Geen dwang, geen privileges Wat is jouw ultieme recept? Deel het met de rest van Zeeland COCAINE IN ZEELAND Kleuterhumor 2 Havenofficier Marco van Leeuwen zucht eens diep: „Mensen denken altijd, die cokehandel, dat is toch een onzichtbare wereld. Ze maken zich drukker over een straatroof of inbraak." Hij verwijst naar de zeven havenarbeiders in Vlissingen-Oost die verdacht worden van cocaïnesmokkel. Dergelijke figuren vormen volgens hem een bedreiging voor de samenleving. Commentaar Een vaccinatieplicht komt pas in beeld als we niet genoeg mensen kunnen overtuigen ALMANAK Tip? redactie@pzc.nl Kleuterhumor, dat is vooral heel hard poep en pies roepen. En dat doet ze heel graag, zeker nu ze veel te veel energie heeft zonder schooldagen. Maar het meisje heeft ook ineens interesse in letters. Ze leerde haar eigen naam schrijven. Als ze buiten loopt staat ze bij elk autokente ken even stil om te kijken of 'haar' letters erop staan. 'Welke letter is dit?', vroeg ze. Dat is de K, zei haar moeder. De kleuter giechelde onophoudelijk, en riep daarna minutenlang. 'De K van kak!' Steungeld ook naar speeltuinen Hennepkwekerij opgerold De kwekerij werd aange troffen op een zolder van een woning. Volgens de politie is er eerder ge oogst. In de woning werd de energie illegaal afgetapt. Ook elders zijn gisteren kwekerijen opgerold, in Zevenbergen en Roosen daal. Alle verdachten worden later gehoord en de in beslag genomen goede ren, planten en drugs zijn vernietigd. HULST Havenofficier Marco van Leeuwen strijdt nu zo'n drie jaar tegen on dermijning in de haven van Vlis- singen. Hij kent de gevaren van co caïnehandel maar al te goed. Zoals in 2018, toen een onschul dige fruithandelaar van de weg werd gereden. De man reed niets vermoedend naar zijn bedrijf in Moerdijk. Daar kwam die ochtend een lading bananen uit de haven van Vlissingen aan. Op de A59 bij Made werd hij plots met veel ge weld door een andere auto van de weg geduwd. Hij sloeg drie keer over de kop en belandde in het ziekenhuis. De bestuur der van de an dere wagen ver klaarde dat hij moest uitwij ken voor over stekend wild. Onzin, zegt ha venofficier Van Leeuwen. ,,Er kwam 100 kilo cocaïne tussen bananen vanuit Vlissingen naar dat distributiebedrijf. De criminelen wilden gewoon niet dat de fruit handelaar de coke zou ontdekken en de boel zou verlinken." Twee Er staat altijd iets tegenover. De crimineel krijgt invloed. Het gaat uiteindelijk om macht werknemers van zijn bedrijf zaten volgens Van Leeuwen in het com plot. De aangehouden havenarbeiders van Vlissingen-Oost hadden vol gens justitie niets te maken met dit geweld. Maar de 100 kilo cocaïne werd vermoedelijk wel door hen de haven binnengesmokkeld. Ze vor men zo het begin van een ketting reactie, die van de onderwereld naar de bovenwereld loopt. Auto opgeblazen Een ander praktijkvoorbeeld van bruut geweld speelde zich af in Vlissingen, waar in april 2020 een auto van een agent werd opgebla zen met een vuurwerkbom. De klap was ki lometers ver derop te horen. Uit onder schepte berich ten bleek het een wraakactie van een ver dachte, omdat 'de agent lastig was bij een con trole'. De vuur- werkbom zorgde voor angst onder buurtbe woners en het huis van de agent werd wekenlang met een camera bewaakt. In de drugshandel draait het om donderdag 7 januari 2021 II De eerste spuit is gezet. Ook in Zeeland. Dat geeft hoop. Net als de goedkeuring van een tweede vaccin. Dat is niet meteen ruim beschikbaar, maar het helpt natuurlijk wel. Het derde lichtpuntje is de vaccinatiebereidheid. Een zeer ruime meerderheid van het medisch zorgpersoneel lijkt mee te doen. Eerder waren in de zorgsector opvallend veel twijfelaars. Het is te hopen dat het goede voorbeeld van het zorgperso neel veel anderen over de streep trekt. Dat is nodig, want nog een flink aantal Nederlanders laat zich