Wendbaar? 0) 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Quote van de dag BIG BROTHER BERT VAN DER VEER/ Bert van der Veer zat bij brainstormsessies over Big Brother eind jaren 90, was fan en keek uit naar de terugkeer van de 'oer-realitysoap'. „Maar ik begin me toch zorgen te maken." Trump is een liegende zak stront, van zijn ingegroeide tenen tot zijn nephaar Het had iets ontegenzeggelijks ironisch: terwijl Eva Jinek woensdagavond minister Hugo de Jonge scherp ondervroeg of het kabinet wel wendbaar genoeg was geweest in de voorbereidingen van de coronavaccinatie, toonde haar eigen talkshow de flexibiliteit van een mammoettanker. En dat uitgerekend op dé nieuwsavond van het jaar. Want zo kun je het toch wel noemen als we in Nederland virtueel de polonaise lopen vanwege de eerste prikken en Amerika zich ondertussen ontpopt tot bananenrepubliek. Concurrent Op1 had vanwege de stormloop op het Capitool de uitzending vervroegd en in allerijl omgegooid. Zo'n beetje alle Amerika-deskundigen uit de Gouden Gids waren opgetrommeld, inclusief een ouderwets sputterende Maarten van Rossem. Jinek besprak met RTL-collega Carlo Boszhard en Elise Schaap uitgebreid de finesses van een goede imitatie vanwege de start van een nieuw seizoen De TV Kantine. Het is maar net wat je belangrijker vindt. Ik kan vanachter mijn bureautje natuurlijk niet helemaal inschatten wat de afwegingen waren van de redactie van Jinek. Mogelijk vonden ze het van slecht gastheerschap getuigen om Boszhard op het laatste moment af te bellen. Of dachten ze aan de kijker, die graag met een glimlach naar bed gaat, zeker in tijden dat de wereld steeds gekker wordt. Allemaal legi tieme afwegingen. Maar diep in haar hart moet Eva Jinek als journalist en geboren Amerikaanse het toch ook te karig hebben gevonden om de historische toestand in Amerika af te doen met twee belletjes naar Erik Mouthaan en Michiel Vos. Hoeveel aandacht heeft ze afgelopen maanden niet besteed aan de strijd tussen Trump en Biden? Elke scheet in de campagne was aanleiding om haar show mee te openen. Maar nu er echt geschiedenis werd geschreven, zat zij met Carlo Bosz- hard te babbelen over het nadoen van Robert ten Brink en Doutzen Kroes. Misschien had ik er me er niet zo over opgewon den als Jinek bij dit onderwerp maar de helft van de journalistieke scherpte had getoond als bij het inter view met De Jonge. Als ze Boszhard gewoon die ene lastige maar noodzakelijke vraag had gesteld: wat vond hij eigenlijk van de concullega's van RTL Exclu siefDat was niet zozeer een lastige vraag geweest voor Boszhard, want die hintte tijdens het gesprek in bedekte termen al op wat er volgens hem schort aan de mislukte imitatieshow. Maar wel voor haarzelf. Omdat de producent van haar talkshow ook die van RTL Exclusiefis. De RTL-kijker gaat misschien wel graag met een glimlach naar bed, maar is niet gek. Ik hoop niet dat Eva dezelfde denkfout gaat maken als haar voorgan gers. Meer tijd voor de tv Lovato over Capitool ert van der Veer (inzet) is blij dat hij een tweede tele visietoestel heeft. Kan hij Big Brother erbij blijven I kijken. Dat was aanvanke lijk niet de bedoeling. ,,Maar het gaat niet hard in de liefde tussen Big Brother en mij", bekent de voormalige programmadirecteur en regisseur. Van der Veer heeft een grote voorliefde voor realityprogramma's en was eind jaren 90 betrokken bij brainstorm sessies voor de eerste Big Brother- reeks, bedacht door John de Mol en Paul Römer. „Project X heette dat. Een codenaam, die alleen maar 4 fluisterend uitgesproken mocht worden, want niets mocht uitlekken. Ik ben er drie, vier keer bij geweest. Het ging bijna alleen maar over: 'Wat gaan we doen in het huis.' Niet wat gaan zij, de be woners, maar wij. Geopperd werd om de verwarming uit te schakelen of de bewoners een paar dagen geen eten te geven. Uiteinde lijk is dat allemaal geschrapt. Alleen het nomineren is overgebleven. Daarvoor zullen ze destijds toch een goede reden hebben gehad. Nu zie ik het toch allemaal weer te rug. Een overdaad aan activiteiten." Hottub Er is groots ingezet op een revival