Oud-eigenaren Verpalen sluiten boek De Braakman, zijn bezorgd over park ZRD schat extra kosten in coronajaar op zeker acht ton 6 Guido van der Heijden Terneuzen Paul Marinissen, directeur van de Zeeuwse Reinigingsdienst (ZRD) heeft nog geen eindcijfers over het afgelopen jaar. ,,Die gegevens weten we pas wanneer de rekeningen van de verwerkers binnenkomen. Dat duurt doorgaans een maand." Dat er fors meer afval was, is hem wel duidelijk. Marinissen schat de toename op tien, vijftien procent. ,,We hebben daarom ook binnen Olaz-verband eerder al een waar schuwing gegeven aan de Zeeuwse gemeenten dat de kosten een stuk hoger lagen. De ZRD was afgelopen jaar zeker acht ton extra kwijt aan de toegenomen afvalstroom. 380.000 euro meer aan afvalver werking en 420.000 euro extra van wege specifieke coronamaatrege len, als het inzetten van verkeersre gelaars bij de milieustraten." Geen afvlakking ,,We hadden eigenlijk verwacht dat de fors grotere afvalstroom zo rond september zou afvlakken maar dat gebeurde maar niet. De gemeenten zien zich nu geconfronteerd met voldongen feiten. Het gaf een hoop reuring bij de verschillende ge meenteraden." Marinissen kan er weinig aan doen. ,,We kunnen alleen maar zeggen: jullie inwoners hebben dat afval geleverd en dit is wat het kost." Bouwprojecten Marinissen kan uit de verschillende afvalstromen destilleren waar Zee land zich mee bezig hield het afge lopen jaar. Niet per se in de tuin. ,,De hoeveelheid grof groenafval is bijvoorbeeld niet echt veel hoger. Wel zagen we veel puin-, grond- en bouwafval. Mensen zijn echt aan bouwprojecten begonnen die ze kennelijk al jaren hadden uitge steld. Die conclusie kunnen we wel trekken. Zo zien we, sinds de win kels en de bouwmarkten dicht zijn, ook dat het ineens veel rustiger is We kunnen alleen maar zeggen: jullie inwoners hebben dat afval geleverd en dit is wat het kost op de milieustraten. We zijn nu ook afgeschaald en zetten nu geen ver keersregelaars in. Ik kijk hier vanaf mijn werkplek op de milieustraat bij de Koegors in Terneuzen en het is rustig, ik zie nu geen files meer." En het was bij tijd en wijle druk bij de milieustraten. Vanwege coro namaatregelen ging het allemaal iets trager dan gebruikelijk. Het le verde soms lange rijen wachtenden op, met ergernissen tot gevolg. ,,Onze beheerders zijn nu ook heel blij dat het nu even wat min der druk is. Kunnen ze eindelijk even ademhalen. De vraag is voor hoe lang. Voordeel van de maatre gelen op de milieustraten is wel dat er beter gesorteerd werd dan nor maal. De verschillende afvalstro men waren heel schoon. Het viel de verwerkers ook op. Afval uit Zee land is gewild." In één van haar inmiddels voorma lige bungalows is Ria woensdag middag nog fanatiek aan het boe nen. De Oostappen Groep, die in 2013 het vakantiepark overnam en omdoopte tot Marina Beach, mag de nieuwe eigenaar van haar bezit zijn, dat maakt Ria niks uit. ,,Het ligt niet in mijn aard 'de boel de boel' te laten. Wij leveren de huisjes netjes op, maar wel helemaal leeg. Oostappen wilde niks voor de in ventaris betalen. Nou, dan geef ik liever alles weg, wat ik ook heb ge daan. Bovendien, leeg kunnen ze de bungalows niet direct verhuren." Trekpleister Sinds 1984 heeft het echtpaar Ver palen al een band met de Braak man. Ria vertelt dat haar vader zijn oog op het park had laten. Hij was bakker en kruidenier in het Bra bantse Hoeven met het Bosbad als dé toeristische trekpleister. ,,Hij zag veel in