liever niet prikken. Als het sjoemelen met de coronaregels maatgevend is voor de weerzin tegen inenten, dan moeten heel wat mensen worden overtuigd. Pas als dat niet lukt, komt de vaccinatieplicht in beeld. De onaantastbaarheid van het lichaam is een hoeksteen van de vrijheid. Iedereen moet er zelf over kunnen beslissen. Maar wat, als je veel andere mensen ziek maakt, dus hun vrijheid aantast, door je niet te laten vaccineren? Wiens vrijheid moet dan de doorslag geven? Het zou heel prettig zijn als Nederland hier geen antwoord op hoeft te geven. Dit geldt ook voor de vraag of mensen die zijn ingeënt voorrechten moeten krijgen. Bijvoorbeeld reizen of restaurantbezoek. Voorlopig moet alles worden ingezet op het aanmoedigen van vaccinatie en op solidariteit tussen gevaccineerden en niet-ge- vaccineerden. Dat is beste de manier om in goede onderlinge verhoudingen uit deze crisis te komen. Vraagt jouw familie je elke keer weer dat ene heerlijke gerecht te maken? Die klassieker, waarvan iedereen begint te wa tertanden zodra het ter sprake komt? Of heb jij zelf een ge recht dat je graag en vaak be reidt, omdat het ultiem genie ten is? Deel het met de rest van Zeeland! De PZC zoekt thuiskoks die hun favoriete gerecht met ons willen delen. Dat recept dat al generaties lang in de familie wordt doorgegeven of die smaakexplosie die je tijdens een vakantie in het Verre Oos ten hebt opgepikt. Of het nu een smakelijk voor gerecht is, een geraffineerde hoofdschotel of een verfijnd dessert, als het jouw topper is, willen wij het weten. Maar let op: we willen ook het recept van je horen, inclusief de even tuele 'geheime' ingrediënten. En uiteraard willen we ook graag zien dat je het superge recht bereidt. Ben jij die thuiskok met dat fantastische recept of ken je iemand die je altijd om dat ge recht vraagt? Mail je gegevens naar f.balkenende@pzc.nl. Wij lichten per week een van de beste recepten uit in de krant, app en op de website. En we maken er natuurlijk ook een video bij. VLISSINGEN De gemeente Vlissingen zet 17.000 euro opzij uit het steunfonds Cultuur voor jeugdorganisaties zoals de scouting en de speeltuinen. Voor de rest van de pot rijksgeld van 368.000 euro die Vlissin gen mag verdelen, kun nen tot en met 21 januari aanvragen worden ge daan. Het geld is bedoeld om instellingen en bedrijven die bijdragen aan de cul turele aantrekkelijkheid van de gemeente te hel pen om de coronamaat regelen te overleven. Binnen drie weken na 21 januari moeten aanvra gen beoordeeld zijn en volgt een gemotiveerde toewijzing of afwijzing. SINT-MAARTENSDIJK Aan de Hogeweg in Sint Maartensdijk hebben agenten een hennepkwe kerij opgerold. Die be stond uit 206 oogstrijpe planten. Inlooppunt wijkraad voor binnenstad Ze willen de lijntjes met de bewoners heel kort houden. Daarom begint Wijkraad Hulst Binnen stad zodra het kan met een inloopmoment voor binnenstadbewoners in de nieuwe bibliotheek. ,,Het inlooppunt is een wens van de binnen stadbewoners", zegt wijkraadvoorzitter Reg gie Picavet. ,,Ze willen meer direct contact, zodat we snel kunnen inspringen op proble men en wensen." Door corona is de bibliotheek gesloten, maar als die weer opengaat, is er elke zaterdagochtend een inloopmoment. In de strijd tegen drugssmokkel via de haven van Vlissingen pakte justitie op 1 juli 2020 tientallen mensen op. Dat gebeurde tijdens de grote operatie Portunus. Deze week brengen wij een serie verhalen van verslaggevers Bas Bareman en Eldridge Pentury over de ach tergronden van de smokkel. Tips? Mail naar: tipsoverdehaven@pzc.nl. Vandaag deel 4: Waar is het drugsgeld van corrupte havenarbeiders: in auto's, bitcoins of Zeeuwse winkelpanden? Waar is het drugsgeld uit de haven gebleven? Eldridge Pentury en Bas Bareman —Marco van Leeuwen, havenofficier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30