Tweede vaccin voor Nederland in aantocht Stuur uw vaccinvraag in VACCINATIE 8 NIEUWS Verpleeghuizen willen haast UDEN Drukte in ziekenhuis Bernhoeven UTRECHT In UMCU wordt Leonie Oudendijk geprikt. ARNHEM Leon Rutte krijg 'm in Rijnstate. De goedkeuring hing al even in de lucht. Het vaccin van Moderna heeft een effectiviteit van 94,1 pro cent en is daarmee vergelijkbaar met het coronavaccin van Pfizer, dat vlak voor de kerst is goedge keurd. In de Verenigde Staten wordt het Modernavaccin al op grote schaal ingezet. In Nederland komen de eerste 13.000 doses van het Modernavac- cin naar alle waarschijnlijkheid vol gende week binnen. Dat loopt het eerste kwartaal op tot in totaal zo'n 400.000 doses. Ook de Europese Commissie gaf gisteren groen licht. Het dagelijks EU-bestuur heeft het laatste woord over markttoelatingen in Europa. Modena levert in totaal 160 miljoen vaccins aan de EU. Het agentschap EMA is op 16 no vember al begonnen met het analy seren van de beschikbare data van het vaccin. Volgens de Europese medicijnwaakhond is onomstote lijk gebleken dat het middel veilig en effectief is. Ook bij mensen in ri sicogroepen, zoals patiënten met chronische longziekten, hartziek ten, obesitas en leverziekten biedt het vaccin goede bescherming (90,9 procent). Wereldwijd deden ongeveer 30.000 deelnemers mee aan het on derzoek. De helft van hen kreeg een placebo. De meest voorkomende bijwerkingen zijn pijn en zwelling op de prikplek. In alle gevallen bleek het te gaan om kortdurende Ons werk zit er niet op. We houden dit vaccin in de gaten bijwerkingen, aldus het EMA. In Nederland is het vaccin van Moderna in eerste instantie be stemd voor kwetsbare ouderen en huisartsen. Net als bij het vaccin van Pfizer zijn twee prikken nodig voor een optimale bescherming. Tussen beide prikken zit een peri ode van 28 dagen. Extra middel Ton de Boer, voorzitter van het Col lege ter Beoordeling van Genees middelen in Nederland, is blij met de goedkeuring: ,,Met Moderna hebben we een extra middel in handen om uit deze pandemie te komen. Maar ons werk zit er niet op. Ook na marktoelating houden we, net zoals bij alle medicijnen, de veiligheid en werkzaamheid van dit vaccin goed in de gaten.'' Het EMA heeft het vaccin niet goedgekeurd voor kinderen, omdat het middel vooralsnog alleen is getest op volwassenen. Het RIVM raadt uit voorzorg ook zwangeren het gebruik van het vac cin af. Dat komt omdat er te weinig data beschikbaar zijn: aan de proe ven deden weinig zwangere vrou wen mee. OPROEP Kan ik me veilig laten inenten als ik zwanger ben? Mag ik zelf kiezen welk vaccin ik neem? Wat als ik al corona heb gehad? En hoe vaak treden er op lange termijn bijwerkingen op na vaccinatie? Verpleeghuizen staan paraat om alle 118.000 bewoners in te enten. Maar voordat demente patiënten het vaccin kunnen krijgen, moet de papierwinkel eerst in orde zijn. ,,We wachten op bevestiging uit Den Haag.'' De 2500 verpleeghuizen in Nederland tasten nog altijd in het duister over welk vaccin binnenkort hun kant op komt. ,,Eerst leek het Pfizer-vaccin niet naar verpleeghuizen te kunnen worden gedistribueerd vanwege de lage bewaartemperatuur en grote verpak kingen", zegt woordvoerder Eric Bosman van branchvereniging voor de zorg ActiZ. ,,Dinsdag bleek het misschien toch wel te kunnen als de vaccins worden herverpakt in kleinere aantallen. Wij wachten nog op be vestiging van het ministerie van Volksge zondheid hoe dit inderdaad gaat gebeuren.'' Die bevestiging is noodzakelijk omdat verpleeghuizen wettelijk verplicht zijn om schriftelijke toestemming te vragen aan pa tiënten die het vaccin krijgen of hun familie of gemachtigden. Ongeveer driekwart van de verpleeghuisbewoners kampt met de mentie. Bosman: ,,Een groot deel van hen is wilsonbekwaam. Bij deze mensen zullen we dus familie of andere naasten bij het toe stemmingsproces moeten betrekken.'' Dat donderdag 7 januari 2021 GO 1 Het coronavaccin van Moderna is goedgekeurd door het Euro pees Geneesmiddelen Agent schap (EMA). Dat betekent dat het vaccin in Europa de markt op kan. Nederland heeft ruim 6 miljoen vaccins besteld bij de Amerikaanse farmaceut, waar mee 3 miljoen mensen gevacci neerd kunnen worden. Stephen Friedrichs Amsterdam - Ton de Boer, College Beoordeling Geneesmiddelen De vaccinatiecampagne rond het corona virus levert veel vragen op. Zit u met een onbeantwoorde kwestie? Laat het ons weten. Een selectie van de vragen zullen wij voorleggen aan experts. Reageren kan via: oproep@dpgmedia.nl Vergeet niet uw telefoonnummer, naam, woonplaats en leeftijd te vermelden, zodat onze redactie contact met u kan opnemen. Persoonsgegevens zullen nooit voor commerciële doeleinden worden gebruikt. Wij staan klaar, het wachten is op de overheid' 11. Er zijn 310.000 vaccins gereser veerd voor men sen in verzor gingstehuizen en voor bewoners van instellingen voor verstandelijk gehandicapten. Annemieke van Dongen Chris van Mersbergen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8