recreatie en toen kwam De Braakman te koop." De familie Van den Bosch (Ria's meisjesnaam) nam het park over van recreatie schap De Braakman, eigendom van de gemeenten Terneuzen en Sas van Gent. ,,Het was zwaar verlies gevend." Ziel en zaligheid ingelegd Ria en haar man slaagden erin De Braakman op te bouwen tot een bloeiend bedrijf. Zeker Ria legde er haar ziel en zaligheid in. ,,Op mij staat geen rem", weet ze van zich zelf, ,,maar het was ook zo'n mooie tijd. In de zomermaanden kwamen hier wel zo'n achtduizend mensen. Bij het wisselen van de wacht ston den auto's tot Hoek in de file. Zo druk was het. Van de vaste staan plaatshouders kenden we iedereen. 'Bij wie moet je zijn?', vroeg ik dan. 'O, bij Marcel, die zit op nummer S103'. We hadden nog geen compu ter, dat was ik." Bij gebrek aan opvolgers - 'onze kinderen gingen hun eigen weg' - verkocht het echtpaar het park in 2007 aan Westermeijer in Arnhem, wat op z'n zachtst geen succes werd. Als vastgoedondernemer had Westermeijer weinig met recreatie en, voert Kees aan, 'in 2008 sloeg bovendien de bankencrisis toe'. De Verpalens keerden naar Brabant te rug, maar hielden wel enkele bun galows op hun oude stek aan. Ria: ,,Als we door de Westerscheldetun- nel hierheen reden, zei ik altijd nog 'we gaan naar huis'." Echt verleden tijd Dat gevoel zal ze nooit meer heb ben. De Braakman is voor hen echt verleden tijd. Dat diende zich eind 2018 al aan, toen de Oostappen Groep (die het park in 2013 kocht na het faillissement van Westermei- jer) de erfpacht van de bungalows opzegde. Met als gevolg dat alle ei- Zo veel geld betalen voor dit park en dan ook nog heel veel investeren, ik zie het niet voor me genaren op erfpachtgrond weg moesten, met een vergoeding voor hun bezit. Daarover hebben Ria en Kees eind 2020 uiteindelijk een ak koord bereikt. Ze zijn daarmee één van de laatsten. ,,Weg ermee", vat Kees nuchter samen, maar zo zit Ria niet in el kaar. Oostappen heeft het park al begin december 2019 voor 61,25 mil joen euro verkocht aan de in Axel gevestigde BV Braakman Project ontwikkeling, maar de transactie is nog altijd niet rond. De BV heeft grootse plannen met Marina Beach. Ria gelooft er niet zo in. ,,Zo veel geld betalen voor dit park en dan ook nog heel veel investeren, ik zie het niet voor me." Maar als het toch uitkomt, vreest ze het ergste voor de vele stacaravaneigenaren op het park. ,,Wat gaat er met hen gebeu ren, als hier nieuwe recreatiewo ningen komen? We zijn weg, maar daar maak ik me nog wel zorgen om." donderdag 7 januari 2021 SD Klussers bouwen berg afval Coronajaar 2020 leverde in Zee land fors meer afval op. De Zeeuwse gemeenten moeten dieper in de beurs tasten voor wat de vooral klussende Zeeu wen allemaal weggooiden. -Paul Marinissen, directeur ZRD Graag hadden ze het anders ge zien, de vroegere eigenaren Ria en Kees Verpalen van recreatie park De Braakman bij Hoek. Ook zij moesten evenwel hun laatste erfenis op het terrein, drie va kantiebungalows, van de hand doen, zoals tientallen andere bungaloweigenaren. ,,Ik maak me zorgen over de toekomst van het park, vooral voor de mensen met stacaravans." Harmen van der Werf Hoek Het definitieve afscheid van De Braakman voor de vroegere eigenaren van het recreatiepark bij Hoek, Ria Verpalen-van den Bosch en haar man Kees Verpalen, bij een van hun drie deze week leeg opgeleverde bungalows. foto camile schelstraete -Ria Verpalen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49