Massale protesten in Washington van Trump-fans tegen 'verkiezingsdiefstal' 4 BESTORMING CAPITOOL Donald Trump speelde al maanden met vuur en gisteren sloeg de vlam in de pan in Washington. Het scenario voltrok zich dat niemand in de machtigste democratie van de wereld ooit voor mogelijk had gehouden: een bestorming van het Capitool. fraude en doen iedereen die dat niet wil bevestigen af als 'verra ders'. Wie niet met ons is, is tegen ons en moet tot de orde worden ge roepen, was te horen. Een uitgangs punt dat gemakkelijk kan leiden tot fysiek verzet. Ook was te horen dat sommige fanatiekelingen plannen hadden om het Capitool te bestor men, omdat daar ook een volksvij and huisde. Het waren angstaanja gende berichten waarover Trump zich niet uitliet. Hij sprak er met geen woord over. Bij de toespraak van Donald Trump, gistermiddag, werd we derom al snel duidelijk dat de pre sident geen plannen had om de emoties te temperen, om ervoor te zorgen dat de protesten vreedzaam zouden blijven. Met zijn zoon Eric zweepte hij de betogers opnieuw op. Hij riep zijn volgelingen op 'de natie te redden'. Hij hield vast aan zijn claim dat hij de verkiezingen had gewonnen. ,,We zullen ons nooit bij ons verlies neerleggen. Dat doe je niet als je bent bestolen'', al dus de president. Hij haalde uit lijkheden. Bovendien stoorden ve len zich aan Trumps uitlatingen voorafgaand aan de protestmars. Hij beloofde dat wat zou gaan ge beuren, 'nog nooit was vertoond'. Gevreesd werd dat het fanatiek- De bestorming van het Capitool was naar het voorbeeld van Oost Europa, waar betogers ook parle mentsgebouwen binnendrongen. In dat geval ging het er wel om be staande dictaturen na jaren van on derdrukking ten val te brengen. Nu moest ook het boegbeeld van de vrije wereld zich in eigen huis ver dedigen. Het binnendringen van het Capi- tool werd gevoed door woede. Op gekropte woede, maandenlang op gebouwd door de zittende presi dent en zijn directe entourage on der wie zijn zonen Donald Jr. en Eric. Trump weigert zich neer te leggen bij zijn verkiezingsneder laag op 4 november. Niet zijn De mocratische rivaal Joe Biden, maar hij zou de presidentsverkiezingen hebben gewonnen. ,,Mijn zege is me afgepakt door fraude'', aldus Trump. Na tientallen verloren rechtszaken, bij gebrek aan bewijs, nam hij zijn toevlucht tot een be roep op zijn aanhangers. Op de dag dat het parlement zijn finale goed keuring moest geven aan de verkie zingsuitslag, op 6 januari, roept Trump hen op tot een 'Save America March'. Niet alleen de Democrati sche oppositie sprak er meteen zijn afkeuring over uit, ook Republi keinse partijgenoten meenden dat het met een massale toeloop naar Washington vragen was om moei- ste deel van Trumps aanhang, ul trarechtse bewegingen als de Proud Boys en milities die niets willen weten van inmenging van de cen trale overheid, zich ook zouden la ten gelden. Niemand in Amerika was vergeten dat zwaarbewapende militieleden in Michigan het parle ment binnendrongen, omdat zij het daar aanwezige verzet tegen Trumps regering zat waren. Maar ook het gematigde deel van Trumps aanhang was inmiddels onvoor spelbaar geworden. Zij geloven ook heilig in alle beschuldigingen van donderdag 7 januari 2021 GO Trump hitst aanhang op tot aanval op democratie VS Capitool Washington Monument Senaat Witte Huis The Elipse Vóór de bestorming hield Trump een bijeen komst Hans van Zon Washington Independence Avenue 0701211 BRON: ANP, WASHINGTON POST 500 m VS Washington D.C

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4