van Big Brother. Een hottub buiten, een pizzaoven, een sauna, een gameroom, meer dan hon derd camera's in en rond het huis. Ook Van der Veer ging er maandag voor zitten bij de ouverture van Big Brother 2.0. ,,Maar ze zul len wel hoofdpijn hebben gekregen van zoveel bedachte dingen. Er moest een puzzel worden opgelost. Ik zag ze met een kist sjou wen. Ik heb gezien dat iemand complimen ten moest maken over de ogen van de bewo ners. Er waren insluipers, quotes die werden gekoppeld aan kandidaten. Er was gedoe met een stretcher. Waarom ineens een stret cher? Welk drama haal je eruit als je één bed minder hebt? Het is allemaal zo gescript. En ineens heeft Big Brother ook een stem. Nogal overdonderend. Ik had echt zoiets: 'Alsje blieft zeg, laat het nou gewoon een beetje gebeuren." Dat laatste was in 1999 een groot obstakel voor televisiezenders om Big Brother aan te schaffen. John de Mol moest ermee leuren. ,,Zoveel mensen dachten dat het niks werd. Ik ook. Maar ik kwam op een dag thuis, ver telde mijn dochters, die net de tienerleeftijd hadden bereikt, over het concept. Hun reac tie: 'Waar kunnen we ons inschrijven.'?" Juist de verveling, de onderlinge verhou dingen, de discussies, was de kracht van (de eerste) Big Brother, weet Van der Veer. „Er gens deze week ging het over vegakaas. Ja, dacht ik, ddt wil ik! Geruzie over vegakaas. Er is een jongen die een beetje op Terror Jaap (een karakter van een deelnemer uit De Gou den Kooi; red.) lijkt. Een heel zachtaardige jongen, maar met een snurkgeluid dat zo ongeveer tot Haarlem reikt. Kijk, dat zijn de leuke dingen." Al bij de eerste uitzending buitelden de deskundigen, seksuologen en familieleden over elkaar heen om de ontwikkelingen te duiden. „Vermoeiend", vindt Van der Veer. ,,De keuze voor de kandida ten is vreemd. Er loopt een soort kale terrorist (Theo) rond die de ene na de andere racistische opmerking maakt, Femke Halsema loopt te shamen, maar niet genomineerd is. Het succes van de eerste Big Brother had ook te maken met de liefde tussen Bart en Sabine. Enerzijds heb ik de indruk dat nu ook gegokt wordt op zo'n ontwikkeling, ook omdat het pro gramma om half tien wordt uitgezonden. Op dat tijdstip kun je je meer permitteren." Preutsheid Anderzijds is er bij de casting niet veel reke ning gehouden met opbloeiende liefdes, stelt Van der Veer. ,,Het is nu ook weer niet zo dat er een paar seksbommen in het huis rondlopen. Er zitten nota bene twee moe ders bij. Bij de openingsshow ging het uitge breid over seks en douchen, maar zag ik mannen in hun boxershort onder de douche stappen. De nieuwe preutsheid, dat gaf wel weer enige vrolijkheid." Van der Veer betreurt het gegeven dat je Big Brother 24/7 alleen op betaalzender Videoland kunt kijken. In 1999 waren de beelden te streamen op internet, wat des tijds revolutionair was. ,,Je offert een deel van je attractiviteit op aan zakelijke belan gen. Jammer. Online stond-ie toen vaak aan, overal om me heen hoorde ik dat." Opdrachten, spelletjes, de Big Brother- stem, deskundigen aan de desk, het is alle maal te veel van het goede, vindt Van der Veer. ,,Het is te hopen dat er tussen de bewoners meer gebeurt, waardoor de spelle tjes op de afvalhoop kunnen. Of ik ge mengde gevoelens heb? Nou, ik ben eerder bezorgd. Het is namelijk leuk als zulke din gen lukken. Ik blijf voorlopig kijken, maar dan wel op mijn tweede toestel." vrijdag 8 januari 2021 GO TELEVISIE De Nederlander keek in 2020 gemiddeld 160 minuten per dag televisie inclu sief streaming- diensten. Dat is 4 minuten meer dan in 2019. Het percentage uit gesteld kijken steeg naar 15,2 procent, dat is 24 minu ten per dag. MUZIEK Demi Lovato komt snel met nieuwe muziek als reactie op de bestorming van het Ameri kaanse Capi tool. 'Het maakt me verdrietig hoe naïef ik was om te denken dat dit onmoge lijk kon gebeu ren. Ik ben boos en schaam me.' 3 ■u 'Geruzie over vegakaas, dat wil ik zien' Dennis Jansen - De Amerikaanse actrice/ zangeres Bette Midler steekt haar aversie tegen president Trump niet onder stoelen of banken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24