OZCAN AKYOL Britse patiëntjes lijden onder verbod levering cannabisolie 6 donderdag 7 januari 2021 Column y @OzcanAkyol Volgens PvdA-voorman Lodewijk Asscher is er niets aan de hand; hoewel hij een zeer dubieuze rol in de toeslagenaffaire speelde, wil hij gewoon lijsttrekker van zijn par tij blijven, een club die het vroe ger opnam voor de sociaal zwak keren in onze samenleving. Met een bevlogenheid die aan cabaret grensde, vertelde hij deze week aan een cameraploeg van de NOS dat hij het als zijn taak ziet om de slachtoffers van de Belastingdienst op een goede manier te vertegenwoordigen, zodat alles alsnog wordt recht gezet. Je moet maar durven. Als er één politieke partij bestaat waarop deze mensen hun hoop hadden gevestigd, dan was dat wel de PvdA, vanuit de basis principes die de leden ooit dre ven. Maar in plaats daarvan ging men een huwelijk met de VVD aan. Met desastreuze gevolgen. Asscher verklaarde: ,,We zijn er voor werkende mensen die hun best doen en vermalen worden door de overheid. Dat is waarom het ons zo raakt.'' Deze tekst is bizar, surrealis tisch en een minachting voor al die groepen mensen die keihard zijn getroffen. Hoezo zou het hem moeten raken? Lodewijk Asscher heeft in zijn rol als mi nister meegewerkt aan het dehu- maniseren en vernederen van de onschuldige ouders. Dan kun je wel doen alsof je een onderdeel van de oplossing bent. Maar zo zit het niet. Jij bént het probleem. Niet alleen door zijn kwalijke rol, maar ook door nu geen verantwoordelijkheid te nemen en er zonder scrupules overheen te stappen. Er volgden weliswaar excuses. Maar daar mee is de kous niet af. Een zelf benoemde premierskandidaat moet niet de intelligentie van het electoraat beledigen. En ook niet op een of andere manier denken dat hij wegkomt met lariekoek. Asscher ziet dat anders. ,,En als er nou één partij is die op moet komen voor mensen die verma len dreigen te worden, is het de PvdA wel.'' Ja, ammehoela, die tijd is geweest. We kijken naar een partijleider die eerst zijn rol bagatelliseert en daarna dood leuk verder wil gaan. Daarmee heeft hij zichzelf gediskwalifi ceerd. Hij zal vast de verkiezin gen ingaan als leider van de par tij. Misschien scoort-ie nog pun ten in de oppositie, als hij de stoethaspels van het kabinet op hun plek zet. Maar zijn betrouwbaarheid is weg. Hij kan wel heel hard roe pen dat hij de man is om de VVD opzij te zetten, maar als zijn ge dragingen nog nauwelijks van die partij zijn te onderscheiden, wordt het niet alleen potsierlijk, maar ook een beetje sneu. Er volgden excuses. Maar daarmee is de kous niet af Winkeliers en horecaondernemers zien de bui al hangen. Een mogelijke verlenging of aanscherping van de lockdown zou ze niet verbazen, maar een nieuwe klap is het wel. Natasja de Groot Den Haag Nederland stevent af op een verlen ging van de lockdown, waar schuwde premier Rutte dinsdag al in een Kamerdebat over corona. Het aantal besmettingen wil maar niet substantieel dalen. Ook de jongste cijfers van het RIVM geven geen re den tot optimisme. Bij 7142 perso nen is gisteren een besmetting vastgesteld, ruim zevenhonderd meer dan een dag eerder. Zeker zo zorgelijk zijn de getallen over de Britse variant van het virus, dat ook een opmars lijkt te maken in Nederland. Bij vijftig personen is deze zeer besmettelijke variant in middels vastgesteld. Er zijn clusters besmettingen in de regio Rotter dam-Rijnmond en in Amsterdam. Volgens Rutte kan er pas sprake zijn van versoepeling van de maat regelen als het aantal dagelijkse be smettingen is teruggebracht naar zo'n 3600. Vanuit het kabinet klin ken geluiden over aanscherping van de maatregelen. Zo zouden er meer winkels dicht moeten en zou den hotels de deuren gesloten moe ten houden voor 'recreatieve' over nachtingen. Volgens branchevereniging IN- retail zou extra winkelsluiting een nieuwe klap zijn voor de winke liers. Het kabinet zou, mocht het tot een verlenging van de lockdown komen, meer financiële steun moe ten geven aan ondernemers die met 'gigantische voorraden' zitten. Bo- U Heropening van de horeca zit er voorlopig nog zeker niet in. Het aantal besmettingen blijft hoog. foto robin utrecht vendien zouden de ondernemers de mogelijkheid moeten krijgen om click collect aan te bieden. ,,Daar zouden ze in elk geval een beetje mee geholpen