1 7 r ZEELAND 3 E - LSP& grote sommen geld en ligt gevaar op de loer. De opgepakte havenar beiders beschikten volgens justitie over vuurwapens en kogelwerende vesten, maar vooralsnog zijn er geen aanwijzingen dat ze geweld hebben gebruikt. Los daarvan vor men de drugscriminelen ook op andere manieren een gevaar voor de samenleving, zegt Marco van Leeuwen. ,,Zo worden er panden aange kocht die gebruikt worden voor ar- beidsuitbuiting. Dan krijg je ka- merverhuur, waarbij heel veel mensen op een kluitje gestopt wor den. Het geld wordt zo witgewas sen met iets dat ook weer een cri mineel doel dient." Of een noodlij dende lokale voetbalclub die met drugsgeld wordt gesponsord. Vol gens de havenofficier gebeurt dat nooit voor niets. ,,Er staat altijd iets tegenover. De crimineel krijgt in vloed. Het gaat uiteindelijk om macht." Bitcoin Concrete voorbeelden van onder mijning in Zeeland heeft justitie nog niet in beeld. Wel zou een van de opgepakte havenarbeiders 'van witwassen een gewoonte hebben gemaakt'. Hij verbouwde zijn huis voor 200.000 euro, waarvan 150.000 euro met contant geld is be taald. De woning werd daarmee verdubbeld in waarde. Andere ver- dachten belegden hun geld in de virtuele munt bitcoin. Intussen doet de recherche ver woede pogingen het drugsgeld van de verdachten in kaart te brengen. Follow the money, luidt de uitdruk king uit docufilm All the President's Men. Corruptie achterhalen door geldstromen te volgen. Maar justi tie breekt zich al maanden het hoofd waar het drugsgeld van de havenarbeiders is gebleven. Bij in- vallen werd een half miljoen euro gevonden, maar volgens de politie 'moet er moet meer zijn'.De grote vraag is: waar? In garageboxen, loodsen, containers? Zit het in de aanschaf van dure auto's of toch in panden, voetbalclubs of winkels? Justitie weet het niet en vroeg daarom in het tv-programma Op sporing Verzocht om hulp. Er moe ten mensen zijn die weten waar de verdachten hun geld hebben gepar- keerd. Witgewassen? Of wegge sluisd? De oproep leverde een tien tal tips op, maar hoe concreet die zijn wil het OM niet zeggen. Volgens havenofficier Marco van Leeuwen is de jacht op drugsgeld cruciaal in de strijd tegen onder mijning. ,,Er komt zo veel geld bij criminelen terecht dat je Ridouan Taghi's krijgt, figuren die zo veel geld hebben dat ze liquidaties kun nen laten uitvoeren, iedereen kun- nen omkopen. Ook in legitieme branches als notarissen, makelaars en ambtenaren. Het is zo belangrijk dat je zorgt dat die mensen niet zo veel geld krijgen. En je pakt ze het hardste als je hun vermogen af neemt." Maar voorkomen is nog beter dan genezen. Sinds zijn aanstelling in 2017 is de problematiek nauwkeurig in kaart gebracht. Het mondde uit in meerdere rapporten met advie zen. Dit jaar wordt begonnen met de uitvoering van de plannen, sa men met havenbedrijven, North Sea Port, douane en overheid. ,,Die plannen lopen van meer en betere hekken rondom het terrein tot meer informatie uitwisselen over verdachte situaties. De sociale con trole moet omhoog, er is nu nog angst bij havenmedewerkers en be drijven om misstanden te melden." De sleutel ligt volgens hem in sa menwerking met alle andere par tijen. ,,Het is ons wel duidelijk dat de criminaliteit in en rondom de havens zodanig complex en ernstig is, dat we nog meer dan voorheen de problemen samen moeten aan pakken." donderdag 7 januari 2021 Sfc De grens tussen de onder- en bovenwereld is vaag. foto getty images/vetta Bij aangehouden havenarbeiders zijn de afgelopen periode grote hoeveelheden contant geld gevon den. Zie ook: pzc.nl/smokkel Morgen in deel 5: Zo werd Vlissingen-Oost een top cokehaven in Europa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31