n Zendamateur Jan Ottens gebruikte de maan als spiegel 4 Jan Ottens 1941 - 2021 NA 50 JAAR RECEPTIONISTE NEEMT AFSCHEID ZONDER ZOENEN EN HANDDRUKKEN Half Zeeland kent haar stem en gezicht, want Jozien Hollestelle is al 50 jaar receptioniste/ telefoniste van ZLM Verzekeringen. Gisteren kwam het onvermijdelijke afscheid. Een bijzondere en ook vreemde dag. ,,Ik ga met pensioen op de dag dat de eerste Nederlander wordt ingeënt met het coronavaccin. Dat vergeet je nooit meer." Frank Balkenende Goes De 66-jarige Goese had nooit kunnen bevroe den dat haar laatste werkdag in een pande- mie zou plaatsvinden. Het ZLM- kantoor in Goes is voor verzeker den gesloten. Alle klantencontac ten verlopen digitaal. Jozien gaat 's morgens gewoon wel naar kan toor, want lang niet iedereen werkt continu thuis. Op gepaste afstand zeggen collega's haar vaar wel. Jozien: „Zoenen en handen schudden kunnen we vergeten. Tja, die knuffels mis ik wel. Ik ben een mensen-mens." Lekkerbekjes Collega's hebben alles uit de kast getrokken om hun dinosauriër toch een warm afscheid te bezor gen. ,,Ik kwam hier vanmorgen aanrijden en zag 'Jozien, 50 jaar' op de banners aan het kantoorge bouw. Bij de ingang stond een op- blaaskussen in de vorm van 50. Binnen werd ik verwelkomd door mijn directeur en chef. En de kan tine had speciaal lekkerbekjes voor me klaargezet. Ik hou namelijk heel erg van vis. Bij de koffie kreeg ik een tompouce met mijn naam erop. Nou, leuk toch?" Historische telefoons In een hoekje is een speciaal bu reau met een groot beeldscherm ingericht waar Jozien online kan kletsen met thuiswerkende colle ga's. ,,Zo kun je elkaar toch nog even zien." Op tafel staan histori sche telefoons, van een bakelieten klomp tot één van de eerste door- schakelcentrales met druktoetsen. Achter haar hangt een schilderij van oud-directeur Jan de Lange, de Ik kwam hier vanmorgen aanrijden en zag 'Jozien 50 jaar' op de banners aan het kantoorgebouw man die haar in 1971 in nog geen half uur aannam. ,,Ik kwam van de huishoud- school af en wilde gaan werken. Mijn moeder zei dat ik uit bed moest komen voor een sollicitatie bij ZLM. Meneer De Lange had na melijk bij de kerkenraad op Kloe- tinge, waar ik woonde, laten vallen dat hij iemand voor het kantoor zocht. Zo kwam dat bij mijn ou ders terecht. Dus ik naar het Land- bouwhuis aan de Grote Markt. De Lange was joviaal. Het ging van 'ha, mijn kind, hoe is het?'. En 'ik hoor dat je voetbalt', want ja, ik zat destijds in het damesvoetbalteam van Kloetinge. Hij zou komen kij ken, zei hij. En daarna: 'Maandag kun je beginnen, en nu moet ik weg want mijn zoon trouwt van daag'." Digitalisering Ze ging nooit meer weg. Ze groeide vanzelf mee met het ver zekeringsmaatschappijtje voor boeren dat begon met een team van elf medewerkers en uitgroeide tot een allround verzekeraar met 270 werknemers. Van draaischijf telefoon naar headset. ,,Al vond het ik wel steeds moeilijker om me alle nieuwe digitaliseringsontwik kelingen eigen te maken." Een mens aan de lijn Lange dagen vond ze geen pro bleem. Honderden telefoontjes per dag nam ze aan bij calamitei ten, zoals storm- en waterschades. Maar 16 september 2014 staat echt in haar geheugen gegrift. Die dag ontstonden op de A58 in dichte mist drie grote kettingbotsingen. ,,Dan draaide het erom mensen zo vlug mogelijk door te verbinden. Dat vond ik altijd zo fijn aan de ZLM, dat de verzekerde altijd ie mand aan de lijn krijgt en niet door een keuzemenu heen moet. Wij hanteren de menselijke maat. Dat is de klasse van de ZLM. Niets voor niets wordt ons bedrijf dik wijls uitgeroepen tot beste verze keraar. Ook als werkgever scoort ZLM altijd goed. Ik ben er trots op, ook dat de maatschappij nog be staat." Loopt ze over de markt in Goes dan wordt ze steevast gegroet. Jo- zien was immers een halve eeuw het gezicht en de stem van ZLM Verzekeringen. Wie gaat haar dat na doen? ,,Het lijkt me sterk dat ie mand hier nog de 50 dienstjaren haalt. Van het eerste uur werkt hier niemand meer. En nu ga ik weg. Het is wel tijd hoor..." Eén van de bekendste zendamateurs van Zeeuws- Vlaanderen, Jan Ottens uit Terhole, is maandag op 79-jarige leeftijd overleden Jan Ottens uit Terhole was één van de bekendste zendamateurs van Zeeuws-Vlaanderen. Zijn hobby was alles voor hem. Hij deelde zijn kennis graag met lezingen en tentoonstellingen. Ottens werd al jong gegrepen door de radio. Hij was vier jaar, toen zijn vader een voor de Duitse bezetters verborgen radio toestel uit de grond opdiepte na de bevrij ding. ,,Ik was geïntrigeerd", zei Ottens in juli 2019 in deze krant. ,,Daar is mijn pas sie voor technologie ontstaan." Vanuit Rotterdam kwam hij in de jaren zestig naar Zeeuws-Vlaanderen, waar hij ging werken in de elektronicazaak van Seb Blommaart (oprichter van Radio Zeeland) in Hulst. Hij kocht een huis aan de Noten- dijk in Terhole, waar hij alle ruimte had als zendamateur. Landelijke bekendheid Ottens verwierf eind 1972 landelijke be kendheid. Hij slaagde erin, met informatie van de Amerikaanse ruimtevaartdienst NASA, signalen van de maanlandingsmis sie Apollo te ontvangen. Hij deed dat met een zelfgebouwde grote paraboolantenne in zijn tuin. Het leverde hem de titel 'zendamateur van het jaar' van de zend amateurvereniging VERON op. Een ander huzarenstukje was dat hij in 1983 als eerste op het vasteland van West Europa verbinding wist te leggen met een collega in Nieuw-Zeeland, waarbij hij de maan gebruikte als 'spiegel'. Enigma Ook bouwde hij een Enigma-machine na, waarmee Engelsen in de Tweede Wereld oorlog geheime Duitse boodschappen wisten te onderscheppen. Ottens was van meer markten thuis. Hij was ook volkszanger en bracht vaak lied jes van toen in verzorgingshuizen in Hulst, Kloosterzande en Koewacht. Eind vorig jaar kreeg hij daarvoor een ere-certi- ficaat van ZorgSaam. donderdag 7 januari 2021 GO Het gezicht van ZLM vertrekt Receptioniste Jozien Hollestelle werkte vijftig jaar bij ZLM Verzekeringen. foto johan van der heijden -Jozien Hollestelle Kijk op de site bij /video Jozien na vijftig jaar dienst weg bij ZLM Harmen van der Werf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32