Derde zege op rij voor Al-Attiyah in Dakar Rally Marathonschaatsers hopen dat seizoen toch nog gered kan worden 23 Het hoeft maar even te vriezen, en een batterij cameraploegen volgt het spoor van Willem Hut, als de marathonbaas in Haaksbergen of Noordlaren de ijsdikte opmeet. Maar deze winter is het oorverdovend stil op de baan. Van korfbal tot volleybal en van handbal tot tafeltennis. Allerlei top sportcompetities zijn druk doende met de herstart van het seizoen. Dat vooruitzicht ontbreekt bij de mara thonschaatsers, die werkloos moe ten toezien. De mannen en vrou wen van de lange adem wachten nog op hun eerste wedstrijd van de winter. Willem Hut, competitieleider marathonschaatsen bij de KNSB, geeft de moed niet op. ,,Ik heb de hoop dat we nog een kort, maar krachtig marathonseizoen gaan krijgen. Dat moet plaatsvinden in de maanden februari en maart. Daar maken we ons als schaatsbond nu hard voor.'' Geen eendaags NK, maar een se rie van acht marathons verdeeld over semi-overdekte ijsbanen als Den Haag en Alkmaar. Met aan het eind twee nieuwe nationale kampi oenen op kunstijs. Gevolgd door nog een aantal wedstrijden op het Zweedse natuurijs van Lulea (in plaats van de Weissensee) eind maart, als op dat moment geen ne gatief reisadvies geldt. Dat betekent een seizoen van in totaal dertien marathons. ,,De helft minder dan gebruikelijk. Maar als dit mogelijk is, dan teken ik daar direct voor'', zegt Hut. Zeer pijnlijk, teleurstel lend en frustrerend. Zo omschrijft hij de gevoelens die overheersten nadat het marathonschaatsen niet door sportkoepel NOC*NSF en het ministerie van VWS werd erkend als topsport. „Het was verschrikkelijk ba- Ik heb de hoop dat we nog een kort, maar krachtig marathonseizoen gaan krijgen len dat wij van de lij st werden afge haald. Ondanks de populariteit van het marathonschaatsen in strenge winters is de sport bij die instanties blijkbaar niet bekend genoeg.'' De bond heeft dat alsnog duide lijk proberen te maken en hoopt op een plek op een herziene lijst. ,,Daar is het wachten nu op.'' Tegenover het posi tieve geluid van de com petitieleider staat het slin kende vertrouwen bij bij voorbeeld Jouke Hoogeveen, de regerend nationaal kampioen op natuurijs. Door het ontbreken van een wedstrijdkalender heeft de 42-jarige inwoner van Heiloo moeite om de motivatie op peil te houden. ,,Tot een paar weken terug heb ik volle bak doorgetraind, nu is dat gehalveerd naar tien uur per week. Ik heb de hoop op wedstrij den een beetje losgelaten, het is te leurstelling op teleurstelling deze winter.'' De huidige ongewisse situatie frustreert de natuurijsspecialist, die vorig jaar op de Weissensee met zijn zege in het ONK z'n mooiste sportieve moment beleefde. Bij ge brek aan wedstrijden wordt hij niet betaald door zijn ploeg, de beschei den formatie Bouwselect. ,,Dat heeft mijn leven ook op z'n kop ge zet: ik ben van semi-prof weer een hobbyist geworden'', aldus Hooge- veen, die in het dagelijks leven als pedagoog kinderen met een autis tische stoornis begeleidt. ,,Doordat wij als marathon schaatsers nu niet van ijsbaan naar ijsbaan trekken, leveren wij ook onze bijdrage aan het creëren van minder besmettingen'', zegt hij met een kwinkslag. Met het dalen van de tempera tuur stijgt bij Hoogeveen de hunke ring naar natuurijs. ,,Dat is het