Transfervrije Schöne: 'Ajax niet onrealistisch, ik kan het niveau aan' II korte tijd een openbaring bij AZ II 21 en Haller: 'Franse Huntelaar, met meer power' Ajax heeft een koers ingezet waarin het op Champions League-niveau tracht te denken en te handelen. Niet voor niets stelde algemeen directeur Edwin van der Sar in een eindejaarsinterview twee weken geleden nog één keihard doel voor Ten Hag toen het over de Europa League ging. Of Ajax de halve finale bereiken moest? ,,Nee, kampioen worden, dat moet." En wat is dan eerder een gok? Met reserves spelen of alsnog - en in termijnen - ruim 20 miljoen neertellen voor een spits die het laatste zetje naar die be geerde landstitel kan geven. Is Haller daartoe in staat dan? Nou, naast Overmars en Ten Hag voorziet ook Hans van de Haar een voltreffer. ,,Als Haller niet de ideale spits voor Ajax is, vraag ik me afwie dat wel is", stelt de voormalig spit sen- en assistent-trainer van Utrecht. ,,Hij is een moordenaar in de zestien. Eén van de twee doelpo gingen tussen de palen krijgen; met zo'n instinct moet je geboren zijn. Huntelaar heeft dat ook. Haller is een soort Franse Huntelaar, maar met meer power. Daardoor kan hij in het vlotte spel van Ajax prima als kapstok fungeren en zie ik hem er makkelijk twintig plus inleggen." Miskoop Daar denken ze in Londen anders over. Dat de duurste aankoop ooit van West Ham (50 miljoen) zelden zijn vorm uit Utrecht en Frankfurt haalde, is niet verwonderlijk. De Engelse laagvlieger is veel minder van het aanvallen. Onder manager David Moyes nam Haller steeds va ker plaats op de bank. Toch voorziet voormalig Utrecht aanvaller Edouard Duplan een match tussen Ajax en de miskoop van West Ham. ,,Geen speler bij Utrecht werkte zo hard als Sébas- tien." In die 2,5 jaar waren alleen Luuk de Jong en Hakim Ziyech bij meer doelpunten betrokken dan Haller. Zowel in de eredivisie als in de Bundesliga blonk hij daarnaast uit met zijn fysiek, aangezien hij in beide competities relatief genomen de meeste persoonlijke duels won. ,,Hij is gewoon een complete spits", stelt landgenoot Duplan. ,,Hij is sterk, werkt keihard, heeft fi nesse in zijn spel en kan klinisch af ronden. Hij heeft voor mij alles om te slagen. Ten Hag kent hem en be seft denk ik dat hij niet meer te vor men is. Als Ajax de perfecte spits zoekt, moet het ook naar hem toe groeien en het elftal een beetje op hem afgestemd worden. Dan voor zie ik helemaal een match." ,,Dat mijn contract nu is ont bonden, is het beste voor beide partijen. Het eerste jaar ging hartstikke goed, ik speelde al les. Al hoopten we natuurlijk hoger te staan. Het laatste half jaar was de situatie heel anders (hij werd door Genoa niet inge schreven voor de Serie A, red.), waardoor ik blij ben dat het nu zo ver is dat ik transfervrij ben. Ik heb hier 1,5 jaar gewoond met mijn gezin. De kinderen hebben vrienden gemaakt, wij hebben vrienden gemaakt. We hebben een andere cultuur, een ander land, een andere taal meegemaakt. Al die positieve dingen neem ik mee. Ik heb zin in de toekomst." Ajax is mijn club, heb er een geweldige tijd gehad, dus zeg nooit nooit ,,Eerst ga ik met mijn gezin terug naar huis, in Nederland. Daarna zien we wel. Dan ga ik rustig na denken over mijn toekomst. Na tuurlijk zijn we daar op de ach tergrond al mee bezig, maar het nieuws is nu nog