INfestos Olympisch kampioene Visser worstelt deze winter met haar vorm 23 Het seizoen van Esmee Visser (24) is praktisch klaar. De olympische kampioene op de 5000 meter heeft te lang te veel van zichzelf gevraagd. ,,Ik schaats achteruit." Esmee Visser pakt binnenkort haar koffer in met spullen om een maand lang de schaatsbubbel in te gaan, ter wijl haar seizoen er al zo goed als op zit. De olympisch kampioene op de 5000 meter is reserve en mist hoe dan ook alle grote toernooien. Ze is uit vorm en kijkt nu al naar volgend jaar. Terug naar 28 december. Tijdens de 5000 meter, haar 5000 meter, op het WK-kwalificatietoernooi in Thialf vecht ze tegen de stemmetjes in haar hoofd. Haar gevoel op het ijs is zo ver schrikkelijk dat zelfs stoppen door haar hoofd schiet. ,,Ik dacht: waarom ben ik hier aan het rondrijden?", ver telt ze later die middag. ,,Ik schaats achteruit." Ze stopt niet, zwoegt door, maar wordt derde achter Irene Schouten en Carlijn Achtereekte, en omdat een dag eerder de 3000 meter ook niet goed ging, gaan de grote toernooien in deel twee van het seizoen aan haar voorbij. Wel gaat ze de voor schaat sers gecreëerde bubbel in. Niet tegen haar wil: hoogstwaarschijnlijk mag ze toch nog een keer in actie komen tijdens een wereldbekerweekeinde en zonder de bubbel zou haar schaatswinter gevoelsmatig al hele maal klaar zijn. ,,Nu zit ik tenminste nog tussen de andere schaatsers en zie ik mijn coaches dagelijks." Overtraind Een jaar voordat ze haar titel wil ver dedigen op de Winterspelen in Pe king, worstelt Visser. Met haar vorm, met haar status en met het corona virus dat haar veel extra zorgen op levert. ,,Het mag duidelijk zijn dat Es mee niet fit aan het seizoen is begon nen", zegt IKO-coach Martin ten Hove, die meldt niet te willen uit weiden over de reden. Maar Visser knikt later als wordt gevraagd of haar mindere prestaties met overtraind- heid te maken hebben. Weifelend: ,,Overtraind, overreached." Ze wil niet alles vertellen, maar legt toch veel uit. Waar het op neerkomt: Visser heeft te lang te veel van zichzelf verlangd. ,,Esmee is een meisje dat de gren zen opzoekt", zegt Ten Hove. ,,Veel omvang trainen en veel trainen met de mannen. In de zomer ging ze er fantastisch op, maar als je niet fit bent, kun je ook het randje over gaan." Perfectionistisch Het lijkt erop dat Visser in haar eigen valkuil is gestapt. De vederlichte Visser is perfectionistisch. Wil altijd meer. En tegelijkertijd is haar carrière zo ongeveer met het hoogst haalbare gestart. In de winter van 2017 op 2018 is ze uit het niets opgekomen. Als 21-jarige studente farmaceutische wetenschappen, schaatsster van een kleine, niet commerciële ploeg. Bij het passen van de olympische kle ding stond ze nog een tikje overdon derd tussen schaatsgrootheden als Sven Kramer en Ireen Wüst. Niet veel later glijdt ze in Gangneung overtuigend naar het goud. Sinds dien heeft ze het gevoel dat zij, de olympisch kampioene, meer moet doen dan de concurrentie. Ook Peter Kolder, haar coach bij haar vorige team Talentned, probeert haar af te remmen, vaak vergeefs. Wanneer mensen tegen haar zeggen dat ze het rustiger aan moet doen, luistert ze niet of nauwelijks. En met de komst van het coronavirus is ze zo mogelijk nóg meer gaan doen. ,,Ik ben een stresskip en werd onrustig van de situatie. Ik piekerde en ge bruikte het trainen als uitlaatklep. Ging juist harder trainen om de stress tegen te gaan. Dan deed ik in plaats van een rustige training een testje op de fiets. Even gas erop en maximaal gaan." Maar de voorbije maanden is Vis ser er steeds vaker achtergekomen dat bij zware inspanningen de echte kracht ontbreekt. Ze voelt zich fut loos. Een test wijst uit dat haar bloed- waardes niet goed zijn. Inmiddels is ze op de weg terug, zeggen Visser en Ten Hove, maar die weg is er een van de lange adem. Het WK-kwalificatie- toernooi kwam simpelweg te vroeg. Het besef dat het anders moet, lijkt ingedaald. Al zal haar karakter nog vaak gaan tegensputteren. ,,Ik heb er eindelijk vrede mee dat minder trai nen en minder hard soms beter is. Vroeger dacht ik: jullie kunnen dat wel zeggen, maar het is niet zo. Maar ik heb het nu écht gevoeld. Ik wil gewoon beter schaatsen, want zo is het niet leuk, er zat geen enkel sprankje Esmee in. Dus ik wil het veranderen." Zegen Ja, op 28 december heeft ze gehuild. Einde seizoen, geen WK, een grote teleurstelling. En toch is het ergens ook een zegen. Zonder de druk van wedstrijden geduldig bouwen aan een beter lichaam. Ten Hove: ,,Ze moet eerst fysiek weer helemaal op niveau komen. En dan kan zij vol gend jaar olympisch kampioene wor den. Daar zijn wij nog altijd heilig van overtuigd." Hoe lastig het nu ook is, Visser denkt sterker terug te komen. Goud over een jaar in Peking is nog altijd het doel. „Uiteindelijk leer ik hier van, doe ik mentale weerbaarheid op. Maar dit is niet even in twee weken gefikst, dat zal pas volgend jaar zijn. Mijn lichaam moet gereset worden. Ik mag eigenlijk mijn handjes dicht knijpen dat het dit jaar is gebeurd." Ik ben een stresskip, piekerde veel en ging juist harder trainen om de stress tegen te gaan vrijdag 8 januari 2021 GO 'Zo is het niet leuk, er zat geen sprankje Esmee in' Pim Bijl Heerenveen Esmee Visser is overtraind. „Uiteinde lijk leer ik hiervan, maar dit is niet even in twee weken gefikst. Mijn lichaam moet ge- reset worden." foto bsr Esmee Visser doet in het tweede deel van het seizoen aan geen enkel groot toernooi mee. Wel is er een kansje dat ze als reserve nog een wereldbekerwedstrijd kan rijden. - Esmee Visser (24)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23