Martinez: van een steunpilaar tot een reserve bij Ajax voor de Spelen weinig over 21 Farfan, Henry, Nilis en Van Nistelrooy Volgens staats omroep NHK is nog slechts 27% van de Japanners voor de Spelen in 2021 donderdag 7 januari 2021 Cody Gakpo is dit seizoen buitengewoon effectief als aanvaller van PSV. foto bsr agency tentrainer die al tal van talenten be ter maakte. En Farfan, Henry en Pelé? De Peruaan speelde bij PSV in de glorietijd onder Guus Hiddink, hij was Gakpo's eerste idool. Later kwam Henry erbij, toen de oudere broer van Gakpo zei: ,,Hoe jij acties maakt en dribbelt, Cody, dat lijkt op hoe Henry dat vroeger deed. Je zou hem eens moeten bestuderen." Een foto van Pelé liet Gakpo spontaan zien op zijn gsm, bij zijn eerste grote interview met deze krant in februari 2019. Hij was toen 19 jaar en sprak de woorden: ,,Ja, ik ben een beetje een oude ziel. Ik vind dat ik ook wat moet weten over de historie van mijn sport.'' Zondag begint ook voor Gakpo het tweede deel van het seizoen. PSV rekent op hem tegen Ajax, bij de start van een maand vol topdu- els. ,,Ik heb heel veel zin in die wed strijd'', zegt Gakpo. ,,We zijn goed bezig. Het niveau wordt steeds be ter. Je ziet terug dat we langer bij el kaar zijn, steeds beter weten wat de staf wil. En belangrijk: iedereen is heel gebleven, mede door het wis selen van de trainer.'' Corona Zelf werd hij in de herfst wel even geveld door corona. Het kostte hem enkele duels, anders had hij moge lijk nog meer gescoord. Na 18 duels in alle competities staat Gakpo nu op 9 goals. Die vielen uit 12 schoten op het doel, gericht binnen de pa len. Een bizar hoge score. Trainer Roger Schmidt: ,,Als Cody op het doel af gaat, denk ik vaak: dit kan een doelpunt worden. En ik denk zelfs dat hij soms nóg beter gebruik kan maken van zijn schot.'' Behalve dat hij zich verheugt op de topper in de Johan Cruijff Arena, is Gakpo zondag ook gebrand op een goed resultaat. ,,Sinds ik bij het eerste zit, heb ik nog niet van Ajax gewonnen. Het werd thuis een keer 1-1 en de laatste twee keer uit heb ben we verloren.'' In het laatste seizoen dat PSV de landstitel pakte, werd de kampi oenswedstrijd tegen Ajax wél ge wonnen. Gakpo: ,,Maar tijdens die 3-0 zege zat ik op de tribune. Dat was in 2018, in het laatste jaar van Phillip Cocu. PSV wil sowieso altijd winnen van Ajax, maar voor mij persoonlijk is het zeker hoog tijd. Laat het zondag maar gebeuren.'' Lisandro Martinez geldt bij Ajax als één van de grote ver liezers van de eerste seizoens helft. Speelde de Argentijn vorig seizoen nog vrijwel alles, daar verscheen hij voor de win terstop pas drie keer aan de af trap in de eredivisie. Hoe dat kan? ,,Hij moet concurreren met Blind en Tagliafico." Johan Inan Amsterdam De 22-jarige Lisandro Martinez was één van de Ajax-spelers die zich op basis van het aantal ge maakte speelminuten in het afge broken coronaseizoen mochten verheugen op een basisplek in de nieuwe jaargang. In 41 van de 42 officiële wedstrijden die Ajax speelde, fungeerde Martinez als basisspeler. De Argentijnse links- poot bracht, nadat hij in 2019 voor zo'n zeven miljoen euro van De- fensa y Justicia kwam, een gezon de dosis Latijns-Amerikaans gif mee naar Amsterdam en liet daar mee meteen een behoorlijke in druk achter in zijn debuutseizoen. Trainer Erik ten Hag gebruikte hem daarin vooral als controle rende middenvelder. Opmerkelijk is niet alleen dat de vorig jaar nog onomstreden Martinez nu is ge degradeerd naar de bank. Dit sei zoen maakte hij pas veertig pro cent van de beschikbare speeltijd vol, maar dat