eversdijk, raadslid SP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32