3 Ajax wil tempo bepalen in 'Super januari', concurrentie loert 22 Ajax, PSV, Feyenoord en AZ spelen deze maand zes topduels tegen elkaar. Volgens Dick Advocaat en Roger Schmidt is januari nog niet beslissend. Maar wie nu vooral faalt, haakt wel af. Vierhouten naar Qhubeka Drenthe gaat naar Murcia Stoch wint Vierschansen Super Januari: de komende drie we ken worden de verhoudingen in de eredivisie helder, kraakhelder. Zie het als een week vol zware ritten met steile aankomsten bergop in de Tour en de aanpak van de clubs lijkt op voorhand wel te voorspellen. Ajax is zoals de ploeg van Ineos uit het verleden of Jumbo Visma in de afgelopen Tour. Stoer op kop, het tempo bepalend. Of zoals trainer Erik ten Hag het zegt: ,,Het is niet zo belangrijk wat onze concurrenten doen, het gaat erom wat wij doen.'' PSV is de ploeg direct in het wiel van Ajax. Volgen, volgen en mocht er een moment van verslapping zijn, kijken wat er te halen valt. Slechts één puntje is het verschil. En de ietwat trage laatste linie van de Amsterdammers, met een zee aan ruimte in de eigen rug, tegen over de pure snelheid van PSV, het lijkt een garantie voor spektakel. Met vijf zeges op rij in december toonde PSV al aan in de lift te zitten. En dat Ajax nog even het tempo moet bepalen, is geen nadeel voor de Brabanders. ,,We geloven in onze eigen kansen, maar Ajax blijft wel altijd favoriet voor de titel'', stelt trainer Roger Schmidt. Zelfvertrouwen Die favorietenrol in de schoenen geschoven krijgen, daar liggen ze in Amsterdam nooit wakker van. Kwestie van zelfvertrouwen, mis plaatst of niet. Het is één van de re denen waarom er in allerlei andere stadions jarenlang gejuich opging als de uitslagen werden opge dreund en Ajax eens niet won. Op de Toekomst wordt bij j eugdspelers al van kleins af aan ingeprent: Ajax is de beste. ,,Ik bedoel dit niet deni grerend naar andere clubs'', zegt Daley Blind. ,,We beseffen heus wel dat er sterke elftallen zijn. Maar wij vinden dat wij de sterkste selectie hebben en dat wij van iedereen moeten kunnen winnen." Het heeft natuurlijk wel iets. Ajax dat weet dat het deze weken over de Col du Grand Colombier, Col de La Loze en La Planche des Belles Filles aanvallen moet pareren. Maar in Amsterdam denken ze: we gaan ze er toch echt allemaal afrijden. PSV zal in het wiel willen blijven, maar een winstpartij zondag in de Johan Cruijff Arena levert al met een de koppositie op. En dus een ander verwachtingspatroon. Daar zouden de Brabanders vast nog wel mee om kunnen gaan, maar of dat straks ook geldt voor Feyenoord en AZ? De Rotterdammers benadruk ken dat spits Lucas Pratto niet is ge komen om de titelstrijd in handen te nemen, maar vooral om het ticket voor Europees voetbal in de wacht te slepen. „Iedereen heeft het ook maar over januari'', zegt Dick Advocaat. ,,Maar er komen na deze reeks nog zoveel wedstrijden aan.'' Feyenoord zal zich bij voorkeur gedragen als de Duitser Emanuel Buchmann in de Tour van 2019. Het liefst onopvallend, zo weinig moge lijk echt in beeld, geen serieuze aanvallen, maar bij de eindafreke ning deze maand opeens akelig dicht bij de gele trui. ,,Laten we eerst maar eens van Sparta en PEC winnen'', zegt Dick Advocaat. En dan is er natuurlijk nog AZ. De vlot combinerende ploeg uit Alk maar die deze maand iets moet goed maken na de zwakke start. Aanvallen waar het kan, dat zou het credo in Alkmaar kunnen zijn. En dat kan. AZ won vorig seizoen tweemaal van Ajax, het verpul verde PSV in