deed de reserve nog geen minuut in zijn rol van vorig seizoen, als linkermiddenvelder. Daardoor ontstaat de indruk dat Martinez het slachtoffer is gewor den van de doorbraak van Ryan Gravenberch.' Dynamisch ,,Ik denk niet dat je dat zo kunt stellen", zegt Ten Hag. ,,Vorig jaar speelde hij op het middenveld. En daar zou hij nu ook kunnen spe len. Maar ik heb daar aan het begin van de voorbereiding toch Gra- venberch gepositioneerd, omdat ik dacht dat hij klaar was om zijn doorbraak te maken. Ryan is meer Erik ten Hag probeert duide lijk te maken wat hij van Lisan- dro Martinez verlangt. een dynamische speler. Ons mid denveld heeft ook een andere in vulling gekregen. Daardoor moet Martinez vooral concurreren met Daley Blind en Nicolas Tagliafico." Ziet de hoofdtrainer van Ajax Martinez dan nog wel als midden velder? ,,Ik zie hem als verdediger, die ook op het middenveld kan spelen. 'Licha' heeft een goede techniek, overzicht en duelkracht. Maar loopvermogen heeft hij bij voorbeeld minder", stelt Ten Hag, die ook wijst op de concurrentie strijd. ,,Die is altijd groot bij Ajax. Daardoor moeten sommige spe lers geduld hebben. Het klopt wel dat iemand als Martinez minder speelt dan vorig seizoen, maar toch ben ik tevreden over hem. Ik heb al vaker gezegd dat wij meer dan elf basisspelers moeten heb ben. Daar is hij een voorbeeld van." Als Ten Hag naar de drie posi ties kijkt waarop Martinez uit de voeten kan, dan ziet hij nog een reden voor het voorlopig vertroe belde perspectief van de Zuid Amerikaan. ,,Zijn concurrenten, Tagliafico, Blind en Gravenberch, zijn niet alleen sterkhouders die hun plek afdwingen. Ze zijn ook nog eens weinig geblesseerd, waardoor Martinez het met min der minuten moet stellen dan vo rig seizoen.'' kuho, die later dit jaar stopt, een atleet die feilloos past in een rijtje namen als Maradona, Bolt, Federer en Schumacher. Een atleet met een bijna goddelijke status, hem aanraken zou al een leven lang ge luk brengen. Dat zelfs een kracht mens als Hakuho nu geveld is door corona, zal de angst voor het virus in Japan alleen maar aanwakkeren. Al vanaf de eerste besmettingen in China is de vrees voor corona enorm in de eilandenstaat, mede omdat de regering direct met gi gantische beperkingen kwam. ,,Ja- panners zijn heel strikt, die volgen alles op wat ze wordt opgelegd, de sociale controle is groot'', vertelde de in Japan werkzame schaats coach Johan de Wit eerder. Sinds eind oktober kampt Japan met een stevige derde golf. Giste ren noteerde Tokio een record van 1591 nieuwe gevallen, waar er in heel Japan voor het eerst meer dan 5000 nieuwe positieve gevallen werden geregistreerd. Aan premier Yoshihide Suga is gevraagd de noodtoestand van een maand op te leggen voor Tokio en drie aangrenzende prefecturen. Epidemioloog Hiroshi Nishiura van de Universiteit van Kyoto pleitte echter al voor een totale lockdown van zeker twee maan den om het aantal positieve geval len in Tokio terug tot onder de 100 per dag te krijgen. Tegen dat decor van angst en on zekerheid blijft er van voorpret richting de Spelen weinig meer over. IOC-voorzitter Thomas Bach blijft zich echter verheugen op een mooie zomer. ,,Tokio is nog steeds de best voorbereide olympische stad aller tijden'', zei hij in zijn nieuwjaarstoespraak. ,,Ze zijn daar zo vastberaden om alles op een veilige manier voor iedereen te or ganiseren. Dit wordt een geweldig jaar.'' Hakuho Sho, wellicht de grootste sumoworstelaar van Japan, is geveld door het coronavirus. foto epa FOTO PIM RAS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21