al lermooiste wat er is.'' Dan slaat ook de gekte in het land toe en zijn ma rathonschaatsers weer even de hel den van het moment. ,,Die hype hoort bij onze sport. Als het war mer is, dan is het marathonschaat- sen toch te klein en niet zo geliefd.'' Hij traint 'op relaxte wijze' door, genietend van het buiten mogen bewegen. Met topsport heeft het weinig te maken. ,,Zo voel ik me nu ook niet. Ik ben weer gewoon Jouke Hoogeveen met een leuke hobby. Ik ben hartstikke blij met mijn gezin en m'n werk, maar mijn sporters- hart bloedt wel op dit moment.'' WADI AD-DAWASIR Rallyrijder Nasser Al-Attiyah uit Qatar heeft na de tweede en derde etappe gisteren ook nog de vierde rit in de Dakar Rally door de woestijn van Saoedi-Arabië gewonnen. De 50-jarige Qatarees hield in zijn Toyota klassementsleider Stéphane Peterhansel (Mini) elf seconden achter zich. De Zuid-Afrikaan Henk Lategan (Toyota) werd, op anderhalve minuut van de winnaar, derde bij de auto's. De Nederlander Erik van Loon werd samen met zijn navigator Sébastien Delaunay tiende in zijn Toyota. ,,Het is een beetje dubbel feest vandaag. We worden tiende en mijn dochter Imke viert vandaag haar zestiende verjaardag. In het verleden heb ik op die dag in de Dakar Rally wel eens wat pech ge had, maar vandaag ging het erg goed'', zei Van Loon, die op elf mi nuten en zeven seconden van de winnaars binnenkwam. ,,We verliezen slechts elf minu ten op 337 kilometer en laten daar- mee enkele toppers achter ons. De Toyota was super en Sébastien heeft vandaag echt het verschil ge maakt, zeker in het laatste stuk. We liepen daar zelfs in op Nasser, waar veel anderen tijd verloren.'' Door zijn derde opeenvolgende zege verkleinde Al-Attiyah zijn achterstand op Peterhansel tot vier minuten en 58 seconden. Carlos Sainz is op ruim 36 minuten de nummer 3 van het klassement. De Nederlander Bernhard ten Brinke ging gisteren niet meer van start in de vierde etappe over ruim driehonderd kilometer, van Wadi ad-Dawasir naar Riyad in Saoedi- Arabië. Zijn auto raakte in de derde etappe zwaar beschadigd. Bij de trucks ging de dagzege naar de Rus Dmitri Sotnikov (Kamaz), die zijn landgenoot Andrei Kargi- nov (ook in een Kamaz) slechts tien seconden achter zich hield. De Wit-Rus Aliaksei Vishneuski werd derde. De Spaanse motorcoureur Joan Barreda Bort (Honda) won gisteren de vierde etappe bij de motoren. De 37-jarige Barreda Bort was vijf mi nuten en 57 seconden sneller dan Ross Branch (Yamaha) uit Bots wana. De Australiër Daniel Sanders (KTM) finishte achter hen als derde op 6.09. De Amerikaanse leider Skyler Howes (KTM) verloor 13.13 en zakte naar de vijfde plaats. De Fransman Xavier De Soultrait (Husqvarna) is de nieuwe leider bij de motoren. Bij de quads ging de zege naar de Argentijn Manuel Andujar, die zijn landgenoot Nicolas Cavigliasso ruim een minuut achter zich kon houden. De etappe van vandaag is liefst 456 kilometer lang en gaat van Riyad naar Al Qaysumah. donderdag 7 januari 2021 Wachten op eerste race Ralph Blijlevens Rotterdam reden. foto anp A Jouke Hoo- geveen wint het NK op na tuurijs van vorig jaar op de Weissen see. Nu heeft hij nog geen wedstrijd ge- -Willem Hut (KNSB) A Erik van Loon liet in zijn Toyota enkele top pers achter zich. FOTO REUTERS 5te»Éy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23