'Ik hou in Excel bij wat erin komt en eruit gaat' 19 PB AHJIsTITASKBfZ Het w ley we pewsioewstêusel |cw/i7Bwk Hoeveel verdien je? VANPAA& H5ES IK" VOOf? VyoPeiTU/MEKI R4)C0EPEK:ICBIZS Verdient Jeroen genoeg? JWl PB &AMGI 7SIAAPHIER j beide echt goed doen en maak je eerder fouten. Bovendien kost het meer tijd en is het vermoeiender omdat onze hersenen steeds moeten schakelen. Mensen vragen zich aan het eind van de dag af wat ze nu eigenlijk hebben gedaan, terwijl ze toch de hele dag druk waren. Focus je op wat je aan het doen bent, voor honderd procent. Het helpt als je dat hardop zegt: 'Ik help nu mijn zoon met rekenen'. Daarna geef je antwoord op die lastige mail (en lees je dus geen binnenkomende andere mails). Zo doe je je taken nS elkaar, in plaats van naast elkaar. Liever korte tijd échte aandacht, dan langere tijd halve. Zo krijg je meer voldoening; je bent taken 'vol' aan het 'doen'.'' Goed voornemen: Doe taken nS elkaar in plaats van naast elkaar. 4. De mopperaar ,,Er valt genoeg te mopperen nu we midden in de winterse lock- down zitten. Het is koud en donker en we mogen bijna niks. Echter, van klagen wordt niemand vrolijker. Tijd om de fles halfvol te zien. Kijk naar wat wél mogelijk is en naar hoe je je leven wat prettiger kunt maken. Wandelen, afspreken met twee vrienden, buiten sporten, uitgebreid koken, Zoomborrels. En ook: een project naar je toe trekken (in plaats van mopperen over hoe traag het gaat) of juist nee zeggen tegen weer een avonddienst (in plaats van klagen dat jj die diensten altijd draait). Mopperaars zijn vaak mensen die hun grenzen niet goed bewaken en hun eigen behoeften niet kennen. Een mooie vraag voor het nieuwe jaar is: wat zou jj willen? En wat is er nodig om dit te bereiken?'' Goed voornemen: Sta stil bij jouw behoeften. 5. De eenzame Hier lijkt geen ruimte voor tijdens de videocalls. Zonde, want mensen hebben er behoefte aan en voelen zich steeds eenzamer. Het blijkt lastig om daarvoor uit te komen. Die schaamte is niet nodig. Als je het taboe doorbreekt, zul je merken dat er meer sociale dieren zijn als jij. Alleen al het besef dat jij niet de enige bent die zich alleen voelt, helpt om je meer verbonden te voelen met anderen. En wie weet kun je dan sa men brainstormen over oplossingen. Ik heb mooie voorbeelden gehoord. Jonge werknemers die af en toe met hun videoscherm aan werken zodat ze het idee hebben samen op kantoor te zitten, mensen die virtuele koffie- momenten plannen, collega's die niet alleen een online pubquiz organiseren maar zelfs een virtuele stoelendans. Ze merken dat ze gelijk een stuk vrolijker en gemotiveerder worden.'' Goed voornemen: Eenzaam? Praat erover met je lei dinggevende of een dierbare collega. 6. De 24/7-tijger „Voor de lockdown was het leven overzichtelijk. Je verliet het kantoor en ging naar huis. Mis schien beantwoordde je dan nog een mail, maar er was een scheiding tussen werk en privé. Tijdens het thuiswerken weten gedreven types van geen ophouden. Ze pauzeren niet en gaan 's avonds door. Slecht slapen en andere stressklachten liggen op de loer. Richt een werkkamer in als het kan, of creëer een werkhoek die je afscheidt van de woonkamer met een gordijn of kamerscherm. Spreek met jezelf af hoe laat je stopt. Plan dan bijvoorbeeld je bezoek aan de sport school (zodra dat weer mag) of ga wandelen. Neem ook zeker vier a zes 'witjes' op een dag; korte momenten waarop je de focus loslaat, even niets doet. Een witje is een term vanuit het tijdsurfen - een