3 ït ECONOMIE 17 donderdag 7 januari 2021 TERUGTREDEN BESTUURDER Angelique Kunst Enschede Het nieuws ver raste vriend en vijand op de eerste maandag van 2021: Gerard Sanderink treedt terug als bestuurder van zijn bedrijven Centric, Strukton, Oranjewoud en Anea Group. Hij kwam in op spraak, omdat hij zich ernstig mis droeg tijdens een bezoek van de deurwaarder. Die kwam beslag leggen op bewijsmateriaal, maar dat werd ter plekke door Sande rink vernietigd. Ook bedreigde de multimiljonair bij die gelegenheid een politie-inspecteur die de deurwaarder assisteerde. Deze ontluisterende gebeurte nis vlak voor kerst was een diepte punt in een jaar waarin Sanderink zichzelf steeds ongeloofwaardiger maakte. Hij sjoemelde tijdens een rechtszaak met de jaarcijfers van zijn computerbedrijf Centric, legde herhaaldelijk vonnissen van de rechtbank naast zich neer en schond een plechtige belofte aan het Gerechtshof in Arn hem. Rancune Volgens hoogleraar Cor porate Governance Mijntje Lückerath-Ro- vers konden de com missarissen niet anders dan ingrijpen. ,,Uit zijn gedrag spreekt een enorme persoonlijke rancune. Het kan best dat iets je enorm dwars zit, maar je kunt je als be stuurder van een groot be drijf niet door zulke emoties laten leiden. Uit de berichten blijkt dat hij zich intimiderend ge draagt en niet van goede wil is om zaken vreedzaam op te lossen. Als je zo willens en wetens je bedrijf in gevaar brengt, dan ben je geen goede bestuurder." Maar de vraag is of het terugtre den van Sanderink iets oplost. Ooggetuigen meldden dat hij gis termorgen gewoon weer aan het werk ging op zijn kantoor bij Strukton in Utrecht. Lückerath: ,,Hij is eigenaar van het bedrijf, dus dat kunnen ze hem ook niet verbieden. Het hangt van de statu ten van de onderneming af waar hij zich als aandeelhouder nog mee mag bemoeien. Als hij zich als bestuurder blijft gedragen, moeten de commissarissen daar iets van zeggen.'' Volgens Lückerath is het wel een probleem dat er bij Oranjewoud, het moederbedrijf van Strukton, nog geen nieuwe bestuurder aan gesteld is die het roer van Sande rink overneemt. ,,En die zal ook moeilijk te vinden zijn. Bij de laat- ,,Het zijn mijn bedrijven, mijn bezit, en wat ik met mijn bezit doe, al spoel ik het door de gootsteen, het is mijn keuze.'' Centric-topman Gerard Sanderink maakte twee jaar geleden in een telefoongesprek met zijn ex- vriendin Brigitte van Egten volstrekt duidelijk hoe hij de wereld zag. Maar de multimiljonair haalde eerder deze week bakzeil. Of toch niet? ste aandeelhoudersvergadering bleek al dat ze ook grote moeite hebben om commissarissen te vinden vanwege al het rumoer rondom het bedrijf.'' Sanderink kan dus voorlopig ge woon blijven doen wat hij altijd deed. Het is niet waarschijnlijk dat zijn omgeving hem daarbij op de vingers zal tikken: hij heeft de af gelopen jaren al iedereen ontsla gen die zich kritisch durfde op te stellen. Zijn topmensen zijn nu meelopers. Zo ging de huidige ceo van Centric, Henny Luij- rink, bij de rechtbank blinde lings mee in Sanderinks verhaal over een zelfbe dachte correctie op de jaarcijfers, waarbij een winst plotseling ver lies werd, omdat dat in de rechtszaak beter uitkwam. Accountantskan toor EY liet zich niet intimideren en de correctie kwam er uiteindelijk niet. Bij Centric is wel al een opvolger aangewezen voor Sanderink: daar wordt Louis Luij- ten voorzitter van het bestuur. Luijten was al non-executive be stuurder, een halfjaar geleden Uit zijn gedrag spreekt een enorme persoonlijke rancune -Mijntje Lückerath-Rovers, hoogleraar aangesteld door Sanderink zelf. De vraag is of Luijten met zijn korte staat van dienst opgewassen is te gen de man die het bedrijf vanaf de grond opbouwde en 100 pro cent van de aandelen bezit. Volgens Lückerath rust er een zware verantwoordelijkheid op de schouders van de toezichthouders om te voorkomen dat Sanderink nog meer schade toebrengt aan zijn bedrijven. Maar volgens haar geldt dat ook voor de topman zelf: ,,De corporate governance code zegt dat aandeelhouders wel hun eigen belang mogen nastreven, maar hoe groter je aandelenpakket, hoe gro ter je verantwoordelijkheid naar andere belanghebbenden. Sande- rink heeft bij Oranjewoud 98,96 procent van de aandelen en bij Centric 100 procent, en bij bedrij ven als Centric en Strukton zijn de belangen van derden natuurlijk heel groot. Er is veel personeel, en de bedrijven hebben een machtige positie tegenover de klanten. Gemeenten die zakendoen met Centric kunnen niet vlot overstap pen naar een andere leverancier, daarvoor zijn de systemen te com plex. Dat betekent dat een aan deelhouder een morele verplich ting heeft het bedrijf gezond te houden.'' Maar die gedragscode kan vol gens Lückerath niet worden afge dwongen: ,,Er staan geen sancties op als je je er niets van aantrekt.'' Ultieme optie En dat brengt de ultieme optie in beeld. Als blijkt dat Sanderink zijn bedrijven schade blijft toebrengen, ook al is hij formeel geen bestuur der meer, dan kan de Onderne mingskamer (OK) nog ingrijpen, een bijzondere afdeling van de rechtbank Amsterdam gespeciali seerd in conflicten bij bedrijven. De advocaat-generaal van de OK kan ook zelfstandig ingrijpen bij een onderneming. Dat gebeurt maar zelden, maar in het geval van cruciale bedrijven als Centric en Strukton is het niet ondenkbaar. De OK heeft vergaande be voegdheden en kan in geval van nood ook razendsnel werken. Bin nen een week kan een zaak wor den behandeld en beoordeeld en de kamer kan pittige sancties op leggen. Zo zouden ze in het uiter ste geval Sanderink zijn stemrecht als aandeelhouder kunnen ontne men, of een nieuwe bestuurder aanstellen. Ook kan de Onderne mingskamer een enquêteproce dure beginnen, waarbij drie onaf hankelijke deskundigen op kosten van de onderneming het functio neren van het bedrijf onder de loep nemen. Zulke pottenkijkers zijn Sanderink een gruwel en dat zou een stok achter de deur kun nen zijn voor zijn toezichthou ders. Intimidatie Hoogleraar Lückerath bekijkt de ontwikkelingen intussen met ver bazing. ,,Dit is een unieke zaak, ik ken geen vergelijkbare voorbeel den. Alles wat er gebeurt, ligt op straat, er is sprake van grote per soonlijke rancune, van hoogoplo pende emoties en intimiderende acties. En dat bij belangrijke be drijven die feitelijk in handen zijn van één man. Dit is echt een heel bijzondere casus.'' GO Sanderink is 'weg', maar wat als hij gewoon doorgaat?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17