+M% O O O lil 14 Nu verzekeraars niets meer uitkeren bij annulering van een festival of congres vanwege corona, heeft de evenementensector zijn hoop gevestigd op de komst van een garantiefonds, waarbij de overheid bij afgelasting een deel van de gemaakte kosten voor haar rekening neemt. Kort Weinig mondkapjesincidenten De mondkapjesplicht leidt tot nu toe niet tot grote problemen in de supermarkten. Dat meldt branchevereniging Centraal Bu reau Levensmiddelenhandel (CBL). „Vanuit onze achterban krijgen we vooral signalen dat het goed gaat. Natuurlijk zijn er ook inci denten, maar dat is tot nu toe beperkt geble ven", meldt CBL-woordvoerster Lisa Martis. Opvallendste incident was een klant die een mondkapje weigerde en uiteindelijk door de bewaker aan zijn benen een super markt in Den Helder uit werd gesleept. Ie dereen die op dit moment 13 jaar of ouder is, moet sinds 1 december een mondkapje op in publieke binnenruimtes. Mensen die het kapje niet op hebben waar het wel moet, ris keren een boete van 95 euro. Hypotheekrentes historisch laag De hypotheekrentes liggen historisch laag. Volgens gegevens van vergelijkingssite Rente.nl was met name bij lange rentevaste periodes sprake van een scherpe daling op jaarbasis. De laagste hypotheekrente voor 20 jaar vast met Nationale Hypotheek Garantie komt nu uit op 1,23 procent, een daling van 17 procent ten opzichte 2020. Bij 30 jaar vast ging de rente in een jaar tijd van 1,89 procent naar 1,57 procent, ook een daling van 17 pro cent. Dat de langere rentevaste periodes juist de rentes zagen dalen, komt volgens de onderzoekers doordat de vraag naar deze hypotheken groot is. GROOTHANDEL Sligro lijdt onder sluiting horeca Groothandelsketen Sligro heeft afgelopen jaar bijna een vijfde minder omzet gedraaid. Vooral de sluiting van veel horecazaken zat het concern dwars. Toen de huidige lock- down van start ging, lag de omzet bijna een derde lager. Sindsdien zijn consumenten, die in eerdere periodes tijdelijk bij de groothan dels hun aankopen mochten doen, ook niet meer welkom. Bovendien moesten ook de restaurants van hotels dicht. De totale omzet van Sligro bedroeg ruim 1,9 miljard euro. In 2019 kwam er nog net geen 2,4 miljard euro binnen bij het bedrijf. Wegens de omzetda ling heeft Sligro stevig in de kosten gesneden. ABN Amro Aegon Ayden JustEat Takeaway rganisatoren van congressen en festivals staan te pope len om weer te beginnen en ook het grote publiek snakt ongetwijfeld naar festivals en voorstellingen. Maar of het er dit jaar van gaat komen? Voor grote publieksevenementen als het Eurovisie Songfestival, het EK Voetbal, Pinkpop, Lowlands, Zwarte Cross en Amsterdam Dance Event, maar ook voor de grote zakelijke evenementen met (internationale) bezoekers, kan het erom spannen. De zomer lijkt dan misschien nog ver weg - en in de tussentijd kan nog van alles gebeuren - maar voor de evenementenbranche be gint de tijd flink te dringen. Voor het organiseren van evenementen hebben ze vaak vier tot zes maan den voorbereidingstijd nodig. Ook het vergunningstraject bij ge meenten kan maanden duren, weet Jolanda Jansen, directeur van Ahoy en woordvoerder van de Al- liantie van Evenementenbouwers. ,,Als we niet heel snel horen of we kunnen beginnen, dan valt straks ook dit zomerseizoen in het wa ter", waarschuwt zij. Het wachten is op een go van het kabinet, maar dat heeft eerder gezegd eerst de re sultaten te willen afwachten van een aantal praktijktesten die eind januari plaatsvinden bij een zake lijk congres, een theatervoorstel ling en twee voetbalwedstrijden. Waakzaamheid De sector vreest dat het analyseren van die onderzoeksresultaten we ken in beslag kan nemen én dat het enige tijd kan duren voordat Nederland weer op het niveau van waakzaamheid zit. ,,Wie weet is dat pas in april. Zo lang kunnen we echt niet wachten. Uiterlijk be gin februari hebben we duidelijk heid nodig", benadrukt ook Rie- mer Rijpkema, directeur bij de brancheorganisatie CLC-Vecta en woordvoerder van Eventplatform, een overkoepelend overlegplat form van organisaties in de zake lijke evenementenbranche. Organisatoren zouden het erop kunnen wagen dat in mei alles weer kan, maar de financiële con sequenties bij een eventuele an nulering door corona zijn dan niet te overzien, zegt Rijpkema. Het probleem is dat de organisa tie dan zelf alle kosten zal moeten dragen en niet kan terugvallen op de verzekering. ,,Veel bedrijven kunnen dat financieel niet aan. Ze hebben, na bijna een jaar nauwe lijks of niets georganiseerd te heb ben, nauwelijks nog vet op de bot ten", voegt de woordvoerder van Eventplatform eraan toe. Voor coronatijd konden de eve- nementenbedrijven wel terugval len op hun verzekering bij annule ring. Pandemieën en overheidsin grijpen zoals een lockdown zaten in het pakket, maar na de uitbraak van corona hebben verzekeraars die dekking allemaal geschrapt. Volgens het Verbond van Verze keraars konden zij niet anders. ,,Zo'n risico is niet meer tegen een acceptabele premie ter verzekeren, ook al omdat het niet goed moge lijk is het risico te spreiden via in ternationale pools of herverzeke ringen. Er is bijna geen land dat zich aan een pandemie kan ont trekken", aldus Paul Koopman van het Verbond van Verzekeraars. Jansen van de Alliantie van Eve- SUPERMARKTEN GROTE VRAAG O donderdag 7 januari 2021 De grootbank profiteert van de stijgende rente in de VS. De verzekeraar haalt de meeste omzet uit de VS, waar de rente stijgt. De betalings dienstverlener heeft last van het negatieve senti ment in de tech- sector. can^cavvcay 42% Garantiefonds Het effect van prognose dat de Democraten in de VS techbedrij- ven harder gaan aanpakken. Natasja de Groot Rotterdam E o c ués kë n»v(

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 14