f ..fc 'Ons vak staat in rijtje van kappers' iflï Westkade in Sas na twee jaar weer open Eindsprint te kort om statushouders aan huis te helpen ZEELAND 11 M 5 cS J De al zo'n honderd jaar oude West kade ter hoogte van kunstmestfa- briek Rosier bleek begin 2019 zo in stabiel dat verzakkingsgevaar dreigde. De gemeente Terneuzen besloot het zekere voor het onzekere te ne men en de verbindingsweg over de kade eind februari 2019 af te sluiten. Sas van Gent verloor door deze af sluiting plotsklaps de belangrijkste levensader met het Vlaamse achter land. Eerst uitvechten Het kostte winkeliers in Sas van Gent veel Belgische klanten, en tot hun ergernis bleef herstelwerk maar uit. Rosier, Rijkswaterstaat en Terneuzen moesten eerst uitvech ten wie waar verantwoordelijk voor was. Dat was ook niet gek. Naar ver luidt kost de hele operatie 7,5 mil joen euro, waarvan Terneuzen 850.000 euro betaalt. Rijkswater staat en Rosier leggen het leeuwen deel op tafel. Juni vorig jaar zijn de ingrijpende werkzaamheden na veel voorberei dingen in het veld begonnen. De kade is over ruim tweehonderd me ter afgegraven en compleet ver nieuwd. Sinds november 2019 kon den voetgangers en fietsers al wel over een tijdelijk pad op het terrein van Rosier. Fietspad Dat pad gaat binnenkort, maandag 18 januari, dicht, wat goed nieuws Eind maart kunnen automobilisten weer als vanouds heen en weer naar Zelzate is. Het maakt de weg vrij om het terrein van Rosier verder in te rich ten en voor het asfalteren in fe bruari van de weg en het nieuwe fietspad over de gerepareerde West kade. Als er niks bijzonders meer gebeurt, kunnen vervolgens eind maart - na ruim twee jaar - automo bilisten weer als vanouds heen en weer tussen Sas van Gent en Zel- zate. In totaal hadden de Zeeuwse ge meenten van het Rijk de opdracht gekregen om in de tweede helft van vorig jaar 181 van deze status- of vergunninghouders te huisves ten. Tussen 1 juli en 31 december vonden uiteindelijk 144 mensen een plaats in één van de Zeeuwse gemeenten. Met name de gemeenten Vlis- singen, Terneuzen, Sluis en Schou- wen-Duiveland wisten in decem ber nog een flink deel van hun ach terstand goed te maken, blijkt uit cijfers van het ministerie van Jus titie en Veiligheid. Hulst staat achter De gemeente Hulst had op 31 de cember de grootste achterstand. Naar die gemeente verhuisden in de tweede helft van 2020 slechts 3 statushouders, terwijl Hulst voor 16 mensen aan de lat stond. De ge meente Sluis heeft de grootste voorsprong. Deze gemeente gaf 21 mensen een plek, 5 meer dan door het Rijk was gevraagd. Dat bete kent dat voor 37 mensen nog een plek in Zeeland moet worden ge- Tussen 1 juli en 31 december vonden 144 mensen een plaats in Zeeland vonden. Die worden opgeteld bij de huisvestingstaak voor 299 sta tushouders die het Rijk de Zeeuwse gemeenten voor de eerste helft van 2021 heeft opgelegd. De taakstelling per gemeente (inclusief voorsprong of achter stand van 2020) is: Borsele 20, Goes 29, Hulst 35, Kapelle 12, Middelburg 37, Noord-Beveland 6, Reimers- waal 24, Schouwen-Duiveland 32, Sluis 13, Terneuzen 45, Tholen 25, Veere 24 en Vlissingen 32. Het Rijk wil dat alle Nederlandse gemeenten in totaal aan 13.500 mensen met een verblijfsvergun ning huisvesting biedt. donderdag 7 januari 2021 GO l heb meer pijn' Osteopaat René Zweedijk ziet het met lede ogen aan. De pijn en de last die zijn patiënten nu moeten ervaren, doen hem groot verdriet. De tweede lockdown is anders dan de eerste, zegt René. ,,Bij de eerste waren alle medische beroepen gesloten, met uitzon dering van huisartsen en zie kenhuizen. Tandartsen moch ten niet werken, fysiotherapeu ten niet en wij, osteopaten, ook niet." Met de tweede lockdown is het anders, zegt René. „Alle medi sche en paramedische beroe pen mogen hun praktijk open houden en zorg verlenen. De osteopaten, chiropractoren en acupuncturisten vallen daarbui ten. Wij worden gezien als con- tactberoep en niet als medisch beroep. Fysiotherapie en logopedie bij voorbeeld zijn wel benoemd als medische beroep en mogen de Osteopaat René Zweedijk verwijst zijn cliënten noodge dwongen door naar Belgische collega's. praktijken open houden. We staan in het rijtje van de kap pers. Terwijl wij vinden dat we zorg leveren als aanvulling op de reguliere zorg. Onbegrijpe- patiënten." René verwijst men sen nu noodgedwongen door naar Belgische collega's. ,,Want in België mogen osteopaten wel werken, net als in Duits- lijk. Het is schrijnend voor onze land." De vlag kan uit in Sas van Gent. Als alles deze keer meezit, kan de al bijna twee jaar geleden af gesloten Westkade richting het Belgische Zelzate eind maart weer open. Harmen van der Werf Sas van Gent In de laatste twee maanden van 2020 heeft Zeeland onderdak geboden aan 85 vluchtelingen met een verblijfsvergunning. Met die eindsprint is de door corona opgelopen achterstand een heel eind ingelopen. Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39