5 Zeeland krijgt steun bij het zoeken naar oplossing voor nijpend tekort Het is flink drukker geweest het afgelopen jaar in de Zeeuwse natuurgebieden. Daarmee steeg ook het aantal overtredingen. Een tekort aan huisartsen en de daaruit voortkomende werkdruk speelt op veel plaatsen in het land. Het ministerie van Volksgezond heid (VWS) en de Landelijke Huis artsenvereniging (LHV) breken zich het hoofd over een oplossing. Daarbij riepen ze de hulp in van het Rotterdam adviesbureau Rebel. Omdat VWS en LHV voorrang wil len geven aan huisartsenkringen waar de nood het hoogst is, heeft Rebel vier regio's geselecteerd. Naast Zeeland zijn dat de kringen Friesland, Twente en Noord-Hol land-Noord. Plan van aanpak Dat Zeeland een groot probleem heeft met het aantrekken van vol doende huisartsen is al lang be kend. Er ligt al een plan van aanpak. De komst van een huisartsenoplei ding in Vlissingen is een van de maatregelen in het compensatie pakket voor het afblazen van de bouw van de marinierskazerne. Rebel plaatst de Zeeuwse situatie in een landelijk perspectief. De on derzoekers constateren dat de 'on- Huisartsen zien met name in de nabije toekomst grote problemen ontstaan dersteuningsbehoefte' van Zeeland het hoogst is van alle huisartsen kringen. Dat heeft alles te maken met de leeftijdsopbouw binnen de groep van huisartsen in de provin cie. Binnen nu en acht jaar gaat de helft van de Zeeuwse huisartsen met pensioen. Nu al is het lastig om waarnemers of opvolgers te vinden en dat wordt er de komende jaren niet beter op. „Huisartsen zien met name in de nabije toekomst grote problemen ontstaan. Een zeer groot deel van de huisartsen verwacht een tekort aan huisartsen." Er is wel een lichtpuntje, in Zeeland zijn minder zorgen over een tekort aan doktersassistenten dan in de meeste andere regio's. Corona De onderzoekers van Rebel hebben aan huisartsen gevraagd of de co- rona-pandemie nog verandering heeft gebracht in de behoefte aan meer ondersteuning. Weinig, is de conclusie. Als corona al iets teweeg heeft gebracht, is dat het oplossin gen wat dichterbij hebben ge bracht. ,,Er komen twee beelden naar voren. In de eerste plaats wordt aangegeven dat corona het draagvlak voor e-health oplossin gen heeft vergroot." Hoewel bij voorbeeld een consult op afstand via internet maar een deel van de oplossing is, geeft een aantal huis artsen aan dat hulp bij het toepas sen van e-health welkom is. ,,In de tweede plaats wordt de 'noodge dwongen' verbetering van samen werking als gevolg van de corona crisis genoemd", aldus de onder zoekers. Boswachters van Na tuurmonumenten schreven vorig jaar 118 keer een bekeuring uit. In totaal werden bijna zeshonderd bezoekers betrapt die zich niet aan de regels hielden. Dat is een verdubbeling ten opzichte van 2019. De meesten kregen een waarschuwing. Nooit eerder kreeg de Zeeuwse natuur zo veel bezoekers, zeggen boswachters Paul Begijn en Ma rijke Lieman van respectievelijk Natuurmonumenten en Staats bosbeheer. Vooral in altijd al po pulaire gebieden als de Zeepedui- nen bij Haamstede, de Boswachte- rij Westerschouwen en de Zwaakse Weel bij Kwadendamme was het ongekend druk. Ander publiek Die ontwikkeling laat zich volgens Begijn eenvoudig verklaren door de sluiting van allerlei openbare voorzieningen, pretparken, horeca en winkels als maatregel om het coronavirus terug te dringen. ,,We zien ook een heel ander publiek. Mensen die normaal gesproken niet in onze gebieden te vinden zijn. Ze gedragen zich anders dan de meer doorsnee natuurliefheb ber." Lieman heeft diezelfde ervaring, al heeft Staatsbosbeheer door ziekte van de bevoegde boswach ter minder vaak naar het bonnen- boekje gegrepen. ,,Mensen die hun hond en kinderen komen uitlaten in het bos en maar een dotje doen. Maar ook mountainbikers die van de vaste paden afwijken, of we zien hele gezinnen heerlijk pick nicken in een vak waar je niet mag komen. Het is heel fijn hoor, die grotere belangstelling voor de na tuur, maar hou je alsjeblieft aan de regels. Elke stap die je zet, heeft in vloed op de bewoners. Ze zijn wel wat gewend, maar kunnen uitein delijk geen kant meer op." Begijn windt zich ook op over de grotere hoeveelheden zwerfafval. ,,Daar begrijp ik werkelijk hele maal niks van! Ieder weldenkend mens begrijpt toch dat je dat lege zakje chips of flesje daar niet moet achterlaten. Mensen hebben vaker Ieder weldenkend mens begrijpt toch dat je dat zakje chips of flesje daar niet moet achterlaten een korter lontje, merken we. We zien de recreatieve druk enorm toenemen. Allicht zijn we hart stikke blij met die belangstelling, maar we hopen wél dat mensen bewuster en met meer respect omgaan met die natuur. Het is echt niet voor niks dat de paden lopen zoals ze lopen. Die zonering zorgt ervoor dat de dieren hun rustgebied behouden. Zo blijven mens en natuur in balans." Afsluiten Het is in Zeeland nog niet nodig natuurgebieden af te sluiten om dat het té druk wordt, zegt Begijn. ,,In andere delen van het land is dat al wel gebeurd, maar in prin cipe is dat niet onze intentie. Na tuur bescherm je door het te bele ven. Desnoods kunnen we een parking afsluiten en mensen via andere ingangen een gebied bin nen loodsen. We wijzen mensen ook al op de wat minder bekende gebieden in de omgeving, zoals de Zak van Zuid-Beveland, die zeker zo mooi zijn om te bezoeken. Maar ik verwacht zelf dat de druk zal af- nemen. Vandaag is de eerste prik met het coronavaccin gezet. Gaan deweg zullen er steeds meer voor zieningen weer open gaan en dan krijg je vanzelf een betere sprei ding." donderdag 7 januari 2021 GO Huisartsen hier hardst nodig De dreiging van een tekort aan huisartsen is nergens zo groot als in Zeeland. Nergens in het land is de behoefte aan onder steuning van buitenaf om dit probleem aan te pakken zo ur gent. Zeeland is daarom één van de vier regio's die landelijk steun krijgen bij het zoeken naar op lossingen. Theo Giele Middelburg -Adviesbureau Rebel Mensen overspoelen natuurgebieden Marcel Modde Burgh-Haamstede - Paul Begijn, boswachter Zwerfafval Wandelaars, keurig op het pad, in de Zeepeduinen bij Burgh-Haamstede. archieffoto's natuurmonumenten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33