<0 Vanessa Kirby schittert in relatiedrama Pieces of 12 Corona gaf de bioscoopbranche al een flinke dreun, maar mogelijk dient zich een nog veel groter probleem aan. Filmreuzen als Warner Bros en Disney concentreren zich meer en meer op hun eigen onlineplatforms. Is de bios straks verleden tijd? M V I E Nu op internet Soul Hillbilly Elegy The forty-year-old version Logisch dat een grote nieuwe film als de Dis- neyanimatie Soul - het is slechts een van vele voorbeelden - eind vo rig jaar direct online verscheen. Een wereld wijde pandemie zorgt immers tot op de dag van vandaag voor gesloten bioscopen. Maar het is ook een be wuste strategie die losstaat van de hele coronacrisis. De studio maakt er geen geheim van dat ze de bioscoop minder belangrijk vindt. De eigen abonneedienst Disney+ (6,99 euro per maand) moet een platform wor den dat even ingeburgerd is als Net flix. Ook Warner Bros zet vol in op video on demand (VOD), in elk geval in de Verenigde Staten. Alle titels die het dit jaar uitbrengt, verschijnen daar gelijktijdig in de bioscoop (als deze weer open is) én op HBO Max, een onlineplatform dat nog niet in Nederland actief is. Daar zitten blockbusters tussen zoals een nieuw deel van The Matrix, Godzilla vs. Kong en de langverwachte sciencefiction film Dune. Warners besluit kan rekenen op bakken kritiek, ook van de cineasten zelf. Regisseur Christopher Nolan Inceptionop de dag dat het nieuws bekend werd: ,,Een aantal van de grootste filmmakers en belangrijkste filmsterren gingen de avond hiervoor slapen met de gedachte te werken voor de beste studio en werden wak ker met het besef te werken voor een slechte streamingdienst." Grote stad Uiteraard is ook de bioscoopbranche allesbehalve tevreden. Wat kunnen en moeten ze doen? Grote Ameri kaanse ketens (AMC Theatres bij voorbeeld) zouden volgens het toon aangevende blad The Hollywood Re porter per Warner-titel besluiten of ze deze überhaupt nog gaan verto nen. Theaters kunnen ook de toe gangsprijzen verhogen of een groter deel van de omzet gaan opeisen, waardoor Warner nauwelijks iets overhoudt aan een bioscooprelease. Hajo Binsbergen van de Neder landse tak van Warner Bros haalt de schouders op. ,,Dit speelt echt alleen in de VS. De bioscoop blijft ontzet tend belangrijk. Dat films als eerste Pieces of a Woman Soms is een film alleen al de moeite waard door één vertolking. Dat geldt zonder meer voor de rol die Vanessa Kirby speelt in Pieces of a Woman, een onevenwichtige film die door haar inbreng een belangrijke meerwaarde krijgt. Kirby, vooral bekend door haar rol als prinses Margaret in The Crown, maakt meteen indruk in de ope ningsscène als de zwangere Martha die thuis moet bevallen. Haar man (Shia LaBeouf) is bloednerveus en de FILMNIEUWS Demon Slayer best bezocht Oude titels in trek op Disney+ beoogde vroedvrouw wordt door een ander vervangen. Wat een normale geboorte had moeten worden, loopt echter op een drama uit. Regisseur Kornél Mundruczó trekt een onafgebroken shot van 23 minu ten uit om dit allemaal in beeld te brengen. Een krachttoer vooral voor INSIDERS donderdag 7 januari 2021 Omdat de bioscopen voorlopig nog zijn gesloten, bestaan de filmtips deze week uit titels die op internet bekeken kunnen worden. Een greep uit het aanbod. ANIMATIE Disney+ Deze animatiefilm is eerder voor vol wassenen dan voor kinderen. Een jazzpianist krijgt de kans om door te breken in een gerenommeerde band. Maar plotseling overlijdt hij. Vanuit het hiernamaals stelt hij alles in het werk om terug te keren op aarde. DRAMA Netflix Regisseur Ron Howard verfilmde het boek Hillbilly Elegy, waarin de schrij ver zichzelf portretteert. Als jonge student krijgt hij te maken met de ver slaving van zijn moeder. De film geeft een scherp beeld van de sociale onderlaag in Amerika. TRAGIKOMEDIE Netflix In haar regiedebuut zet comédienne Radha Blank zichzelf te kijk in een verwoede poging haar carrière weer op gang te krijgen. Zij gaat rappen, geeft les en schrijft een toneelstuk. Beluister op de site van deze krant de podcast MovieInsiders waarin filmredacteur Gudo Tienhooven en mede-cinefiel John de Jong weke lijks hun licht laten schijnen op de nieuwste titels, de beroemdste klas siekers en het laatste filmnieuws. Gudo Tienhooven DRAMA Regie: Kornél Mundruczó. Hoofdrol len: Vanessa Kirby, Shia LaBeouf en Ellen Burstyn. Te zien op Netflix. ANIMATIE De animatiefilm Demon Slayer the Movie: Mugen Train heeft in Japan de klassieke animatie Spiri ted Away versla gen als best be zochte film ooit. Het is een verfil ming van de ge vierde manga van Gotoke Koyohara. In to taal zagen 24 miljoen Japan ners de film, die 313,7 miljoen dollar opbracht. STREAMING De best beke ken speelfilms op het abon neekanaal van Disney+ zijn ou dere titels die al lang in de bios coop te zien waren. De lijst die in de de cembermaand is samenge steld, wordt ge domineerd door animatiefilms uit de eigen stal, met als top 5 Moana, Frozen 2, Frozen, Home Alone en Toy Story 4. s het einde van de MVanessa Kirby weet de pijn en pa niek heel ge loofwaardig over te bren gen. FOTO NETFLIX E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40