zijn", denkt woordvoerder Paul te Grotenhuis. Bij Koninklijke Horeca Neder land zijn nog geen signalen bin nengekomen over verder ver scherpte maatregelen voor hotels. Als het daadwerkelijk zover komt, dan zou dat 'puur symboolpolitiek zijn', meent directeur Dirk Beljaarts van de brancheorganisatie. Volgens hem verblijven al niet meer dan een paar duizend gasten in de hotels en zitten de meeste mensen er vanwege hun werk. Bij- Nieuwe patiënten voorbeeld omdat ze werken voor een luchtvaartmaatschappij of een medisch beroep hebben. Sinds de restaurants in de hotels op slot zijn, 'zit er niemand meer voor zijn ple zier', voegt hij eraan toe. Verscheidene hotels hebben om die reden al tijdelijk de deuren ge sloten. Sommige hoteliers houden er zelf al rekening mee dat de lock- down weleens tot Pasen kan duren. Van der Valk is wel 'gewoon' open, maar heeft door de eerdere aan scherping wel minder gasten in 'huis'. Beljaarts benadrukt dat de meeste besmettingen nog altijd bij mensen thuis plaatsvinden. Vol gens hem kunnen mensen elkaar juist in de horeca in een gecontro leerde omgeving ontmoeten. ,,Daarmee kan de horeca onderdeel zijn van de oplossing.'' Bij Hiswa-Recron, de brancheor ganisatie van de vele duizenden on dernemers in de watersport en re creatie, heeft men ook niets ge hoord over mogelijke maatregelen. Toch zou het Landal Greenparks niet verbazen als de parken tijdelijk op slot moeten. ,,We houden er wel rekening mee", zegt woordvoerster Jeannette ten Kate-Winter. ,,We volgen Duitsland vaak op de voet." Ruim veertig Britse kinderen met zware epilepsie moeten het voortaan stellen zonder een Ne derlands medicijn waar ze baat bij hebben. De Haagse apotheek die de cannabisolie levert, mag door de brexit geen doktersre cepten uit het Verenigd Konink rijk meer honoreren. Caspar Naber Den Haag Ouders vrezen voor het leven van hun kinderen, de leverancier is ra deloos. ,,Wij hebben een band op gebouwd met deze patiënten en moeten ze nu in de steek laten'', verzucht apotheker Paul Lebbink. De moeder van de 9-jarige Alfie Dingley uit Kenilworth luidde gis teren in Britse media de noodklok. Haar zoon lijdt aan een ernstige vorm van epilepsie met soms wel 150 aanvallen per week. De canna- bisolie uit Nederland maakt daar een einde aan. Britse huisartsen kregen in 2017 toestemming het medicijn voor te schrijven nadat Alfies moeder campagne had ge voerd voor toelating van het 'le vensreddende' middel. Maar het verstrekken van de olie is sinds 1 januari als gevolg van de nieuwe regels sinds de brexit niet langer mogelijk. Het Britse gezond heidsministerie is volgens Alfies moeder Hannah Deacon niet be reid te helpen. Het ministerie zegt dat er 'een reeks alternatieven van Alfie kampt met een zeldzame vorm van epilepsie. foto facebook op cannabis gebaseerde medicijnen is die toegankelijk is voor Britse pa tiënten'. Deacon spreekt dat tegen op ITV News. ,,Ze begrijpen het niet. De Britse medicijnen hebben niet de zelfde samenstelling als het middel uit Nederland. Onze huisarts heeft gezegd dat Alfie niet van medicijn moet veranderen omdat dat hem in gevaar brengt.'' Apotheker Lebbink uit Den Haag bevestigt dat niet elk middel met cannabidiol (CBD) hetzelfde is. De varianten in het Verenigd Konink rijk zijn volgens hem langs chemi sche weg verkregen, die van de Ne derlandse teler uit cannabisplan ten. ,,Daardoor bevatten ze niet de stoffen die wel in de Britse varian- ten zitten. Kinderen die deze vari anten gebruikten, kregen juist meer epilepsieaanvallen en keerden in 2018 wanhopig bij ons terug'', zegt hij. Zijn Transvaal Apotheek is de enige in Nederland die de legaal ge teelde cannabisolie van Bedrocan mag leveren aan patiënten in het Verenigd Koninkrijk. Lebbink kreeg van de Nederlandse overheid te horen dat hij per 1 januari geen Britse doktersrecepten meer mag honoreren 'omdat ze niet weten of het goede artsen zijn', zegt hij. Het ministerie van VW S laat we ten dat er 'continu' gesprekken worden gevoerd met het Britse mi nisterie maar kan nog niks zeggen over de Britse doktersrecepten. GO odewi k I 'Langere lockdown klap ondernemers' Aantal nieuwe coronagevallen per dag. 7-daags 12000 gemiddelde 10000 8000 6000 - Woensdag 7142 4000 2000 OKT NOV 070121 BRON: RIVM DEC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6