Winst Georgia: Ook Senaat in handen van Democraten 5 ontaarden in bestorming van het parlement naar politici van zijn eigen Repu blikeinse Partij die wel instemmen met de verkiezingsuitslag. ,,We zullen deze zwakkelingen uit hun zetels werken.'' Tot de afvalligen behoorde inmiddels ook zijn vi- cepresident Mike Pence. Hij wei gerde zijn voorzitterschap van het debat in het Capitool te misbrui ken om Trump alsnog tot winnaar te verklaren. Na de toespraak waren veel be togers danig opgefokt. Zij trokken gewapend met Amerikaanse vlag gen en spandoeken, vol steunbe tuigingen aan Trump, in de rich ting van het Capitool. De demon stranten van wie slechts een enke ling een mondkapje droeg van wege het Covid-19-gevaar, riepen leuzen als 'Stop de diefstal', Laten we vechten voor Trump' en 'Op naar het Capitool, het huis van de verraders'. Colleen Cupp uit Car- mel (Indiana) maakte zich vooraf gaand aan de toespraak nog geen zorgen over de mogelijkheid dat de betogingen uit de hand zouden lo pen. ,,Ik maak me niet druk om ge weld. We zijn hier om onze presi dent te steunen. We voelen ons verbonden'', aldus Colleen Cupp. Maar twee andere betogers, Rachel Ehtridge (48) en Mike Wyatt (44) uit Missouri, zagen de bui al han gen. ,,Ik hoop dat er geen burger oorlog komt maar er zijn mensen die niet met zich laten sollen. Amerikanen houden daar niet van'', zei Wyatt tegenover de krant The Washington Post. Overspeeld Na het uitbreken van de rellen bij het Capitool lijkt de president zijn hand te hebben overspeeld. Hem wordt niet alleen kwalijk geno men dat hij al maanden de demo cratie en de vrije verkiezingen on dermijnt met zijn aanhoudende verzet tegen de uitslag, zonder daarvoor met bewijzen te komen. Hem wordt verweten dat natio naal belang moet wijken voor ei genbelang, dat hij partijgenoten onder druk zet om de hand te lich ten met alle wetten, inclusief de grondwet, om een tweede ambts termijn in de wacht te slepen. Hun kandidaten stonden er in november nog goed voor in de eerste stem ronde in Georgia, tot voor kort een Republikeins bastion. In Georgia zouden de machtsverhou dingen in de Amerikaanse Senaat bepaald worden. Maar in de beslis sende verkiezing zegevieren nu toch de Democratische dominee Raphael Warnock (51) en zijn par tijgenoot Jon Ossoff (33), een do cumentairemaker - met een klein verschil. De officiële uitslag moet nog worden bevestigd. De Democraten krijgen daar mee de touwtjes in handen in Washington. Ze controleren het Witte Huis én beide kamers van het Congres. In de Senaat hebben ze met de overwinningen een heel nipte meerderheid, met vijftig ze tels. Evenveel als de Republikei nen, maar omdat vicepresident Kamala Harris straks de vergade ringen voorzit, kan zij de doorslag gevende stem uitbrengen. Biden heeft in sommige geval len zestig stemmen nodig om wet ten door te voeren, en zal ook ge matigde Democraten in de Senaat moeten overtuigen van zijn plan nen. Maar de kansen dat hij geld kan uitgeven om bijvoorbeeld de schade van de pandemie en kli maatverandering te bestrijden, zo als hij heeft aangekondigd, zijn flink toegenomen. Biden wil ook immigranten zonder papieren le galiseren, belastingen voor de rij ken verhogen en het zorgstelsel hervormen. Hij liet eerder op de avond al weten 'verheugd' te zijn dat hij vermoedelijk aan de slag kon met een meerderheid in de Senaat die hem goed gezind is. ,,Maar ik ben ook nog net zo vastbesloten als gisteren om te proberen samen te werken met mensen in beide par tijen om dingen voor elkaar te krij gen voor het land'', aldus Biden in een verklaring. Hij beloofde onder meer steunbetalingen a 2000 dol lar naar Amerikanen te sturen. Met een keuze voor Democrati sche Senatoren maken kiezers in Georgia goedbeschouwd een einde aan het Trumpiaanse tijd perk. Dat begon in 2017 met Repu blikeinse macht in Witte Huis, de Senaat én het Huis van Afgevaar digden. De partij raakt nu al die posities kwijt. De stroom aan chaos, schandalen en beledigingen die in de afgelopen jaren uit Trumps regering kwam, blijkt consequenties te hebben voor zijn partij. i Dankzij winst in Georgia krijgt Biden de macht in beide Congres-kamers De verliezen zorgen voor een bur geroorlog onder Republikeinen. In de media spuien anonieme partij functionarissen hun gal over de negatieve invloed die Trump heeft gehad op de verkiezingen in Geor gia. Hij blijft valse theorieën over fraude in de presidentsverkiezin gen herhalen. Gematigde kiezers keerden zich van hem af, aanhan gers zeiden de verkiezingen te boycotten. De Democraten danken de meerderheid in de Senaat vooral aan de hoge opkomst onder zwarte kiezers in Georgia. Voor het eerst stuurt Georgia met Raphael Warnock nu een zwarte man naar de Senaat. Dat is een mijlpaal voor het Amerikaanse zuiden, waar rassensegregatie tot in de jaren 60 de dagelijkse prak tijk was. De jonge documentaire maker Jon Ossoff won de verkie zing nipt van zittend senator David Perdue. donderdag 7 januari 2021 GO Een opeen gepakte me nigte in hartje Washington steunt Trump in zijn laatste poging aan de macht te blijven. Het protest loopt uit op een ge welddadige bestorming van het Capi- tool, het hart van de Ameri kaanse de mocratie. FOTO'S AP, GETTY IMAGES, AFP M Trump blijft tot de laatste snik zijn aanhang opjutten. ,,We staan niet toe dat er een ander in het Witte Huis gaat zitten.'' FOTO'S REUTERS, AP De Democraten hebben gister avond de meerderheid in de Se naat veroverd. Twee Democrati sche kandidaten in Georgia wis ten twee cruciale zetels binnen te slepen. De historische neder laag zorgt voor woede onder Re publikeinen. Karlijn van Houwelingen Washington Cafébezoekers in Atlanta vol gen het verkiezingsnieuws in hun staat. FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5