0 r CO O 12 NIEUWS Agostino Miozzo leidt sinds half februari het Comitato Tecnico-Scientifico, het Italiaanse equivalent van het OMT. „Mijn grootste frustratie over het afgelopen jaar is dat we zo weinig wisten over de ziekte en dat we zo slecht voorbereid waren. Niemand was voorbereid, geen enkel land ter wereld.' 'Bij een minimale afstand van een meter, passen er maar 18 van de 25 kinderen in de klas' Angelo van Schaik e afspraak is snel gemaakt, aan de telefoon zegt Agos tino Miozzo eigenlijk ge lijk toe, ,,maar u moet wel even formeel toestem ming vragen aan het mi nisterie." Dat heeft iets meer voeten in de aarde. Na wat heen-en-weerge- mail en -gebel, wordt tussen kerst en oud en nieuw een Sky- pegesprek vastgelegd. ,,Hij is dan vrij en heeft meer tijd voor u'', verzekert zijn assistente. De ochtend van het gesprek een verontschuldigend be richtje 'of het ook een halfuurtje eer der kan, er komt iets tussendoor'. Mi- ozzo moet met spoed naar kantoor, zijn vakantie wordt opgeschort. Het wordt een videogesprek via What- sApp, want Skype op een overheids kantoor blijkt ingewikkeld. ,,Dan moet ik allerlei formele aanvragen doen vanwege de veiligheid en daar hebben we geen tijd voor.'' Het te kent de man; drukbezet en pragma tisch. Eind februari werd Italië als eerste Europese land min of meer overval len door het coronavirus. Op 21 fe bruari werd in het plaatsje Codogno op zo'n 70 kilometer ten zuidoosten van Milaan de eerste besmetting vastgesteld, een dag later valt het eerste slachtoffer in Vo', ruim 200 kilometer naar het oos ten. Diezelfde dag, 22 fe bruari, wordt zowel Co- dogno als Vo' van de buitenwereld afgeslo ten. Dat besluit van pre mier Conte is geba seerd op adviezen van het Comitato Tecnico Scientifico, geleid door Agostino Miozzo. ,,Het ge wicht van het CTS was tot aan september, oktober groot. We zagen dat de adviezen die we ga ven bijna in zijn geheel werden om gezet in maatregelen. De laatste maanden is dat veranderd. Met het begin van de tweede fase zien we dat politiek-economische overwegingen de overhand nemen.'' De maatregelen die de Italiaanse re gering nam om het virus in te dam men waren streng, op 8 maart ging het noorden van het land in lock- down, twee dagen later het hele land. Van brandhaard Bergamo in het ui terste noorden tot Lampedusa, het piepkleine eilandje halverwege Sici lië en Libië, ging het land op slot. Op het eiland werden geen besmettin gen vastgesteld, maar ook daar, op zo'n 1800 kilometer van Lombardije, waren scholen, winkels en restau rants gesloten. „Ook in China ge beurde dat zo, Peking ging in lock- down terwijl er niet zo veel gevallen waren en de brandhaard in Wuhan was. De factor reizen speelde een grote rol. In tien uur ben je van Wu han in Rome, dat heeft de versprei ding van het virus enorm ver sneld. En dus namen wij het zeker voor het onzekere. Lampedusa heeft geleden onder een globale beslis sing.'' Onmacht Agostino Miozzo wordt in 1953 geboren in de buurt van Padova in Noord-Italië en studeert medicijnen in Milaan. In de jaren 80 werkt hij voor het Ita liaanse ministerie van Buiten landse Zaken als arts in Afrika. Hij is getuige van de hongersnood in Ethiopië, een ervaring die hem de onmacht van het systeem doet in zien. „Er stierven mensen voor mijn neus van de honger, terwijl we men sen op de maan hadden gezet.'' donderdag 7 januari 2021 GO Eindelijk ligt het zware jaar 2020 achter ons. Welkom 2021, wat hebben we naar je verlangd! De komende dagen kijkt de krant vooruit naar een veel belovend jaar. O w z cc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12