Lumineus idee krijgt handen op elkaar 7 HUIS TE OOSTKAPELLE VERMAARDE BUITENPLAATS IN OUDE GLORIE HERSTELD Een grote wens van de inwoners van Oostkapelle wordt nog dit jaar realiteit, de herbouw van het Huis te Oostkapelle. Bouwbedrijf De Delta verwacht dat in de tweede helft van dit jaar begonnen wordt met de herbouw van deze buitenplaats. Op het Knotwilgter rein in het hart van Oostkapelle liet Wil lem le Sage (1646 - 1721), gedeputeerde van de Rekenkamer van Zeeland, eind zeventiende eeuw een mooi buiten bouwen. Na zijn overlijden vonden de nieuwe eigenaren, de familie Van der Poort, het nog niet fraai genoeg en lieten in 1749 een nog mooier kasteeltje bouwen. Het was zo bijzonder dat stadhou der Willem V en zijn gezin het de moeite waard vonden om daar in juni 1786 tijdens hun rondreis te verblijven. Begin negentiende eeuw werd het echter gesloopt want het ver keerde na de Franse tijd in een heel slechte staat. Maar de sporen van dat buiten zijn nog steeds zichtbaar. Een deel van de histori sche gracht ligt daar nog en de contouren van de tuin zijn ook te rug te vinden. Dat was voor de in woners dan ook de reden in de dorpsvisie te pleiten voor het in oude glorie herstellen van het huis en de omgeving. Band met het verleden De gemeente pikte dat signaal en kele jaren geleden op en nodigde projectontwikkelaars uit met een plan te komen. Arnold van Kuijk en Mark Bouwsma van de Middel burgse projectontwikkelaar Estua rium Vastgoed vertellen dat de be langstelling onder ontwikkelaars groot was en dat ze blij zijn dat zij het mogen uitvoeren. Beiden noe men het een heel mooie kans om daar iets bijzonders neer te zetten. Vooral bewoners uit Oostkapelle hebben belangstelling voor de appartementen Bouwsma: ,,Want we ontwikkelen hier toch iets wat uniek is en iets is om trots op te zijn." Van Kuijk: ,,Je bouwt iets dat een band heeft met het verleden, dat maakt het toch heel bijzonder." Samen met een architect ont wikkelde Estuarium Vastgoed een plan waarbij de lengte, breedte en hoogte van het oude huis van de familie Van der Poort het uit gangspunt vormen voor een bouwwerk dat over zo'n twee jaar ruimte biedt aan acht apparte menten van minimaal 110 vier- kante meter. Bouwsma: ,,We gaan uit van drie kamers per apparte ment maar als de kopers een an dere indeling wensen dan kunnen we het plan aanpassen." Het dagelijks bestuur van de ge meente kan zich vinden in de plannen. Estuarium moet nog wel officieel toestemming krijgen om het plan daadwerkelijk uit te laten voeren door bouwbedrijf De Delta. Maar Van Kuijk en Bouws- ma verwachten dat er na de zomer begonnen kan worden met de bouw en de aanleg van de tuin. Van Kuijk zegt voorzichtig dat hij denkt dat anderhalfjaar later, 'mo gelijk iets eerder', de nieuwe be woners de sleutels krijgen. De belangstelling om daar te wonen is volgens hen groot. Bouwsma: ,,Het gaat vooral om be woners uit Oostkapelle die nu wo nen in de villawijk aan de rand van het dorp. De twee mannen willen nog niets kwijt over de prijs die er straks betaald moet worden voor die woningen. ,,Die moet nog defi nitief bepaald worden. Pas bij de start van de verkoop maken we be kend wat er betaald moet worden voor wonen op het Knotwilgter rein." Raadslid Bert Kollen keek het idee af van Schiphol, waar hij lang werkte. Ledlampjes in het wegdek op een oversteekplek kunnen de veiligheid van de overstekers ver groten. 'Dat moeten we ook doen op de Koestraat en de Penning- hoeksingel/Stadhuisstraat', op perde hij onlangs bij het college van B en W. ,,Het college wil mensen niet in verwarring brengen door schijnvei ligheid te creëren. Dat zou inder daad gebeuren als je een camera plaatst die registreert of er een fiet ser aankomt en die er dan voor zorgt dat de lampjes gaan branden. Maar dat wil ik niet. Ik wil gewoon heel simpel ledlampjes in het weg dek die altijd branden. Zodat auto mobilisten zien dat ze op die plek moeten opletten. Als die lampjes altijd branden en niet afhankelijk zijn van een camera, heb je ook geen schijnveiligheid." Door de lampjes denken fietsers voorrang te hebben ,,Ja, ze willen de hele straat daar op de schop nemen, maar daar hebben ze nu en de komende jaren geen geld voor. Dus voorlopig blijft het dan onveilig. Daarom wil ik die led lampjes in ieder geval toch als tus senoplossing." ,,Nee zeker niet. Ik ga een motie in dienen in de gemeenteraadsverga dering van 28 januari. Ik wil dat op de Koestraat die lampjes komen. En ook op de kruising van de Penning- hoeksingel en de Stadhuisstraat, want dat is ook een druk en onover zichtelijk punt." ,,Nee, want het is daar onoverzich telijk door onder meer de bomen, waardoor je fietsers niet altijd goed ziet aankomen." ,,Die heb ik ook. Christenunie, D66, GroenLinks, VVD en LPM dienen samen met mij de motie in om in ieder geval in de Koestraat ledlampjes te leggen." Daarmee is een meerderheid in de raad al gevonden. CDA, CU, D66, VVD, GL en LPM hebben samen 20 van de 29 raadszetels. éiéII donderdag 7 januari 2021 Wonen met knipoog naar het verleden Emile Calon Oostkapelle -Mark Bouwsma, Estuarium Vastgoed Een artist's impression van Huis te Oostka pelle. ILLUSTRATIE ESTUARIUM VASTGOED M Een tekening van het oor spronkelijke Huis te Oostka- pelle. ILLUSTRATIE LAND SCHAPSATLAS WALCHEREN Het Hui* OO^T CA I'I'JLLLX van «.c/llterell Lii liot 0-1-0ot Tens s Het was letterlijk een lumineus idee van CDA'er Bert Kollen: led lampjes in het wegdek op ge vaarlijke oversteekplaatsen voor fietsers. Maar verkeerswethou der Chris Simons van Middel burg ziet er niks in: de lampjes zouden snel kapot gaan en dan is het niet veiliger voor fietsers. Kollen geeft de moed niet op. Maurits Sep Middelburg De antwoorden zijn bekend. Het college vindt het niet nodig omdat er geen ongelukken be kend zijn op die plek. En het col lege ziet die lampjes niet zitten. Omdat ze te vaak storingen heb ben en omdat fietsers de indruk krijgen dat ze voorrang hebben, terwijl dat niet zo is. Wethouder Simons kiest een an dere oplossing: de schuine over steekplaats op de Koestraat gaat op termijn weg. Die straat wordt anders ingericht en fiet- sers moeten een stukje ver derop oversteken. Dan is het probleem toch ook opgelost? U legt zich niet neer bij het 'nee' van de wethouder? Op dat kruispunt wil de wethou der de bestaande voorrangssi tuatie voor fietsers handhaven. Dat is niet voldoende? U hebt wel veel steun nodig van andere partijen om het alsnog gedaan te krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35