1 a Woman Kan kunst ook tot moord leiden? 13 J7'Wmw mi. V fr,s' in de bioscoop verschijnen, zal altijd belangrijk blijven. Wij doen er alles aan dat te optimaliseren." In Nederland geldt inderdaad een heel ander bioscoopklimaat dan in de VS, waar mensen die niet in de grote stad wonen soms uren moeten rei zen om een film op het grote witte Ik heb goede hoop dat we naast het streamen ook graag naar de bioscoop blijven gaan doek te kunnen zien. De ticketprij zen liggen daar ook veel hoger. Bins- bergen wijst op het feit dat Nederlan ders nog massaal bereid zijn kaartjes te kopen. In de eerste maanden van 2020, dus voor het uitbreken van de coronacrisis, steeg de omzet zelfs in vergelijking met het jaar daarvoor. ,,VOD-diensten en bioscopen gaan hier ook heel goed samen. De groei van Netflix liep parallel met de groei van de Nederlandse filmtheaters." Op de vraag of het platform HBO Max binnenkort ook naar Nederland komt, antwoordt Binsbergen: ,,Daar heb ik geen informatie over.'' Hoe dan ook, online kijken wordt wereldwijd populairder. En hollen we als Hollanders inderdaad zodra het weer kan massaal naar de bios coop nu we gewend zijn alles thuis voor de buis te zien? Winnie Sorgdrager van de Neder landse Vereniging van Bioscopen en Filmtheaters (NVBF) vindt het 'zor gelijk' dat grote studio's als Warner Bros en Disney zich meer en meer op hun eigen onlinekanalen richten. ,,Al blijkt uit onderzoek dat mensen die veel thuis streamen óók naar de bios coop gaan. Dus ik heb goede hoop dat we dat blijven doen. Het is toch an ders dan thuis met een groepje vrien den kijken. De bioscoopbranche heeft enorm geïnvesteerd om er echt een belevenis van te maken. Het ^s ook een leuk avondje uit hoor." Echt een duidelijk standpunt inne men, wil Sorgdrager niet. ,,Natuurlijk vinden er gesprekken plaats. Neder landse bioscoopeigenaren reageren verschillend op de VOD-trend. Som migen roepen boos dat ze films niet langer vertonen als ze ook, snel of meteen, op VOD zijn te zien. Maar de sector is niet één geheel, iedereen heeft zijn eigen bedrijfsvoering.'' De situatie in Amerika kan wel de gelijk op termijn overslaan op Neder land, denkt docent populaire cultuur Dan Hassler-Forest van de Universi teit Utrecht. ,,Naar de bioscoop gaan is een cultureel fenomeen dat echt niet zomaar verdwijnt. Maar hoe? Warner Bros en Disney zijn inder daad minder afhankelijk van de thea ters, omdat ze een eigen VOD-plat form hebben. Zij kunnen het zich be ter veroorloven om alles daar meteen op uit te brengen. ,,Wat pessimisten zeggen: als er bioscopen omvallen, kunnen die stu dio's ze misschien opkopen voor een prikkie'', vervolgt Hassler-Forest. ,,Wezenlijk ben je dan terug bij het systeem van de jaren 40 en 50 toen de grootste producenten als MGM, Paramount en Warner allemaal hun eigen bioscoopketens hadden waar ze alleen hun eigen films lieten zien. Dat werd uiteindelijk opengebroken door een rechtszaak, maar die wetge ving is inmiddels sterk verzwakt. Er staat ze nu juridisch nog weinig in de weg om dit te kunnen doen.'' Verdienmodel De bioscoop is nog altijd hét verdien- model. ,,Maar het ecosysteem is wis pelturig. Je ziet dat Disney inzet op het ontwikkelen van bijvoorbeeld een heleboel Star Wars-series voor zijn eigen platform Disney+'', aldus Hassler-Forest. ,,Vroeger had je de bioscoop nodig voor de zichtbaar heid, nu veel minder. Daarnaast, co rona zorgt ervoor dat je moeilijk kunt voorspellen hoeveel bioscoopkaartjes je in de toekomst nog kunt verkopen. Dit is dus dé kans voor een verschui ving. Cynisch gezegd: Disney heeft eigenlijk baat bij de pandemie. Het blijft gissen wat er precies gebeurt, maar dat het filmlandschap voorgoed gaat veranderen, dat staat wel vast." Kirby die de pijn en paniek heel ge loofwaardig weet over te brengen. Ook in het vervolg van Pieces of a Wo man toont Kirby haar klasse. De dood van hun kindje drijft een wig tussen de beide echtelieden die steeds meer van elkaar vervreemd raken. Tussen door speelt een proces tegen de in ge breke gebleken vroedvrouw, met een forse schadevergoeding in het voor uitzicht. Gelukkig ligt de nadruk vooral op de zielenroerselen van Martha, die ogenschijnlijk in lethargie vervalt, maar door de blikken die Kirby toont beseft de kijker dat zij van binnen een innerlijke strijd voert die zijn weerga niet kent in dit soort relatie drama's. - Ab Zagt The Burnt Orange Heresy Als een donkere wolk hangt bo ven dit misdaaddrama de vraag: kan kunst ook tot moord leiden? De Deense acteur Claes Bang (bekend van The Squarespeelt een kunstcriticus die alle denk bare grenzen overschrijdt. De man had een personage uit een psychologische thriller van Patricia Highsmith kunnen zijn. De film is echter gebaseerd op een roman van Charles Wille- ford. Hoofdpersonen zijn behalve de kunstkenner een Ameri kaanse toerist (Elizabeth De- bicki, bekend uit Tenet), een puissant rijke kunsthandelaar (Mick Jagger) en een schilder (Donald Sutherland) die een mysterieuze reputatie heeft, omdat al zijn meesterwerken in vlammen zijn opgegaan. Opmerkelijk aan de film is dat de bijfiguren interessanter zijn dan de hoofdpersonages. Bang slaagt er niet in om van de louche journalist een geloof waardige vertolking te maken, hetzelfde geldt voor Debicki die zijn verse vriendin vertolkt. Ook haar inbreng is zeer oppervlak kig. Jagger en Sutherland halen het beste uit hun bijrollen. Vooral de zanger van The Rolling Stones acteert erop los en debiteert de ene na de andere gewaagde mo noloog. Hij oogt als een slang die elk moment kan toeslaan. Su therland is veel subtieler als de eenzame kunstenaar die gros siert in levenswijsheden. Wat deze film net overeind houdt, is de plot die aan het slot een zeer verrassende wending bevat en veel van het minder ge slaagde voorafgaande goed maakt.- A.Z. donderdag 7 januari 2021 bioscoopfilm nabij? 44 —Winnie Sorgdrager, Nederlandse Vereniging van Bioscopen en Filmthea ters Beelden van re cente of ver wachte films van Walt Disney en Warner Bros: Black Widow, Godzilla vs Kong, Cruella, Spider- man Homeco ming, Dune. FOTO'S DISNEY EN WARNER Mick Jagger als een rijke kunsthandelaar. MISDAADDRAMA Regie: Giuseppe Capotondi. Hoofdrollen: Claes Bang, Eliza beth Debicki, Donald Suther land en Mick Jagger. Te zien op Picl.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 41