mtmm ECONOMIE 15 Opdracht ondanks sancties r £©0 6© 5© Als we niet heel snel horen of we kunnen beginnen, dan valt ook dit zomer seizoen in het water nementenbouwers snapt het be sluit van de verzekeraars, maar dat brengt de branche volgens haar wel in een extra lastig parket. Alle hoop heeft de branche nu geves tigd op de komst van een garantie fonds, waarbij de overheid de risi co's afdekt. Als evenementen dit jaar dan toch weer afgelast worden door corona, neemt de overheid een deel van de kosten voor haar rekening. Duits voorbeeld In een paginagrote advertentie in kranten riep de Alliantie van Eve nementenbouwers de overheid onlangs op om het voorbeeld van Duitsland te volgen. Onze ooster buren maakten eerder 2,5 miljard euro vrij voor de evenementenin dustrie. Evenementen die in de tweede helft van 2021 niet door gaan door het coronavirus, worden deels vergoed. Ook in België en Oostenrijk zijn dit soort regelin gen in het leven geroepen. Zoiets hopen de evenementenbedrijven hier ook te bewerkstelligen. Rijp- kema: ,,Dan kunnen we in elk ge val beginnen. Dat zou echt onze reddingsboei zijn." Ondertussen zijn de Alliantie en Eventplatform, dé twee belang rijkste vertegenwoordigers van de evenementensector, in gesprek met de overheid, maar witte rook is er nog niet. ,,We hopen echt dat het kabinet de noodzaak ziet en ons ondersteunt", aldus Jansen. Anders ziet het er volgens haar somber uit voor de toch al zwaar getroffen sector. Als het garantiefonds er wél komt, dan zal de sector ook in spanningen moeten leveren, bena drukt Rijpkema. De bedrijven zul len bij een eventuele annulering van het evenement ook een deel van de kosten zelf moeten dragen. ,,Dit motiveert iedereen die bij een evenement betrokken is om de kosten zo laag mogelijk te houden en alles zo kort mogelijk van tevo ren te regelen." En dan blijft het natuurlijk de vraag of het grote publiek zin heeft in festivals of andere evenemen ten, maar daar lijken Rijpkema en Janssen niet echt aan te twijfelen. ,,Ik kan mij wel voorstellen dat er mensen zijn die een grootschalig evenement als Vrienden van Am- stel Live of Tomorrowland liever een jaartje overslaan, maar ik denk dat er vooral heel veel mensen en thousiast zullen zijn als het straks weer kan", aldus Rijpkema. Sneltesten De sector hoopt tegen die tijd met gevalideerde sneltesten en moge lijk met vaccinatiebewijzen aan te tonen dat de evenementen veilig en verantwoord kunnen plaats hebben. Rijpkema ziet daar overi gens nog wel een paar uitdagin gen: de sneltesten zullen dan snel gevalideerd moeten worden en er zal meer vaart gemaakt moeten worden met vaccineren. ,,Maar ja, dat kunnen we niet beïnvloeden. Laten we nu eerst maar hopen dat de overheid met het garantiefonds de sector finan cieel wil ondersteunen, zodat we bij groen licht meteen weer van start kunnen." Het nieuwste schandaal betreft het Oostenrijkse architectenbureau Coop Himmelb(l)au, in de jaren 90 medeontwerper van het Groninger Museum. Nu blijken de Oostenrij kers op kosten van Moskou een cul tureel centrum te tekenen voor de Krimse havenstad Sevastopol. Uiteraard was Oekraïne - waar van Rusland de Krim in maart 2014 afpikte - ziedend toen het de be trokkenheid van Himmelb(l)au ontdekte. De Oekraïense ambassa deur in Wenen, Oleksandr Sjtsjerba, nam direct contact op met directeur Wolf Prix. Hij vertelde hem dat Prix zijn reputatie dreigde te verkwanselen 'door deze indi recte en tegelijkertijd ondubbelzin nige legitimering van de annexatie'. Prix hield zich doof en dus trof Oekraïne sancties tegen het Oos tenrijkse bedrijf. ,,Onze partners over de hele wereld zullen ervan op de hoogte worden gebracht dat het eens zo respectabele architectenbu reau nu dubieuze deals sluit met Poetin'', waarschuwde Sjtsjerba. Prix vond dat onzin. In een inter view met Oostenrijkse journalisten