Wakker worden Republikeinen! Tunneldirectie bepaalt zélf het aantal tolvrije zaterdagen COCAINE IN ZEELAND Socials 2 Bijna7000 kilo cocaïne werd afgelopen jaar onderschept in Zeeland. Een verdubbeling ten opzichte van 2019. De haven van Vlissingen-Oost behoort daarmee tot de top van Europese cokehavens. Hoe werd de haven zo populair bij drugscriminelen? Een verhaal over de opkomst van cocaïne en het succes van de Zeeuwse fruithaven. Commentaar Zijn de Verenigde Staten van Amerika afhankelijk van de be scherming van communicatieplatforms als Twitter en Fa- cebook? Het lijkt erop, nu de techgiganten de kwaadaar dige uitingen van Donald Trump beperken. Eerder stonden bij de berichten van Trump al waarschuwingen dat zijn beweringen vals zijn. Het is goed dat de techbedrijven hun verantwoordelijkheid nemen. Maar het is triest dat groepen verdwaasde mensen zon der deze hulp volledig ontsporen. En het geeft te denken dat de techreuzen zelf bepalen wanneer ze ingrijpen. Bij de bestorming van het Capitool kwam de correctie duidelijk te laat. Vier mensen vonden de dood. Hoe moet het dan? Trump ontleent zijn macht aan tientallen miljoenen kiezers, die hem nu twee keer hebben gesteund. Dit zijn echt niet alle maal gemakkelijk te manipuleren mensen. Veel kiezers nemen de gevaarlijke eigenaardigheden van Trump bewust voor lief, om dat de man voor het overige wel in hun straatje past. In beide presidentsverkiezingen was het zonneklaar dat Trump niet deugt, juist dankzij zijn verwerpelijke uitlatingen op sociale me dia. De oplossing voor het probleem Trump ligt niet bij Twitter en Facebook. De oplossing ligt bij de Republikeinse kiezers. Als zij verstandig zijn en de les van deze week hebben geleerd, dan ke ren zij zich eindelijk massaal van Trump af. Dan zakt hij weg in de marge van de maatschappij, hoe hard hij ook schreeuwt. Dan komt hij nooit meer aan de macht. Niemand mag de gevaarlijke eigenaardigheden van Trump nog langer voor lief nemen De Westerscheldetunnel besloot vorig jaar twee tolvrije zaterdagen te schrappen: in oktober en decem ber. De directie besloot het advies van het RIVM op te volgen en zo veel mogelijk thuis te blijven en niet te reizen wanneer het niet noodzakelijk is. De Westerscheldetunnel was vo rig jaar slechts vier dagen gratis. Forum voor Democratie vroeg het ALMANAK Ook de medewerkers van het Terneuzense uitzendbureau werken allemaal thuis. Elke och tend nemen ze met elkaar de dag door via een videoverbinding. Zo'n vergadering lijkt vaak nog het meest op een hok vol kake lende kippen. Totdat de haan van het gezelschap, de vestigingsma- provinciebestuur of de tolvrije da gen dit jaar worden ingehaald. Het besluit om tolvrije dagen in te stellen, is een bevoegdheid van de directie, vastgelegd in de Tun- nelwet. In deze bizarre tijden maakt de tunneldirectie voortdu rend de afweging een tolvrije dag wel of niet door te laten gaan. ,,Wordt de tolvrije dag afgelast, dan zijn er mensen mogelijk teleurge steld. Gaat de tolvrije dag wel door, dan zijn er mensen die dit onver antwoord vinden vanwege het co ronavirus", aldus Gedeputeerde Staten. In december van het vorige jaar namen de Staten een motie aan waarin gevraagd wordt om het aantal tolvrije dagen dit jaar in te halen. GS gaan dat verzoek over brengen aan de tunneldirectie. nager deze week ingreep. ,,We moeten het ook nog over onze socials hebben. Maar dat doen we vanmiddag wel in ons SM- clubje." Toen was het opeens oorverdovend stil, totdat hij zich weer tot hen richtte. ,,Zeg vies peuken, ik bedoel gewoon ons social-mediaclubje hoor!" Volvo breidt productie uit MSC begint in haven sleepdienst OOSTBURG Onderwaterteam ingezet bij zoektocht Ichelle Het is toch wat ironisch. Terwijl agenten worden opgeleid in het po- litietrainingscentrum aan de Fin landweg, worden 600 meter ver derop duizenden kilo's cocaïne de haven van Vlissingen-Oost bin nengesmokkeld. Het grote lek in de Zeeuwse havens is de Bijleveldha- ven, waar jaarlijks het merendeel van de cocaïne wordt gevonden. Goed, 7000 kilo is weinig in ver gelijking met de 64.000 kilo co caïne die in 2020 in Antwerpen is gevonden. De