WERK Waarom de lockdown ons creatiever maakt Hr-manager Doe taken niet naast elkaar, maar na elkaar 18 Je brein op het werk WAT DOET EEN... Thuiswerken is geen pretje als je last hebt van uitstelgedrag, onzekerheid of als de muren op je afkomen. Coach en trainer Ingrid Sikking heeft tips voor zeven typen thuiswerkers. ,,Wees een fijne collega voor jezelf.'' vz umretsiseiz SO FAf? I Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedragingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? pt misschien wél goed is aan de lockdown, is dat we worden uitgedaagd om creatief te zijn. Niet dat we allemaal aan het knutselen en schilderen zijn geslagen (of misschien óók). Nee, we hebben ons ontpopt als ware MacGyvers. Ach ja, MacGyver, die jaren 80-serie waarin de hoofdpersoon in lastige situa ties met minimale middelen een onwaarschijnlijke oplos sing verzint. Hij ontmantelt een bom met een paperclip en ontsnapt uit de cel met een voetbal, olijfolie en een krant. Zo worden ook wij creatief uitgedaagd. Met coronaregels en het leven en werk dat ge woon doorgaat. Supermarkten leven zich uit met ducttape en plexiglas, restaurants improvi seren met doe-het-zelfkook- pakketten en thuiswerkers vouwen zich op in het washok om te kunnen werken. Leuk is anders, maar onwerkelijke of nieuwe situaties kunnen je creatieve brein stimuleren. Laten we testen hoe creatief je op dit moment bent. De op dracht: verzin zoveel mogelijk toepassingen voor een paper- clip. Klaar voor de start? Go! En? Hoeveel heb je er? Zo juist deed je de alternate uses task, ontwikkeld in de jaren 60 door psycholoog J.P. Guilford. Ook gebruikt door Nasa om goede ingenieurs op te sporen, want deze moeten behalve slim ook innovatief zijn. verzonnen? Zoals ketting of vishaak? Gefeliciteerd, je bent heel normaal. Ooit was je ech ter een genie. Als kleuter kon je er waarschijnlijk tientallen verzinnen. We verleren onze creativiteit helaas snel, vol gens wetenschappers doordat we leren kritisch te zijn op onze ideeën: 'Ach nee, dat kan nooit!' Dé meest effectieve manier om elk goed idee in de kiem te smoren. Toch kunnen we leren om buiten de gebaande paden te denken. Praat eens met men sen die anders zijn, wandel in een wijk waar je nooit komt of schrijf een pagina vol zonder specifiek onderwerp. Of geef je over aan de beperkingen van deze lockdown en verzin - zonder oordeel! - zoveel mogelijk manieren om de wereld wat mooier te maken. ,,Nog even die leuke Netflixserie afkijken, dat cadeautje bestellen, oh ja, de was moet nog in de ma chine. En hee, is het alweer lunch tijd? Bij thuiswerken ligt afleiding op de loer'', zegt Ingrid Sikking. ,,Wie last heeft van uitstelgedrag, voelt zich daar vaak schuldig over. 'Ik moet me zelf gewoon een schop onder de kont geven', hoor ik vaak. Dat nare gevoel werkt niet bepaald bevorderlijk. Begin je dag met het maken van een wensenlijst met taken die je vandaag of in de toekomst wilt doen. De lijst is niet bedoeld om alle taken die dag af te werken - dat is meestal onhaalbaar - maar zorgt er wel voor so COOP 1 WIE? IK ZIT ACHTBtZ PB IAP70P tof W06 0PBU- dat je meer de regie pakt; jij weet waar je mee aan de slag moet en wilt. Merk je dat je een bepaalde taak steeds voor je uitschuift? Spreek met jezelf af dat je alleen even een begin netje maakt. Vijf minuten. Door de lat laag te leggen, begin je wél. En is de kans groot dat je na die eerste hobbel lekker verdergaat.'' Maak alvast een beginnetje. 2. De onzekere 'Heb je dat project nu nog niet af, waar ben je nu mee bezig, je kunt er niets vanHerkenbaar? Dan maakt jouw interne criticus overuren. Als je dan ook nog eens weinig feedback krijgt van je baas, neemt de onzeker heid verder toe. Je twijfelt over alles, doet langer over je werk en slaapt slecht. Probeer uit deze negatieve spiraal te komen. Maak plaats voor een ander poppetje, dat zegt: 'Je doet het goed!' Wees een fijne collega voor jezelf, eentje die jou positieve feedback geeft. Hier kun je jezelf in trainen. Noteer elke dag ten minste drie dingen die je goed vond gaan, waar je trots op bent.'' Noteer wat goed gaat. 3. De multitasker thuiswerken sluipt het multitasken erin. We dénken dat we hiermee effectief bezig zijn, maar als je twee dingen tegelijk doet, kun je geen van donderdag 7 januari 2021 GO Heb je tien toepassingen MONIEK VAN BECKHOVEN (34) is hr-manager bij Aces Direct. Wat doet je precies? „Alles wat met personeel te maken heeft: van de indiensttreding tot de uitdiensttreding van een werknemer en zelfs de periode erna." Waar word jij gelukkig van in je werk? ,,De administratie heb ik uitbesteed en ik heb veel gedigitaliseerd en geautomatiseerd, zodat ik met vernieuwing bezig kan zijn.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Goede voornemens voor 7 typen thuiswerkers PRISCILLA VAN AGTEREN 1. De uitsteller Ingrid Sikking (46) is zelfstandig coach en trainer. Ze is gespeci aliseerd in stress reductie en persoon lijke ontwikkeling. Toen cliënten vorig jaar bij haar aanklop ten omdat thuiswer ken hen opbrak, ontwikkelde ze de trainingen 'Effectief en stressvrij thuiswer ken' en 'Leidinggeven op afstand'. Sikking werkte jarenlang als leidinggevende in de journalistiek en zet die ervaring in nu ze leiding gevenden en werknemers begeleidt. Goed voornemen: ,,Er is één iemand meegekomen van kantoor naar huis: dat pop petje op je schouder dat de hele dag in je oor commentaar geeft. Goed voornemen: „Mail beantwoorden tijdens de Zoommeeting, kinderen helpen met thuisschool terwijl je een rapport probeert te lezen. Bij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18