O 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Het zou zomaar kunnen dat u op een ochtend wakker wordt en denkt: ben ik eigenlijk wel de beste versie van mezelf? Haal ik het maximale uit mijn leven? En waarom ben ik nog geen miljonair? BEROEMDHEIDZELFHULP yT Presentator Beau van Erven Dorens klaagde on langs nog in deze krant dat hij zijn maatschap pelijk betrokken programma's niet kwijt kan bij RTL 4. Lichtheid en vermaak luidt het adagium daar, terwijl hij zo graag portretten maakt over zware onderwerpen als PTSS, politie en brandweer. Dus is de idiote situatie nu, dat Beau op zijn eigen zender het flauwe RTL Exclusief presenteert - als zenderbaas Peter van der Vorst het tenminste nog terug laat ko men - terwijl op NPO 2 De Wasstraat is te zien van zijn productiebedrijf Kale Jakhals. zeggen dat De Wasstraat, deze week elke dag om 19.20 uur op NPO 2, een van de mooiste programma's van 2021 is. Het tilt je als kijker op, verwarmt je hart en herstelt het geloof in de medemens, wat geen kwaad kan in deze barre tijd. Grote woorden, ik weet het. Maar kijk het en u zult zien dat ik geen letter over drijf. heet, is het paradijs voor jongeren die in de bijstand zitten, omdat ze op de arbeidsmarkt buiten de boot vallen. Ze zijn asielzoeker, hebben een beperking of worstelen met het leven. Maar ze hebben één ding ge meen: ze willen heel graag werken. En van eigenaar Martin krijgen ze die kans. Behalve een spons en een maandelijks loon geeft hij ze ook geborgenheid in een hecht team, kameraadschap, verantwoordelijkheid, vertrouwen en een luisterend oor. van de daklozenprogramma's van Beau. Hoe uitzicht loos de situatie soms is en hoe hoog de hobbels zijn die genomen moeten worden: van een beetje aan dacht, liefde en praktische hulp gaat een mens bloeien. Nou ja, niet iedereen misschien, maar in De Wasstraat wel. loopt, is daar Martin met een luisterend oor, vaderlijk advies, extra geld of zijn bootje. Dat leent hij uit aan een werknemer die krap bij kas zit en een uitje ver dient met zijn kind. Overigens, Martin lijkt het alle maal uitstekend voor elkaar te hebben in zijn leven, maar ook bij hem knaagt er een stil verdriet. Ik houd het bewust vaag, want u kunt zijn levensverhaal en die van Martin, Tim, Abdul 1, 2 en 3, Patrick, Vincent en al die anderen het beste van henzelf horen. zo'n soort programma op zondagavond kon presente ren bij RTL 4 en er een miljoen mensen naar zouden kijken. Quote van de dag Hoofdprijs in Japan The Prom in Nederland elemaal geen gekke vragen voor wie bedenkt dat we als samenle ving redelijk geob sedeerd zijn door persoonlijke groei, succes en geluk. Wat is de manier om dat te bereiken? U slaat eens een zelf hulpboek open. Bekijkt een inspire rend filmpje op YouTube. Maar wat tegenwoordig ook kan: een cursus volgen bij een rapper. Afgelopen zomer, midden in de co ronacrisis, zijn rappers Boef, Ali B en Lil' Kleine, ook alledrie niet vies van een beetje ondernemen, los van el kaar een platform begonnen waarop ze 'succescursussen' aanbieden. Hoe wel ze het anders invullen, is de rode draad hetzelfde: ik ben succesvol, ik laat zien hoe ik dat heb bereikt, nu kun jij ook succesvol worden. Het platform van Ali B heet Ikwil- groeien. Hij focust op persoonlijke groei. Dat vindt hij heel belangrijk. Waarom is hij succesvol rapper, caba retier, ondernemer, artiestenmana ger, presentator, jurylid en sinds kort zelfhulpgoeroe? Omdat hij in zichzelf heeft geïnvesteerd. En hij spoort zijn cursisten aan dat ook te doen. Ali B helpt ze door ze 'stap voor stap te le ren hoe hij alles heeft bereikt in zijn leven'. En hij stelt zijn netwerk - hij kent allerlei zelfhulpgoeroes per soonlijk, zoals Deepak Chopra - voor ze open. Er hangt een aura van geslaagdheid om ze heen, alsof hun succes op jou kan overslaan Lil' Kleine heeft een alternatieve uni versiteit opgezet: Street Academy. Ook hij gaat uitleggen hoe hij succes vol is geworden. Spoiler: daar hoefje helemaal niet voor te studeren. Heeft Lil' Kleine ook niet gedaan. Allerlei andere succesvolle mensen gaan je via gastcolleges uitleggen hoe ze 'de top hebben bereikt'. Dit alles samen moet deelnemers de 'ingrediënten geven voor persoonlijke groei'. En dan is daar nog Boef. Hij heeft de Millionaires Club opgezet, samen met zakenman, investeerder en be legger Vasco Rouw. In het kort: ze gaan leden helpen hun 'mindset te verbeteren en te werken aan hun fi nanciële vrijheid'. Ze hebben tools, connecties en leerzame cursussen. Ze beloven: cursisten leren van de besten en voegen zich bij de win naars. Succesvol worden is haalbaar en voor iedereen is de boodschap. Wie de ronkende marketingtaal leest, krijgt bijna het idee dat hij zijn leven aan het vergooien is als hij zich niet bezighoudt met persoonlijke groei en succes. Het is daarom ook best logisch dat deze rappers zich op de zelfverbeteringsmarkt storten. Daar valt geld te verdienen. En veel hoeven ze er niet voor te doen. Com bineer je eigen succesverhaal met een vleugje positieve psychologie en je hebt je eigen cursus. Controle Het is een typische uiting van het neoliberalisme, zegt cultuurweten schapper Inge van de Ven (Tilburg University), gespecialiseerd in be roemdheden. We hebben geen con trole over de woekerende pandemie of de opwarming van de aarde, maar wel over ons eigen leven, legt ze uit. Door de nadruk op het individu te leggen, wordt de wereld een stukje beheersbaarder. Het neoliberalisme houdt naast een politieke en econo mische ideologie, een set waarden in over zelfcontrole. Het schetst een beeld van mensen als rationele en berekenende ondernemers die zich- Het gaat goed en ik krijg uitstekende zorg van mijn medische team donderdag 7 januari 2021 Wasstraa Hoewel het jaar net een week oud is, durf ik wel te De wasstraat, of Matz Carwash zoals het bedrijf Het beginsel van De Wasstraat is hetzelfde als dat Als het onverhoopt toch weer tegenzit of spaak Mooier wordt het niet op tv. Behalve dan als Beau De Nederlandse film Buiten is het Feest, met hoofdrollen voor Georgina Ver baan (foto) en Abbey Hoes, is in de prijzen ge vallen in Japan. Het drama van regisseur Jelle Nesna won de hoofdprijs op het Tokyo Short Film Festival. THEATER De hitmusical The Prom komt naar Nederland. Productiehuis De Graaf en Cornelissen En tertainment brengt de voor stelling, die eer der op Broad way volle zalen trok, in het na jaar van 2022 naar de vader landse theaters. ■u Rappers Tom Grosfeld 44 —Inge van de Ven, cultuurwetenschapper - De Amerikaanse producer Dr. Dre laat van zich horen nadat hij in het ziekenhuis werd opgenomen met een hersenbloeding.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24