NIEUWS 13 Agostino Miozzo 'Er is licht aan het einde van de tunnel, maar er wachten ons nog vijf of zes zware maan den' Begin van deze eeuw komt hij te recht bij de Protezione Civile, de Ita liaanse burgerbescherming, waar hij zich onder meer bezighoudt met rampenbestrijding en organisatie van grote evenementen in zowel bin nen- als buitenland. Eigengereid Gehard door zijn ruime ervaring laat Miozzo zich niet makkelijk van de wijs brengen. Hij staat bekend als ei gengereid en kritisch, als iemand die zijn mening niet onder stoelen of banken steekt, ook als die mening te gen politieke haren instrijkt. ,,Dit is een land dat onderwijs geen priori teit vindt.'' Miozzo's stokpaardje is onderwijs. Hij baalt verschrikkelijk van de lange schoolsluiting. Al op 4 maart gingen in Italië alle scholen dicht, het onderwijs verplaatste zich naar het internet en pas half septem ber stonden Italiaanse leerkrachten weer voor de klas. „Onacceptabel", vindt Miozzo. „Onderwijs op afstand is geen vervanger voor onderwijs in de klas. Kinderen, van elke leeftijd, moeten socialiseren. Dat is funda menteel voor culturele vorming.'' Daar heeft, wat Miozzo betreft, de regering-Conte gefaald. Toch wil hij niet de schuld alleen bij deze regering leggen. „Onze maatregelen komen te recht in een schoolsysteem dat de cennialang verwaarloosd is. Er zitten te veel kinderen in een klas. Als ik aan een schoolhoofd een minimale af stand van een meter tussen school banken opleg, dan betekent dat van de 25 kinderen er maar 18 in een lo kaal passen. Maar er is geen ruimte om die andere zeven onder te bren gen en er zijn geen leerkrachten om ze te onderwijzen. Dus ik kan er wel begrip voor opbrengen, maar frustre rend is het wel.'' Volgens Miozzo zijn door de strenge maatregelen - een meter af stand tussen de schoolbanken en ver plichte mondkapjes voor leerlingen boven de 6 jaar - de scholen veilig. Het probleem van besmettingen be staat vooral in het vervoer van en naar school: jonge kinderen worden meestal door hun ouders gebracht, maar middelbare scholieren gaan met het overvolle openbaar vervoer. Vandaag gingen de kleuter- en ba sisscholen na de kerstvakantie weer Nieuwe gevallen open. ,,Na onze maandenlange strijd heeft de regering begrepen dat onder wijs prioriteit één moet zijn.'' Voor de middelbare scholen verschilt het mo ment waarop ze hun deuren weer openen per regio. In een gedeelte van het land met de hoofdstad Rome gaan die scholen aanstaande maandag open. In andere delen, waaronder Ve netië, is dat eind van de maand. Onder één dak Volgens het Italiaanse Bureau voor de Statistiek stierven er in 2020 ruim 700.000 mensen, het grootste aantal sinds de Tweede Wereldoorlog en 84.000 meer dan gemiddeld over de afgelopen vijf jaar. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat de Covid- 19-pandemie tot nu toe ruim 75.000 levens eiste, waarmee Italië het meest getroffen land in Europa is. ,,Eén van de redenen is de hoge gemiddelde leeftijd van de bevolking'', legt Mi- ozzo uit. ,,Na Japan heeft Italië de oudste bevolking van de wereld. Ook het feit dat meerdere generaties onder één dak wonen, heeft een grote rol gespeeld bij de verspreiding. Uit eco nomische noodzaak blijven kinderen langer bij hun ouders wonen of ne men ze hen in huis als ze bejaard zijn.'' Maar misschien wel de grootste oorzaak van het grote aantal slachtof fers is de afbraak in de gezondheids zorg, constateert Miozzo. ,,Italië heeft ziekenhuizen die bij de top van de wereld behoren, maar de huisarts is de afgelopen decennia zo goed als verdwenen, vooral in Lombardije. Veel ouderen kregen daardoor geen adequate zorg.'' Hoopvol Voor dit jaar is Agostino Miozzo hoopvol, het vaccin biedt een uitweg uit de ellende. De dag na kerst werden de eerste Italianen ingeënt tegen het coronavirus, volgens de planning moet tegen het najaar 70 procent van de bevolking gevaccineerd zijn. ,,Eerst wordt al het zorgpersoneel gevacci neerd en daarna de 80-plussers. Ver volgens de andere leeftijdscate gorieën, dan is het onderwij zend personeel aan de beurt. De eerste resultaten zouden we al in maart moeten zien.'' Miozzo waarschuwt voor te veel optimisme. „Er is licht aan het einde van de tunnel, maar we zijn er nog lang niet. Er wachten ons nog zeker vier of vijf, misschien wel zes zware maanden." donderdag 7 januari 2021 oil verspreiding virus Geboren: 30 september 1953, Camposampiero (Padua), Italië Studie: Medicijnen, Universita degli Studi di Milano (1980) Rol: Coördinator Comitato Tecnico Scientifico, het advies orgaan van de Italiaanse rege ring in deze coronacrisis. Andere functies: Sinds de jaren 80 werkt hij bij verschil lende overheidsinstanties. Voor het ministerie van Buitenlandse Zaken als arts in ontwikke lingslanden en als directeur- generaal van het departement voor ontwikkelingssamenwer king. Vanaf 2001 werkt hij voor de Protezione Civile, de Itali aanse burgerbescherming. Nieuwe coronapatiënten per dag per miljoen inwoners (7-daags gemiddelde). Nederland 600 Italië FMAMJ J A S O N D J 070121 BRON: OUR WORLD IN DATA, JOHNS HOPKINS Links: crisis overleg in Rome in februari vorig jaar. Midden: Agostino Miozzo, voorzitter van het Italiaanse OMT. Rechts: De Itali aanse premier Giuseppe Conte aan het videobellen met onder anderen regionale vertegen woordigers. FOTO'S HH, EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13