'Eigen huis zwaarder belasten' 20% korting op alle agenda's en kalenders! ve?>en -sa?- Kloof kopen en huren kleiner ECONOMIE 17 Ga naar magazine.nl/agenda en gebruik de kortingscode: agenda2021 op=op han- kelijk was van de gang van zaken in bedrijfstakken en bedrijven. Die 5 procent is nog niet losgelaten, verzekert Boufangacha. ,,De supermarkt en distributiewerknemers die zich een slag in de rondte werken onder lastige en soms onveilige omstandigheden kun je niet af schepen met een cadeaubonnetje. Zij verdienen een goede loonsver hoging van 5 procent.'' Dat geldt volgens hem ook voor andere vi tale beroepen, zoals de zorg. Het is te bezien in hoeverre de bond de stoere taal in klinkende munt weet om te zetten. Tot nu toe liggen de loonafspraken onder het inflatieniveau. En voor ruim vier miljoen werknemers is de cao verlopen in januari van dit Medewerkers in de supermarkten kun je niet afschepen met een cadeaubonnetje jaar. Zolang er geen nieuwe cao is, loopt de oude door. En dat betekent geen loonsverhoging. De FNV betoogde gisteren bij het kantoor van de werkgevers in Den Haag. Gisteren was het 'Fat Cat Day', de dag dat veertien bestuurs voorzitters van grote beursgeno teerde bedrijven al evenveel ver diend hadden als een minimumlo ner in een heel jaar. Voor de bond een reden om opnieuw te pleiten voor een hoger minimumloon. Overigens bleek dat de crisis ook de salarissen van de bestuursvoorzit ters raakt. Fat Cat Day viel hierdoor eigenlijk al op 3 januari. Somber Piet Rietman, econoom bij het Eco nomisch Bureau van ABN Amro, is somber over de koopkracht. „Huis houdens gaan er dit en volgend jaar in koopkracht op achteruit'', is zijn analyse. ,,Dit jaar stijgen de lonen met 1,1 procent en de inflatie schat ten we op 1,4 procent.'' Rietman wijst op de verlopen cao's, waardoor ruim 4 miljoen werkenden nu geen loonsverho ging krijgen. ,,Het is zeer de vraag of er loonafspraken met terug werkende kracht kunnen worden gemaakt.'' Door fiscale maatrege len stijgen de nettolonen ove rigens wel. Maar veel werknemers zien dat voordeel verdwijnen door een hogere pensioenpremie. Ook de meeste gepensioneerden krijgen de inflatie niet vergoed en zien hun koopkracht achteruitgaan. De werkloosheid stijgt dit jaar, is de verwachting. Dat betekent dat het inkomen flink inzakt. Hoe ho ger de werkloosheid, hoe sterker de positie van de werkgevers. Dat geldt voor cao-gesprekken, maar ook voor individuele loononderhande lingen. ,,Voor jou tien anderen kan de werkgever tegen zijn werkne mer zeggen.'' Dan is er nog de groeiende groep van mensen die in de bijstand terechtkomt. ,,De bijstand stijgt met 3 euro, dat is minder dan de in flatie'', zegt Rietman. Dat betekent dat een groeiende groep mensen hun koopkracht ziet dalen. Dat schrijft de centrale bank in een gisteren uitgebrachte rapportage. DNB, die de overheid adviseert over maatregelen die goed zouden zijn voor de economie, geeft aan dat het verkleinen van belasting verschillen de Nederlandse wel vaart verhoogt. Starters die een woning huren in het vrije huursegment zijn duurder uit dan starters die een woning kopen van gelijke kwaliteit. Dat heeft DNB berekend door de maan delijkse woonlasten van beide cate gorieën naast elkaar te zetten als percentage van de waarde van de woning. Het verschil was in 2018 aanzienlijk en de jaren erna zijn de huren alleen maar omhooggegaan, terwijl de rente nog flink daalde. Rentelasten De uitgaven van startende kopers bevatten de rentelasten, aflossing, onderhoudskosten, ozb en opstal verzekering, rekening houdend met de hypotheekrenteaftrek en het eigenwoningforfait. Voor huur ders bevatten de uitgaven de huur inclusief eventuele servicekosten. Het beeld dat wordt geschetst is herkenbaar: starters die in de gele genheid zijn geweest een huis te kopen, nemen een grote economi sche voorsprong op hen die dat niet konden. Zij houden elke maand meer geld over en dankzij de geste gen huizenprij zen is hun vermogen bovendien sterk toegenomen. Er ontstaat een tweedeling. DNB wijst erop dat het verschil bovendien groter wordt met de tijd, aangezien de huren stijgen met minimaal de inflatie, terwijl de lasten voor kopers niet of nauwelijks meer toe nemen. Hypotheekaftrek De hoge huurkosten treffen vooral starters en andere huishoudens die te veel verdienen om sociaal te hu ren, maar te weinig verdienen om een huis te kopen, analyseert DNB. Het verschil zou kleiner moeten worden gemaakt door de fiscale verschillen tussen huren en kopen geleidelijk volledig af te bouwen. stelsel, waardoor huiseigenaren meer belasting gaan betalen voor het vermogen dat ze in hun huis hebben zitten. Het voordeel van de hypotheekaftrek wordt dan teniet gedaan. De Nederlandsche Bank en an dere economen pleiten al langer voor afbouw van de subsidie op het kopen van een woning, omdat die de huizenprijzen te veel opdrijft. ,,Aan het einde van de overgang be handel je de woning net als andere vormen van schuld of vermogen, zoals spaargeld en beleggingen", verklaart een woordvoerder. De hy potheekrenteaftrek wordt al enkele jaren afgebouwd en komt in 2023 uit op 37,1 procent. Huiseigenaren krijgen nu jaarlijks relatief veel belasting terug, omdat ze een deel van hun rente kunnen aftrekken. 2021 hrmÉy, pmnrieh vrijdag 8 januari 2021 PC I in guur weer -Zakaria Boufangacha, FNV De hoge huurprijzen in de vrije sector zorgen voor een twee deling tussen huiseigenaren en huurders. Een nieuw kabinet moet dat verschil verkleinen door belastingvoordelen van huiseigenaren af te bouwen, vindt De Nederlandsche Bank. Stefan ten Teije Amsterdam Dat kan door het eigenwoning- forfait stapsgewijs te verhogen of de eigen woning geleidelijk te ver plaatsen naar box 3 in het belasting Huren blijven maar stijgen, lasten van huizenkopers nemen niet of nauwelijks toe AGENDA 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17