II De Zeeuwse Hemel krijgt meer ruimte 7 STICHTING VAANHOEK GOEDEDOELENFONDS Om dure auto's en merkkleding geven Nico Vaandrager (70) en Martin van der Hoek (59) niets. Hun woning puilt uit van de kunst en curiosa. Ze verkopen beetje voor beetje hun verzameling, voor het goede doel. Toen Vaandrager na zijn pensionering kunstvei lingen op internet ont dekte, raakte hij ver slaafd. Hij zat uren ach ter de computer te bieden op beel den en schilderijen. Vér onder de prijs. ,,Van de 100 biedingen die ik deed, werden er misschien maar twee gehonoreerd." Toch sleepte hij zo de mooiste dingen binnen. Met het WK voet bal als zijn absolute glorietijd. ,,Dan kwam ik beneden en had ik tijdens een wedstrijd 36 dingen gekocht. Objecten met een taxa tiewaarde van 200 euro voor maar 4 euro. Dat soort dingen. Ik ben dól op voetbal sinds die tijd." Verzamelwoede Van der Hoek minder. Hoewel ook hij genoot van de reizen die het tweetal kris-kras door Nederland maakte om de 'buit' op te halen. ,,We zijn op de gekste locaties ge weest. Landhuizen op de meest af gelegen plekken. Waar je normaal, als je geen afspraak hebt, echt niet komt." Toch was hij de verzamel woede van zijn kunstminnende echtgenoot op een gegeven mo ment spuugzat, vertelt Nico la- chend. „Martin zei: als je nu nog één ding koopt, staat je koffer bui ten." Het stel, dat vorig jaar 25 jaar ge trouwd was, heeft geen kinderen. Om te voorkomen dat hun nala tenschap 'als oude meuk' in een container wordt geschoven, verko pen Vaandrager en Van der Hoek nu hun kunstverzameling. Na hun overlijden wordt de door hen op gerichte stichting De Vaanhoek erfgenaam. Van de jaarlijkse revenuen van hun bezit (waaronder ook wat on roerend goed) wordt na hun dood ieder jaar de helft toegevoegd aan het vermogen van de stichting. De andere helft wordt verdeeld over twee goede doelen, waaronder de Remonstrantse kerk in Sommels- dijk. Met een tweede organisatie wordt nog overlegd. ,,Regel je zelf niets dan komen na je overlijden mensen binnen die, met alle goede bedoelingen, moeten gaan ruimen. Dan wordt alles zonder directe functie weggegooid. Lo gisch, maar ook zonde", vindt Van der Hoek. Bovendien zou hun ver mogen over zo veel mensen wor den versnipperd, die daar allemaal belasting over moeten betalen, dat er amper iets overblijft. ,,We denken dat we beter op deze manier mensen blij kunnen Het lijkt me zo leuk als mensen over 200jaar zeggen dat ze geld krijgen van twee homo's die aan de Perenmeet woonden maken." Vaandrager: „Andere mensen laten kinderen na. Wij niet. Maar het lijkt me zó leuk als ze ooit zeggen: wij krijgen elk jaar, ik zeg maar iets, 8000 euro gestort. Van twee homo's die 200 jaar gele den aan de Perenmeet woonden." Beiden hebben altijd, en Van der Hoek doet dat nog steeds, in loondienst gewerkt. Maar zuinig leven kunnen ze als geen ander. Slapen ze in een hotel (,,Met hotel bonnen van het Kruidvat") dan nemen ze waterkoker, zakjes cup- a-soup en instantmaaltijden mee. ,,Dan hebben we een driegangen diner voor een euro. We komen ruimschoots van 25 euro in de week rond. Zo leven is voor ons een sport." Ondanks de onzekere tijd, is het gevoel van Pieters en Hiltermann optimistisch. ,,Natuurlijk is het aan de ene kant lef dat we het ge bouw van de buurman durven ko pen, maar aan de andere kant heb ben we een optimistische kijk op de toekomst. We denken dat dit een crisis is die voorbij gaat." Het gezegde 'het huis van de buurman komt maar één keer te koop', speelt ook mee in de beslis sing, geeft Pieters toe. Vanaf het moment dat het te koop kwam, in november 2019, speelde het al door hun hoofd om er iets mee te doen. Maar het was nog te vroeg. ,,Als je net drie jaar ervoor een ander pand hebt gekocht, is het een erg grote stap." Meer zelfvertrouwen Dat 'andere pand', dat was num mer 2, waarin een winkel gevestigd is en drie kamers voor overnach tingen. Restaurant De Zeeuwse Hemel, zelf gevestigd op nummer 8, groeide na die uitbreiding verder in naam en faam. ,,We merken dat we een plek zijn geworden waar steeds meer mensen van heinde en Het is nu 'We gaan naar De Zeeuwse Hemel en doen een dagje Zierikzee' in plaats van andersom verre naartoe komen. Het is nu 'We gaan naar De Zeeuwse Hemel en doen een dagje Zierikzee' in plaats van andersom. Ondanks de crisis hebben we een heel goede zomer kunnen draaien en daar door hadden we na de zomer meer zelfvertrouwen en durfden we de stap te nemen." Geen trappenlopen Het mooie is, vindt Pieters, dat de aankoop van nummer 6 voor het personeel ook een pluspunt is. Nu kan de keuken naar de begane grond en is het trappenlopen met handen vol borden straks voorbij. ,,We liepen in ons huidige pand te gen de onhandige logistiek aan. Alle voorraad moest steeds naar boven en ook voor de keuken moesten we de trap op en af", zegt Pieters. Hiltermann dook in de historie van het gebouw en kwam te weten dat het een monumentaal pand uit 1578 is, maar ook dat tot 1965 de fa milie Constandse er een kruide nierszaak had. Op Facebook schrijft Pieters erover: 'De grootste plus is de veel ruimere, aan de tuin gelegen, keuken, die we weer kun nen verbinden met ons restaurant. 'Weer', omdat de achterkleinkin deren van kruideniersfamilie Con- standse ons al vertelden dat num mer 8 en 6 op dezelfde manier ver bonden zijn geweest. Hun keuken bevond zich precies op de plek waar dat straks ook weer het geval zal zijn.' Zomer Hiltermann en Pieters hopen be gin van de zomer in hun nieuwe omvang open te kunnen. donderdag 7 januari 2021 'Andere mensen laten kinderen na...' Esme Soesman Burgh-Haamstede Het huis van Nico Vaandrager (links) en Martin van der Hoek in Burgh-Haamstede puilt uit van de kunst loop van de tijd hebben verzameld. foto sandra schimmelpennink -Nico Vaandrager en curiosaobjecten die ze in de Zie Stichting De Vaanhoek op Facebook Het is amper vier jaar geleden dat Joost Pieters en Monique Hiltermann van restaurant De Zeeuwse Hemel in Zierikzee het pand op Melkmarkt 2 aankoch ten. En toch, midden in de coro nacrisis, hebben ze nog een ge bouw in het rijtje erbij gekocht: Melkmarkt 6. ,,We volgen ons gevoel", zegt Joost Pieters. Valeska Nastaly Zierikzee - Joost Pieters, restaurant De Zeeuwse Hemel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 50