EUWS 11 Een Franse paparazzifotograaf, een gewonde Britse ex- militair, een Italiaanse crimineel met één been en een rancuneuze restauranthouder/ex-politicus: in Frankrijk staat een bont gezelschap terecht voor de ontvoering van een beroemde zakenvrouw. En de 80-jarige Frangaise wist nog te ontsnappen ook. Nice Restaurant La Réserve ligt op een oogverblindende locatie, op een rots punt aan de Mid dellandse Zee. Van achter je wijnglas kun je 's avonds de lichtjes zien van de mondaine badplaats Nice. Beneden klotsen de golven, op het terras bubbelt de champagne. Op de menukaart staat lamszadel a 48 euro. De eigenaresse van La Réserve is de steenrijke weduwe Jacqueline Veyrac (80). Op 24 oktober 2016 stapt ze bij haar woonhuis in Nice uit de auto. Het is rond het mid daguur. Twee gemaskerde mannen duiken op en gooien haar achter in een Renault Kangoo-bestelwagen, die daarna wegscheurt. ,,Ze kreeg plastic handboeien om haar pol- sen en enkels. Er werd plakband over haar mond en ogen gedaan'', zei justitie later. De postbode ziet het gebeuren, slaat alarm en de politie is binnen een paar minuten ter plaatse. Want Veyrac is een legende aan de Cóte d'Azur. Ze is niet alleen eigenaresse van La Réserve, maar ook van het peperdure Le Grand Hotel in Can nes. En: drie jaar eerder was óók al eens geprobeerd haar te ontvoeren. Diezelfde middag gaat bij haar zoon Gérard de telefoon over. Hij hoort een man met een zwaar Brits accent zeggen dat zijn moeder is ontvoerd en dat er betaald moet worden. 'Kidnappée!'zet de lokale krant Nice-Matin de volgende dag op de voorpagina. Maar de weduwe - destijds 76 jaar - is voor de duvel niet bang. Achterin de Renault Kangoo schopt ze om zich heen met haar vastgebonden benen. Ze weigert 'een slaappil' door te slikken. ,,Twee keer lukt het haar zelfs om haar plastic boeien los te maken en probeert ze tevergeefs te ontsnap pen'', aldus aanklager Jean-Michel Prêtre. Zakelijk conflict Haar zoon Gérard vertelt de politie over een oud zakelijk conflict dat zijn moeder ooit had. Restaurant La Réserve werd van 2007 tot 2009 uitgebaat door Giuseppe Serena, een ex-politicus uit Italië met ver scheidene zakelijke mislukkingen op zijn cv. Ook in Nice maakt hij er een potje van. De onbetaalde rekenin gen lopen op tot 600.000 euro, de schuld loopt op tot 400.000 euro. Veyrac zet hem uiteindelijk op straat. Met deze informatie gaat de poli tie speuren. Telefoons worden af geluisterd. Op de auto van de za- kenvrouw blijken verstopte peil zenders te zitten. En alle sporen leiden naar de Italiaan die wraak wilde nemen op zijn oude 'bazin' en geld nodig had. Serena ronselde een bont gezel schap aan criminelen. Eén van hen mist een been, een ander zit in een rolstoel. Drie jonge Tsjetsjenen worden benaderd, van wie er één een oud worstelkampioen is. De rechterhand van Serena is Philippe Duton, naar eigen zeggen 'een Britse soldaat met ervaring in Bosnië, Afghanistan en Irak die door een mijnexplosie 57 botbreu ken opliep'. En tot slot is er Luc Goursolas, ex-paparazzifotograaf en privédetective. Hij plaatste de peilzenders onder de auto van de 76-jarige: 'Ik dacht dat we haar volgden wegens overspel'. Jacqueline Veyrac brengt in to taal twee dagen door achterin de bestelwagen, die geparkeerd staat Ze liet geen traan, stond op en begon te lopen aan de rand van Nice. Als ze op woensdag 26 oktober 2016 eventjes alleen wordt gelaten, maakt ze la waai, roept ze om hulp en schopt ze in het rond. Een man wandelt er met zijn hondje, hoort de herrie uit de auto, ziet de geknevelde we duwe en bevrijdt haar. ,,Ze liet geen traan, stond op en begon te lo pen'', vertelt de man tegen agenten. Arrestaties Al snel worden de eerste arrestaties verricht. Op de bestelwagen blijken dna-sporen van de daders te zitten. En er volgen bekentenissen. ,,Ik ben medeschuldig'', zei de 52-jarige ex-militair Dutton deze week in de rechtbank in Nice, waar het proces tegen de ontvoerders startte. De hoofdverdachte ontkent alle schuld. ,,Ik heb helemaal niets met deze bende te maken, het is een maskerade'', zei Serena tegen de rechter. ,,Een motief hebben is niet voldoende om iemand te veroorde len'', zei zijn advocaat. In totaal worden dertien mannen berecht. Ze worden officieel ver dacht van 'ontvoering en poging tot afpersing in georganiseerd ver band'. Daarvoor kunnen ze levens lang krijgen. Het proces duurt vier weken. Geld is er overigens nooit betaald. Twee sms'jes waarin om miljoenen aan losgeld werd ge vraagd, zijn om onverklaarbare re denen, nooit verstuurd. vrijdag 8 januari 2021 GO ATM Giuseppe Serena (kleine foto) zou een zakelijk conflict hebben met de levende legende Jacqueline Veyrac (80). Zij is ei genares van het beroemde res taurant in zee La Réserve. Ze werd ontvoerd bij haar huis in Nice. FOTO'S SHUTTERSTOCK, AFP, PRIVÉ LA RÉSERVÉ Crimineel met maar één been ontvoerde steenrijke weduwe Frank Renout - Man die haar uit de kofferbak van een auto bevrijdde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11