Ingesneeuwd in de lockdown 9 maken met inentingen, maar moeten nog geduld hebben HENGELO SEH-arts Sanneke is aan de beurt LEIDEN Ook personeel van het LUMC is gevaccineerd. verzoek om toestemming kan echter pas worden verstuurd als zeker is welk corona- vaccin er gebruikt wordt: die informatie moet namelijk in de brief. ,,Wij zijn de brie ven klaar aan het maken. Hopelijk kunnen ze rond het weekend de deur uit. Daarna zijn we afhankelijk van de reactiesnelheid van de familie'', aldus Bosman. Tijdverlies Tijdens het Kamerdebat dinsdag bleek dat Nederland in week 3, 4 en 5 (tussen 18 ja nuari en 7 februari) 310.000 doses Pfizer- vaccin binnenkomen die gereserveerd wor den voor bewoners van de grotere verzor gingshuizen en instellingen voor mensen met een verstandelijke beperking. Die doel groep wordt in de huidige vaccinatiestrate gie van het kabinet echter pas ergens in fe bruari gevaccineerd. Waarom wéér een paar weken tijdverlies, vroeg een vertwijfelde Tweede Kamer zich daarop af. De Jonge be loofde daarop te onderzoeken of de bewo ners van de grotere zorginstellingen eerder ingeënt kunnen worden. Een woordvoerder van het RIVM zegt dat 'er op dit moment nog geen zicht is' op de vraag of de vaccina- tie van de bewoners van de instellingen sneller kan. ,,Dat is echt nog koffiedik kijken. We zijn daar heel hard mee aan het werk." In de startblokken De verpleeghuizen beginnen liever vandaag dan morgen met het vaccineren van bewo ners. Zij zien het aantal besmettingen bin nen hun muren nog altijd oplopen. Afgelo pen week overleden in verpleeghuizen 129 patiënten. Een positief effect van de lockdown is in de instellingen nog niet te zien, stelt de brancheorgani satie van verpleeghuisartsen Verenso. Het inenten van alle bewoners wordt geen makkelijke taak, bena drukt ActiZ. ,,We kampen al met een torenhoog ziekteverzuim onder me dewerkers. Maar het gaat lukken, zorgorga nisaties zullen al hun creativiteit inzetten om genoeg mensen voor deze taak paraat te hebben.'' Ook de tien verpleeghuizen van Argos, onder de rook van Rotterdam, zijn klaar voor de vaccinatiecampagne, zegt hun bestuurs voorzitter Edwin Wulff. ,,Wij zitten nu maar af te wachten tot het vaccin arriveert.'' Het regelen van de schriftelijke toestem ming van bewoners of gemachtigden hoeft volgens hem 'geen dagen te duren'. ,,Wij zijn gewend om snel met de familie van be woners te schakelen. Maar we kunnen geen brieven of mails de deur uit doen voor we meer informatie hebben van de overheid.'' Geen schoonheidsprijs De communicatie en logistiek rondom het vaccineren verdient volgens Wulff 'geen schoonheidsprijs'. ,,Dat had allemaal vele malen efficiënter gekund. Pas in de week voor oud en nieuw kregen wij een eer ste bericht van de overheid over hoe we het vaccineren precies kunnen gaan aanpakken. Gelukkig loopt de vaccinatie van medewerkers nu. Het is goed dat zij als eerste aan de beurt zijn, want zij verplaatsen zich meer dan bewoners: ze gaan naar huis, doen boodschappen. Maar beter was natuur lijk geweest als we tegelijkertijd ook al had den kunnen beginnen met het vaccineren van bewoners. Dan realiseer je echt immu niteit en pak je in één keer het risico aan.'' IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 105 Nog even ingesneeuwd worden tijdens de laatste maanden van de lockdown, dat zou mooi zijn, hè. Hoe ik erop kom? Ik las de memoires van Ariel Dorfman. Ieder z'n ding, moet u maar denken. Dorfman is een Chileense schrijver, die na de coup van Pinochet (1973) als balling de wereld over zwierf. Hij zat vier jaar in Amsterdam, geholpen door de vele Chili-comités die we in die jaren in Nederland hadden. De jaren 70, we leken toen soms een echt links land, minder navelstaarderig ook. Enfin, in februari 1979, nu komt het, moest Dorfmans vrouw bevallen van hun tweede kind. Ze konden het ziekenhuis bijna niet bereiken van wege de sneeuwstorm die woedde. Het was, vertelde Dorfman, über haupt beestenweer, de koudste win ter van de 20ste eeuw. Hé, dacht ik toen: die was me ontschoten. Dus ging ik 'm even opzoeken en kwam terecht in een oud Polygoonjournaal. Heerlijk. Winterjassen waren nog van wol, we reden in VW-busjes, Ke vers, Eendjes en Opel Kapteins. En die stonden februari 1979 dus alle maal vast op onze snelwegen. Onder meters hoge stuifsneeuw. Vooral in Winter 1979, koud dat het was! de noordelijke provincies was het bar en boos, maar ook elders zuchtten we onder het weer. En niet pas in fe bruari hè, van november tot maart duurde zo'n winter. Koud dat het was! IJsbrekers voeren om de Wad denzee bevaarbaar te houden. Ik zag dienstplichtige militairen, jongens met lange haren onder hun baretten vandaan, zwaaien naar de camera's; opgeroepen om de spoorlijn Leeu- warden-Groningen leeg te scheppen. Kortom, een heerlijk oer-Neder- lands plaatje. Heel het land lag plat, toch krijgt zo'n winter in de terug blik iets gemoedelijks. Ik denk eerlijk gezegd ook dat we er toen relaxter mee omgingen dan nu. Maar bewijs dat maar eens. Komen zulke winters ooit terug? Het is al januari, natte sneeuwbuitjes hebben we en een beetje nachtvorst, de langetermijn- voorspelling zegt dat februari en maart ongeveer hetzelfde worden. Terwijl zo'n lockdown de perfecte tijd is om ingesneeuwd te raken! Dus ik dacht: zullen we eens herin neringen ophalen aan de mooie, barre winters van vroeger? Als voor pret voor als-ie toch komt, of anders om bij weg te dromen. Vertel: bent u wel eens ingesneeuwd, zat u wel eens vier uur vast in een auto? Viel u diep in een wak of in een pan snert met rookworst? Bent u misschien ook ge boren in een ijswinter? Verdwaald op de ijsvlaktes van het Veluwemeer? Had u bevroren tenen? donderdag 7 januari 2021 GO In Erro, Spanje, zijn bewoners en medewerkers van een verpleeghuis al gevaccineerd tegen het co ronavirus. Frank Poorthuis Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens co rona. Schrijf naar: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9