II NIEUWS 3 Aanhangers Trump doorbreken veiligheidscordon en bezetten parlement VERZET TRUMP DEMONSTRATIE Het was niet de bestorming van het parlement in een dubieuze dictatuur maar een regelrechte aanval op het Capitool, de zetel van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden en de Senaat. Er werden schoten in het gebouw gehoord, een vrouw zou zwaargewond zijn geraakt. Duizenden betogers, vele met Trumpvlaggen maar ook met gas maskers verstoorden gisteren wat de gemeenschappelijke zitting moest zijn van Senaat en Huis van Afgevaardigden om de verkiezings overwinning van Joe Biden te cer tificeren. Beelden van een frontale aanval op de Amerikaanse demo cratie door aanhangers van Donald Trump schokten de Verenigde Sta ten. De verbijsterende beelden van een meute die het Capitool be stormde gingen de wereld over wat voor menigeen qua impact een po litieke tegenhanger leek van de aan slagen van 11 september 2001 in New York. De dag eindigde met een oproep van gekozen president Joe Biden aan Trump om zijn aanhang op te roepen uit het Capitool te ver trekken. ,,Dit is een aanval op de de mocratie, een verschrikkelijke ver toning.'' Toespraak Er werden demonstranten ver wacht in Washington na dagen van stemmingmakerij door vooral pre sident Trump zelf. Hij weigert zijn nederlaag te accepteren. Het liep uit de hand na een opruiende toe spraak waarin Trump zijn toege- stroomde aanhangers nog eens op riep het 'bedrog' van de Democra ten en Joe Biden niet te accepteren. Een deel doorbrak een linie drang hekken, waarop gevechten volgden met de veiligheidsdiensten. Een groot aantal demonstranten lukte het om het Capitool binnen te dringen. Vicepresident Mike Pence vluchtte met zijn lijfwachten uit de Senaat. Trumpaanhangers trokken Het is een aanval op de democratie en een verschrikkelijke vertoning door de gangen maakten en maak ten triomfantelijk selfies tot in het bureau van Nancy Pelosi, de voor zitter van het Huis van Afgevaar digden. In de sociale media gingen de plaatjes rond met teksten als 'Je krijgt ons er niet onder'. Pelosi was eerder al in veiligheid gebracht. Afgevaardigden en senatoren moesten zich verstoppen toen een meute tenslotte ook de vloer van de senaat bereikte. Gasmaskers waren uitgedeeld aan politici en personeel voorafgaand aan een charge van de politie met traangas. In de chaos klonken tegenstrij dige meldingen over gevechten in de gangen. Een vrouw werd neer geschoten en zou zwaargewond ge raakt, meldde CNN. In plaats van gehoor te geven aan een oproep van de politie zich te verspreiden, rie pen de demonstranten: „Vooruit, voorwaarts.'' Een demonstrant schreeuwde: ,,Dat is ons huis'', waarmee hij het Capitool bedoelde. Andere demonstranten scholden herhaaldelijk naar doodsbange af gevaardigden: ,,Je hebt een eed ge zworen.'' De buitengewone dag in Was hington onderstreepte nog eens hoe verdeeld het land is. Volgens senator Ted Cruz die in de senaat om een speciale onderzoekscom missie vroeg fraude zei dat 40 pro cent van de Amerikanen ervan overtuigd was dat Joe Biden met bedrog aan de macht was gekomen. ,,Dit is wat je dan krijgt'', schreeuwde de Republikeinse se nator Mitt Romney naar Cruz en de anderen die de aanklacht steunden om de beweringen van president Trump nog eens te controleren. De verkozen nieuwe president Joe Biden noemde de bestorming een 'aanval op democratie' en een 'verschrikkelijk vertoning', uitge voerd door 'een kleine groep extre- misten en gericht op wetteloos heid'. Trump probeerde uiteindelijk zijn aanhangers wat te kalmeren. Maar niet voordat hij vicepresident Mike Pence er nog eens van had be schuldigd hem onvoldoende te steunen. 'Steun alstublieft onze Capitol Politie', tweette hij eerst. In een videoboodschap zei hij later: ,,Ga naar huis. We hebben vrede nodig.'' Maar hij hield nog altij d vol dat hij de verkiezingen door fraude had verloren. donderdag 7 januari 2021 GO De zogeheten Rotunda van het Capitool werd bezet door supporters van Donald Trump. foto afp Chaos in het Capitool Bob van Huët Rotterdam/Washington -Aankomend president Biden Parlementsleden verschuilen zich in de bankjes, en in de House Gallery met gasmaskers (onder). fotos getty en ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3