heel vers. En ik heb de laatste tijd dan wel weinig gespeeld, ik heb hier wel gewoon elke dag getraind." ,,Nou, een weekje trainen zou wel lekker zijn. Maar ja, daarna ben ik gelijk inzetbaar. Ik voel me goed en fit." ,,Ajax zit altijd in mijn hoofd, dat hoef je me niet te vragen. Ajax is mijn club en ik heb er een gewel dige tijd gehad, dus zeg nooit nooit." ,,Het is niet onrealistisch. Het zou kunnen. Ik weet wel dat ik het qua niveau aankan. En qua fitheid ook, als ik een weekje ge traind heb. Maar er is nóg een partij bij betrokken, hè." ,,Ik heb geen maatstaf, maar ik wil wel graag op een goed niveau spelen. Zo hoog mogelijk. Ik weet dat ik het nog aankan en er komt een EK aan, hè, komende zomer. Mijn gevoel moet goed zijn en ik wil mijn plezier terugvinden." buitenlandse clubs achter hem aan zaten. Jesper is niet superjong meer, hij was niet een speler die er direct stond op zijn 19de, of nog jonger zo als Myron Boadu bij ons of Ryan Gravenberch en Matthijs de Ligt bij Ajax.'' Volgens Huiberts was Karlsson er al snel van overtuigd dat hij voor AZ Op het moment dat het rendement van Jesper snel omhoog ging, sloegen we toe moest kiezen. ,,Wat dat betreft hielp wel dat hij dezelfde zaakwaar nemer heeft als Fredrik Midtsj0 en Jonas Svensson. Die heeft kunnen zien dat spelers zich bij AZ goed kunnen ontwikkelen. Midtsj0 was een bepalende speler in Noorwe gen, Karlsson was dat in Zweden. Dan is de stap naar de eredivisie een goede.'' Geduldig In Nederland mag Karlsson dan di rect van zich doen spreken, in Zwe den duurde het even voordat hij tot volledige wasdom kwam. ,,Hij had aanvankelijk nog moeite toen hij van de kleine Zweedse club Falken- bergs naar het wat grotere Elfsborg ging'', weet Stefan Pettersson, die 150 eredivisieduels speelde voor Ajax en nu teammanager is van het Zweedse nationale team. In zijn eerste twee seizoenen bij die laatste club scoorde Karlsson geen enkel doelpunt. ,,Daar raakte hij door gefrustreerd. Maar hij was geduldig en brak door. Die periode heeft hem nu geholpen in Neder land'', zo weet Pettersson, die Karlsson omschrijft als een niet-ty- pisch Zweedse voetballer. ,,Hij is heel opportunistisch, heeft veel zelfvertrouwen.'' ,,Daarmee is hij vergelijkbaar met zijn voorganger Oussama Idrissi'', vindt Huiberts. ,,Beiden zijn niet bang om te falen. Als het wat min der loopt, proberen ze er gewoon nog eens langs te gaan.'' vrijdag 8 januari 2021 Lasse Schöne (34) is niet lan ger speler van Genoa, de club waarmee de Deen tot een ak koord is gekomen over con tractontbinding. Schöne wil op een goed niveau blijven spelen, met het oog op het EK dit jaar. Een stap naar Ajax acht hij 'niet onrealistisch'. Tim Reedijk Genua Lasse, hoe kijk je terug op je tijd bij Genoa? - Lasse Schöne (34) Hoe gaat die er op de korte termijn uitzien? Lasse Schöne in zijn laatste jaar bij Ajax. foto anp Dus je bent direct inzetbaar? Dan maar de vraag waarvan je wist dat ik die zou stellen: zit Ajax in je hoofd? Maar denk je dat het realistisch is dat het tot een comeback komt? In hoeverre is het niveau van Ajax een maatstaf voor de keuze die je straks gaat ma ken? De jonge aanvaller Jesper Karlsson van AZ tussen Vitesse-spe- lers Maximilian Wittek en Riechedly Bazoer. foto anp - Max Huiberts (directeur AZ)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21