manier om vanuit rust met je tijd om te gaan. Tijdens een witje zet je een pot thee, staar je uit het raam of maak je een ommetje. Vaak schieten je op zulke momenten goede ideeën te binnen. Witjes zor gen voor rust tijdens een volle dag.'' Goed voornemen: Neem vier a zes witjes op een dag. 7. De kluizenaar „Sommige thuiswerkers gedragen zich steeds meer als een kluize naar. Ze lopen rond in hun oude kloffie, gaan nauwelijks de deur nog uit en zoeken steeds minder contact met anderen. Hoe aantrekkelijk het ook lijkt om elke dag in je pyjama te werken: het blijkt toch echt beter te zijn om je wél gewoon aan te kleden. Niet alleen voor je zelfbeeld, het maakt je ook productiever en gemo tiveerder. Sta op tijd op, kleed je aan, doe alsof je naar kantoor gaat. Com municeer niet alleen via tekstberich ten maar bel ook eens iemand, zet de camera en microfoon aan bij video vergaderingen en neem actief deel.'' Goed voornemen: Sta op tijd op, kleed je aan, dus doe alsof je naar kantoor gaat. ,,Bruto 6042 euro per maand, netto 3650 euro." Ben je daar blij mee? ,,Ja. Ik heb gekeken naar andere partijen en het is lastig om dit bedrag elders te krijgen. In andere functies ging ik naar 40 uur per week en kreeg ik vaak 25 vrije dagen per jaar. Nu heb ik er veertig." ,,De eigen bijdrage aan het pensioen is vrij hoog: 560 euro van mijn brutosalaris, mijn werkgever legt de andere helft bij. Dat is een minpunt. Ik bouw zelf ook pensioen op met lijfrente. Dat kan ik elk jaar aftrekken van de belasting. Ook heb ik WIA bijverzekerd voor als ik ziek word. Normaal ben je verzekerd tot 55.000 euro per jaar. Alles wat je daarboven verdient, verlies je. Voor 10 euro per maand voorkom ik dat.'' ,,Sinds mijn scheiding in 2012 hou ik in Excel bij wat erin komt en eruit gaat. We verkochten ons huis met flink verlies, dus om alles weer op de rit te krijgen ben ik het gaan opschrijven. Omdat dit mijn vierde werkgever is, heb ik wat gaten. Daarom ben ik zelf aan het sparen, zodat er geen verrassingen komen." ,,Ja. Hiervoor had ik een vast contract bij een multinational. Deze vacature kwam op mijn pad. Ik heb flink onderhandeld, maar achteraf denk ik dat er meer in had gezeten. Ik weet dat collega's meer verdienen. In het begin maakte ik me daar druk om. Nu denk ik: ik moet tevreden zijn met wat ik heb en ik kan rondkomen." ,,Zij legden een bedrag neer, ik zette daar een hoger bedrag tegenover en toen kwamen we in het midden uit. Over het pensioen heb ik ook onderhandeld. Doordat de eigen bijdrage zo hoog is, kwam mijn nettosalaris lager uit dan ik wilde. Gelukkig waren ze toeschietelijk." donderdag 7 januari 2021 GO ILLUSTRATIES GERRIT DE JAGER het weekend of die leuke serie. ,,Veel mensen missen het klets praatje bij de koffieautomaat over Vandaag: Jeroen (38) werkt 36 uur per week als creditmanager. Wat verdien je? Dat is een fijne regeling. Wat zijn verder je secundaire arbeidsvoorwaarden? Je bent bewust bezig bent met geld, toch? Heb je over je salaris onderhandeld? Hoe heb je onderhandeld? -BABETTE RIJKHOFF Leeftijd: 38 jaar Aantal jaar werkervaring: 13 Aantal werkzame uren per week: 37,5 Opleiding: hbo Branche: financiële dienstverlening Leidinggevend: nee Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 2931 euro bruto per maand. ,,Ik weet niet of dat wel klopt, al weet ik dat mijn salaris aan de bovenkant van de markt ligt." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswij- zer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19