zei hij: ,,Poetin is niet de duivel. Daarbij: niet Poetin zelf, maar de Russische Federatie is de opdracht gever. Bovendien is dit een cultu reel object, geen kazerne'', veegde Prix zijn straatje schoon. Hypocrisie Hij benadrukte dat het sanctiere gime niet van toepassing is op cul turele samenwerking, en beschul digde degenen die hem bekritise ren van hypocrisie. Volgens Prix zou 'geen enkele architect weigeren te werken in de Krim of Siberië'. Oleksi Makejev, speciaal gezant voor sanctiebeleid van het ministe rie van Buitenlandse Zaken van Oe kraïne, riep evenwel alle Europese en Oekraïense bedrijven op contac ten met Coop Himmelb(l)au te schrappen en legde het manage ment van het bureau een inreisver- bod voor Oekraïne op. Volgens de Oekraïense politico loog Anton Sjechovtsov zal de Oos tenrijkse regering niet snel tussen beide komen, zei hij tegen Radio Svoboda. ,,Ze zullen zich er niet mee bemoeien, omdat het (bureau, red.) geen enkele Oostenrijkse wet overtreedt.'' Maar mogelijk over treedt het bureau wel de sancties. Want hoewel die niet gelden voor de culturele sector, ligt het hier toch anders, vindt Sjechovtsov. ,,Het lijkt mij dat dit niet alleen cul tuur is. Dit is een zakelijke transac- tie, dit is geld verdienen'', zei hij. De zaak rond Coop Himmel- b(l)au staat niet op zichzelf. Er zijn meer westerse bedrijven 'betrapt' op zakendoen op de Krim. Het be ruchtste geval betrof bijna vier jaar geleden de Duitse elektronicagi gant Siemens. Die leverde gasturbi nes aan het Russische vasteland, maar de Russische partner Techno- promeksport verscheepte de appa ratuur linea recta naar het schierei land. Siemens verbrak het contract met Technopromeksport per om megaande en spande een zaak aan tegen het Russische staatsbedrijf. Maar de rechter was Russisch en besloot dat de turbines op de Krim mochten blijven. Sommige populaire onlinedien- sten zoals Zoom, Uber, Airbnb, en Tinder zijn totaal afwezig op het geannexeerde schiereiland. Uit angst voor sancties houden ook veel Russische bedrijven, zoals Yandex Taxi (het Russische Uber) zich aan hetzelfde beleid. Visa en MasterCard verlieten de Krim in 2015, maar keerden later te rug. Nu kun je er weer betalen met bankpassen van deze systemen, die zijn uitgegeven door Russische kre- e Ook veel buiten landse topmerken bleven na de bezetting van de Krim dietinstellingen. Russische banken openen geen filialen op de Krim, maar bedienen wel klanten van het schiereiland via internetbankieren. Ook tal van buitenlandse top merken bleven na de occupatie door Rusland op de Krim. Apple, Adidas, Metro Cash Carry (een divisie van het Duitse Metro) en de Franse supermarkt Auchan zijn al lemaal nog actief. Alleen McDo nald's sloot zijn enige restaurant (in Simferopol). OMSTREDEN donderdag 7 januari 2021 GO als redding? - Jolanda Jansen, directeur Rotterdam Ahoy Schandaal architecten op de Krim Europese bedrijven zijn nog al tijd actief op de Krim. Daarmee schenden ze de handelssancties die de VS en EU troffen nadat Rusland het schiereiland in de Zwarte Zee in 2014 annexeerde. Joost Bosman Moskou In het verleden waren er ook Nederlandse bedrijven actief op de Krim. Zo leverden De- matec Equipment uit Dode- waard en Bijlard Hydrauliek uit Milsbeek en het Sliedrechtse bedrijf Dieseko heihamers voor de aanleg van de om streden brug tussen de Krim en het Russische vasteland. Het Openbaar Ministerie on derzoekt van zeven Neder landse bedrijven de rol die ze speelden bij de aanleg van de brug. Ook het Oekraïense parket doet dat. Bovendien bekijkt het parket de betrok kenheid van Akzo Nobel en Mammoet bij de Krimbrug. Akzo en Mammoet ontkennen die betrokkenheid. ▲T^ Links Pinkpop, boven de Huishoudbeurs, onder Nederlandse voetbalfans. fotos anp, Hollandse hoogte, pim ras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15