Belgische haven is de belangrijkste toegangspoort voor coke in Europa, gevolgd door Valen cia, Algeciras en Rotterdam. Maar achter die giganten staat het kleine Vlissingen in middels tussen wereldhavens als Hamburg, Bremerhaven en het Franse Le Havre. Waarom is Vlissingen- Oost zo popu lair bij drugscri minelen? De belangrijkste reden: bananen. Het kleine Vlissingen staat inmiddels tussen wereldhavens als Hamburg, Bremerhaven en het Franse Le Havre De Bijleveldha- ven is na Hamburg en Antwerpen de derde fruithaven van Europa. Jaarlijks komen er 50.000 contai ners met bananen aan. Vier keer zo veel bananen als in Nederland wor- den gegeten. Het grootste deel reist dan ook door naar andere landen in Europa, zoals Duitsland, waar ze belanden in supermarkten. Het succes van de Zeeuwse fruit- haven begint in 1986. Dan wordt de Bijleveldhaven gegraven. Plannen voor de nieuwe havenarm zijn er al in 1971, maar er is lang gesteggeld over de verdeling van de kosten. De totale aanlegkosten zijn 22 miljoen gulden. De provincie Zeeland be taalt 3 miljoen, het ministerie van Economische zaken 3,8 miljoen en het resterende deel komt uit de zak van het Havenschap Vlissingen. De nieuwe Bijleveldhaven is een succes. Bedrijven staan ervoor in de rij. Flushing Coldstorage Company (een samenwerking tussen opslag- bedrijf Kloosterboer en rederij Jac- zon) vestigt zich direct aan de 600 meter lange kade, samen met overslagbe drijf Flushing Stevedoring en Van Bon Vries huizen. Er wordt dan nog vooral vis, vlees, boter en vruch tensap over- en opgeslagen. Tegelijkertijd zet in alle stilte een nieuwe drug voet aan wal in Nederland. Cocaïne wordt tot 1986 nauwelijks gebruikt in ons land. Het draait allemaal nog om hasj en heroïne. Maar Colombi- vrijdag 8 januari 2021 II Niet de Zeeuwse politiek, maar de Westerscheldetunnel zélf be paalt of er dit jaar meer tolvrije zaterdagen komen. Dat ant woorden Gedeputeerde Staten op vragen van Forum voor De mocratie. Ab van der Sluis Middelburg Tip? redactie@pzc.nl GENT De komende jaren ver drievoudigt Volvo Car zijn productiecapaciteit voor elektrische auto's in Gent. In deze fabriek wordt sinds enkele maan den de volledig elektri sche XC40 gemaakt. Voor deze XC40 Re charge werd een nieuwe batterijenfabriek ge opend. Afgelopen najaar rolde het eerste exem plaar in Gent van de band. De fabriek bereidt zich voor om dit jaar een tweede volledig elek trisch model te produce ren. Dat nieuwe model wordt een compacte elektrische auto. Bij Volvo Car in Gent werken 6500 mensen. ANTWERPEN De grootste containerre derij die op Antwerpen vaart, het Zwitsers-Itali aanse Mediterranean Shipping Company (MSC), begint een eigen sleep dienst in het Antwerps ha vengebied onder de naam MedTug Antwerp In de oprichtingsakte in het Bel gisch Staatsblad staat dat het bedrijf zich zal richten op alle zee- en binnen schepen, dus niet alleen MSC-schepen. In Antwer pen zijn momenteel twee grotere sleepbedrijven ac tief, Antwerp Towage (van het Duitse Fairplay en Mul traship Terneuzen) en Bo- luda Towage Europe (voorheen KotugSmit). De politie heeft gisteren tevergeefs gezocht naar de vermiste Ichelle van de Velde in en in de buurt van de kreek het Groote Gat bij Oostburg. De po litie kreeg ondersteuning van het Landelijk Team Onderwaterzoekingen (LTOZ) met een politie- boot met specialistische apparatuur en enkele honden. De actie duurde van 10.00 tot 16.00 uur en heeft niets opgele verd. Zondag werd met speurhonden van de stichting Signi naar haar gezocht. Van Ichelle is sinds 16 december niets vernomen In de strijd tegen drugssmokkel via de haven van Vlissingen pakte justitie op 1 juli 2020 tientallen mensen op. Dat gebeurde tijdens de grote operatie Portunus. Deze week brengen wij in aanloop naar de rechtszaak tegen hen een serie verhalen van verslaggevers Bas Ba- reman en Eldridge Pentury over de achtergronden van de smokkel. Tips? Mail naar: tipsoverdehaven@pzc.nl. Vandaag deel 5: Zo werd Vlissingen-Oost een top cokehaven in Europa. Fruit maakt Vlissingen gewild bij criminelen Eldridge Pentury en Bas Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30