Eindhoven (0-4) en slachtte Feyenoord in de Kuip (0-3). Het kampioenschap voor 2021 ligt nog open. In januari kan er nog veel veranderen ,,Het kampioenschap voor 2021 ligt nog open, denk ik'', zegt internatio nal Owen Wijndal. ,,Al staan we nu achter, we zijn er goed genoeg voor. Helemaal als je kijkt tegen wie we nog moeten deze maand. In januari kan er nog veel veranderen.'' Om in wielertermen te blijven: AZ moet aan de bak. Met een vroege vlucht of een late aanval, maar al leen in het wiel blijven hangen is zinloos. Trainer Pascal Jansen reali seert zich dat. ,,We moeten een su permaand beleven in januari'', zegt de opvolger van Arne Slot. En dan is er nog Vitesse. De ploeg waarbij het lijkt dat het deze maand een andere koers rijdt tijdens de Tour. De Arnhemmers werden bij het samenstellen van het competi tieprogramma nog niet gezien als topclub. En dus spelen ze deze maand tegen Heracles, FC Utrecht, Emmen, FC Groningen, VVV en RKC. Wat kan een karrenvracht aan punten kan opleveren. De belangrijke maand zal veel duidelijk maken. Al blijft Advocaat de man om het te nuanceren. ,,Vlak voor de feestdagen waren we na de nederlaag tegen Vitesse al afge schreven, na de winst tegen Hee renveen stonden we er weer bij'', zegt hij. Schmidt is het met hem eens. ,Ik geloof ook niet dat januari beslissend is'', zegt de Duitser. ,,We zitten nog niet op de helft van de competitie.'' Maar nu op kleine ach terstand binnenkomen is één, in topduels één of tweemaal 'gelost' worden, uiteraard iets anders. (m.m.v. Nik Kok, Johan Inan en Maar ten Wijffels) donderdag 7 januari 2021 GO Wie demarreert en wie volgt er? Mikos Gouka Rotterdam De huidige eredivisie gepro jecteerd op de Tour de France, met Schmidt, Advocaat, Letsch en Jansen in het wiel van gele truidrager Erik ten Hag. FOTO'S PIM RAS, BSR, COR VOS, PRO SHOTS, EPA - Owen Wijndal (AZ) WIELRENNEN Aart Vier houten gaat aan de slag als sportief directeur bij wielerploeg Qhubeka- Assos. De 50-jarige Vier houten stopte in 2009, waarna hij als bondscoach van de junioren en beloften werkte. Daarna kwam hij terecht bij Vacansoleil. ,,Ik kijk er naar uit om jonge sporters te helpen hun dro men waar te maken, zelfs in deze moeilijke tijden'', aldus Vierhouten. Bij Qhu- beka-Assos (eerder Di mension Data en NTT), krijgt hij te maken met Bert-Jan Lindeman. VOETBAL Royston Dren the (foto) staat voor een rentree als prof. De 33-ja- rige vleugelverdediger gaat aan de slag bij Real Murcia, op het tweede niveau in Spanje. De club presen teerde Drenthe gisteren meteen na de medische keuring. De Rotterdammer nam vorig jaar bij Sparta afscheid als profvoetballer en wilde zich op een car rière als rapper richten. Hij bleef wel voetballen bij Ko zakken Boys. Drenthe speelde eerder voor Feye noord, Real Madrid, Ever- ton en het Russische Ala- nia Vladikavkaz. SKISPRINGEN De Pool Kamil Stoch heeft voor de derde keer de Vierschan- sentournee op zijn naam geschreven. De 33-jarige Pool won na de zege in de derde wedstrijd in Inns bruck ook de afsluitende wedstrijd in het eveneens Oostenrijkse Bischofsho- fen. Stoch kwam tot een totaal van 1110,6 punten. In het eindklassement van het toernooi werd de Duitser Karl Geiger, die de eerste wedstrijd in Oberstdorf had gewonnen, tweede voor de Pool Dawid Kubacki, die de beste was geweest bij het nieuwsjaarsspringen in Garmisch-Partenkirchen. Stoch won de Vierschan- sentournee eerder al in 2017 en 2018.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22