'Er worden doorlopend fouten gemaakt. Dat is echt relevant' 7 CORONADEBAT KRITIEK Twaalf uur lang lagen minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) en premier Rutte dinsdag in de Tweede Kamer onder vuur over de eerste coronaprikken. Kamerleden dachten het beter te weten en zouden het allemaal anders hebben aangepakt. Tot grote ergenis van sommige lezers, blijkt uit de vele reacties op de column van Frank Poorthuis. De Jonge werkt zich zeven slagen in de rondte. Hij doet zijn best Gemiezemuis noemde Frank Poorthuis het 'roos teren' van het kabi net. En dat is precies wat Monique Mus- sche (53) uit Bres- kens ook voelde. Vol ongeloof keek zij naar de beelden uit het debat waarin Kamerleden hun frustraties uitstortten over de late start van de vaccinatiecampagne. ,,Kostbare we ken gingen verloren'', haalde Groen Links-leider Jesse Klaver uit naar Hugo de Jonge. PVV-leider Geert Wilders noemde Nederland de dorpsgek van Europa door als laatste land te beginnen met inenten. ,,U bent niet de juiste man op de juiste plek.'' Kunnen we alsjeblieft iets aardiger zijn voor deze man, dacht Mussche alleen maar. 'Hij werkt zich zeven slagen in de rondte. Je ziet hem met de dag vermoeider worden. Hij doet zijn best voor iedereen. En dan gaan deze politici hem afbranden omdat het verkiezingstijd is. Dat gaat er bij mij niet in.' Mussche steunt het kabinet vol overtuiging, ook al raakt de lock- down haar persoonlijk keihard en ziet ze ook graag dat alles zo snel mo gelijk weer normaal is. Al weken heeft ze geen werk meer. Haar nagel studio moest vlak voor kerst dicht, precies op het moment dat normaal gesproken klanten de deur plat lo pen. Haar partner werkt als zelfstan dige in de horeca en zit al veel langer zonder werk. 'We zitten als onderne mers in de bijstand. Dat wil je echt niet, maar het is er gelukkig wel. Al die jaren heb ik niet voor niets belas ting betaald.' Dat Kamerleden in haar ogen een dag verspillen met modder gooien, gaat er bij haar niet in. 'Waarom laten ze De Jonge en Rutte gewoon niet hun werk doen en blikken ze over een paar maanden terug op wat er wel en niet goed ging. Deze minister probeert het goed te doen en daar heb ik alle vertrouwen in. Als je geen fouten maakt, heb je niet geleefd.' En zo denken veel meer lezers er over, blijkt uit de vele reacties. Ook Ria Jansen (64) uit Prinsenbeek vindt dat De Jonge zijn tijd echt veel beter kan besteden dan te luisteren naar de woedende politici in de Kamer. 'Deze man heeft een baan waar niemand op dit moment mee wil ruilen. Hij zal best wat steken hebben laten val- len, maar dit is niet het moment om tijd te verspillen met het maken van verwijten. Laat de ministers hun energie vooral steken in uitdelen van vaccins.' Ga er maar aan staan, schetst Jan sen. Een operatie die nog nooit eer der iemand op deze schaal heeft uit gevoerd. 'Dan is het vanaf de zijlijn wel heel makkelijk commentaar ge ven', zegt Jansen. Dat vindt ook Peter de Klein (64) uit Houten. 'Je mag best kritisch zijn, maar dat moet heel snel ophouden. Ze hebben al toegegeven dat ze het niet allemaal even goed hebben gedaan. Prima, en nu weer door. Ik ben er niet rouwig om dat er geen overhaaste stappen worden ge nomen. Dan worden er pas fouten gemaakt. Voor ons maakt het echt niet uit dat het iets langzamer gaat. We hebben afgelopen jaar al over leefd, dan lukt dat in 2021 ook wel. Als iedereen zich gewoon aan de maatre gelen houdt, overkomt je weinig. Een beetje lief zijn voor Hugo de Jonge kan echt geen kwaad. Deze man doet zijn best. Als er eerder gevaccineerd had kunnen worden, had hij het ze ker gedaan.' Het is de taak van de Kamer om de regering te controleren, zegt SP- leider Lilian Marijnissen. Ze reageert daarmee op de kritiek dat Hugo de Jonge te hard wordt aangepakt. De belangrijkste reden van haar boosheid over de aan pak van de coronacrisis door het kabinet is volgens Marijnissen legitiem: ,,Het gaat niet bepaald goed, om het zacht uit te drukken. Sterker nog, er worden grote fou ten gemaakt. Daardoor lopen we nu achter op de rest van Europa. Dat is toch hartstikke relevant! Hier willen wij tekst en uitleg over, daar moet het kabinet niet de neus voor ophalen.'' De SP-leider vindt de proble men rondom vaccinatie nog een graadje erger dan eerder gedoe met het testen of de bescher- mingsmiddelen. ,,Toen konden de bewindslieden nog beweren dat ze door de crisis werden overval len. Maar nu wisten we al maan den dat de vaccins er ongeveer nu zouden zijn. En dat we daarvoor scenario's moesten uitwerken. Het is onverteerbaar dat we nu nog in debatten moeten horen dat ze mensen werven, locaties inrichten en it-systemen klaarstomen. Dat maakt woedend.'' De vraag is wel waarom de SP de motie van wantrouwen van PVV- leider Wilders dan niet heeft ge steund. Marijnissen: ,,Ik heb ge zegd dat de ruimte om fouten te maken nu wel op is. De minister heeft heel veel krediet verspeeld. Snel moet alles hersteld worden en komende week willen we dat zien, richting het volgende debat.'' Uiteindelijk houdt de SP pre mier Rutte verantwoordelijk voor alle ellende, benadrukt Marijnis- sen. ,,Hij is kapitein van het schip dat de verkeerde kant op is geva ren.'' Rutte is toevallig ook VVD- lijsttrekker. Toch ziet de SP-frac- tieleider geen verband tussen de harde oppositieaanvallen en de naderende verkiezingen. ,,Als die er niet waren geweest, was ik echt niet minder boos geweest over dit foutencircus.'' donderdag 7 januari 2021 GO "W i 'Laat ministers hun werk doen' - Monique Mussche Hugo de Jonge werd hard onder vuur genomen door de oppositie, onder wie Jesse Klaver. foto anp Edwin van der Aa Den Haag M Marijnissen: ,,Het is een foutencircus. Daar wil de SP tekst en uitleg over.'' foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7