Kim Jong-un trekt boetekleed aan; vijfjarenplan mislukt EUWS 11 Discussie over vuurwerk naar kookpunt Je moet niet aan iemands vreten zitten Maandag pleitte de Nederlandse Vuurwerkbond (NVB) in deze krant voor georganiseerde shows. Dat leidde tot bedreigingen. De gegevens van be stuursleden van de NVB zijn via de Kamer van Koophandel getraceerd en online geslingerd, familieleden en vrienden worden via sociale media ge vonden en benaderd. Er wordt in het verleden van NVB-woordvoerder Lars Onrust gespit. Zo worden gegevens over een bijna-faillissement van bijna dertig jaar geleden online gezet. ,,Je mag blijkbaar niks meer zeggen'', al dus oud-pyrotechnicus Onrust, die voor de zekerheid is uitgeweken naar een vakantiehuisje van kennissen, maar niet van plan is zich de mond te laten snoeren. Met de handel in vuurwerk - zowel legaal als illegaal - worden enorme be dragen verdiend. In de jaarwisseling van 2018 naar 2019 ging een recordom zet van 77 miljoen euro legaal over de toonbank. Een jaar eerder was dat nog 68 miljoen euro. Ook criminelen ont dekken de handel. Het Openbaar Mi nisterie ziet dat de illegale verkoop professioneler wordt. Drugslijnen worden gebruikt om het spul in Ne derland te krijgen. Uit sommige reac ties blijkt ook wel dat een verbod tot angst voor inkomstenderving leidt. 'Je moet niet aan iemands vreten zitten.' Onrust: ,,Ons plan is gewoon te goed.'' Het fanatisme tekent de leden die forums niet alleen gebruiken om beel den van hun vuurwerk online te zet ten. Zij gebruiken de sites ook om te lobbyen voor vuurwerk, of liever ge zegd tegen de inperking ervan. Zo worden leden opgeroepen deel te ne men aan het opiniepanel van tv-pro- gramma EenVandaag ('vraag gezinsle den en collega's of ze mee willen doen') om hun pro-vuurwerkmening te laten horen. Ook enquêtes worden gedeeld, waarop een deelnemer trots meldt die zes keer ingevuld te hebben. Er zijn ook kant-en-klare antwoorden om te knippen en plakken, die ge bruikt kunnen worden op berichten over bijvoorbeeld de Nijmeegse bur gemeester Hubert Bruls, die als voor zitter van de Veiligheidsraad liet we ten het verbod van afgelopen jaar voort te willen zetten. Vlak na de berichtgeving in deze krant heeft een hele rits pro-vuur werkorganisaties laten weten zich te verzetten tegen het plan van de NVB. De Vuurwerkfederatie neemt namens vijf organisaties het voortouw en stelt dat 'problemen tijdens de jaarwisse ling niet worden opgelost door consu mentenvuurwerk te verbieden'. Er is volgens de federatie sprake van een gedragsprobleem, niet van een vuur werkprobleem. Zo zouden bij afwe zigheid van vuurwerk op andere ma nieren slachtoffers vallen. Ook wordt benadrukt dat er zeker ook deze jaar- wisseling incidenten waren en wordt gewezen op het al jaren dalende aantal vuurwerkslachtoffers. Lokale shows zouden ook zorgen voor ongewenste groepsvorming. Eerder pleitte de Vuurwerkfederatie er in deze krant al voor eerst te kijken welk effect de af spraken die vóór corona gemaakt wer den hebben. Toch klinken ook positie vere reacties, alleen zouden de shows iets voor op de lange termijn zijn. Positief Tegelijkertijd melden zich bij de NVB onder meer carnavals-, oranje-, en voetbalverenigingen die wel oren heb ben naar het organiseren van een show. Vanuit de samenleving komen veel positieve reacties en ook som mige tegenstanders staan na een ge sprek open voor het idee. Bij de NVB kunnen geïnteresseerden een training volgen, een wetswijziging moet de shows mogelijk maken. Nu al wordt carbidschieten in verenigingsverband gedaan, ook paasvuren worden zo ge organiseerd. De NVB wil dat vuur werk veilig wordt afgestoken en vol gens de regels. Toch wordt het initia tief van de NVB door sommige ande ren binnen de branche bij voorbaat als 'juridisch onhaalbaar' bestempeld. Ondertussen blijven ook veel min der genuanceerde reacties binnen stromen. Wanneer een bekende van de penningmeester Jeroen nietsver moedend lovend reageert op vragen over hem, volgt later een bericht dat 'Jeroen vanzelf merkt' wat er met de over hem verzamelde informatie zal worden gedaan. 'Hij en die Lars zitten in vrij grote problemen binnenkort.' De kennis vraagt zich nu vertwijfeld af waar de vuurwerkliefhebber zich 'in godsnaam druk over maakt'. ,,Er zijn veel ergere dingen dan vuurwerk. Ik heb de afgelopen twee maanden mijn vader en een neefje moeten be graven.'' Het is aan dovemansoren ge richt. Een nieuw vijfjarenplan moet de missers uit het verleden repareren. ,,Ten koste van veel zweet en bloed zullen we onze zeges en successen moeten opvoeren om te voorko- men dat er opnieuw pijnlijke lessen moeten worden getrokken'', zo be loofde de dictator. Het congres van de Arbeiderspar tij in Noord-Korea is elke vijf jaar een spektakelstuk, omgegeven met veel propaganda. Ook deze keer heeft de bijeenkomst tot doel de be volking te laten zien dat Kim Jong- un (36) de touwtjes strak in handen heeft en dat heel het land achter hem staat. De vraag is of het congres in zijn meerdaagse beraad oplossingen kan aandragen voor de economi sche problemen waarmee Noord- Korea door aanhoudend wanbeleid en de torenhoge kosten van zijn wapenprogramma worstelt. Het land heeft volgens Kim last van 'meerdere crises' waardoor hij staat voor de zwaarste uitdaging sinds zijn aantreden, negen jaar geleden. Noord-Korea is een van de arm ste landen van Azië en de al tob bende economie heeft zware klap- pen opgelopen door de sluiting van de grenzen met China als gevolg van de Covid-19-pandemie. De handel met het machtige buurland - een levensader voor N oord-Korea - is daardoor met ongeveer 80 pro cent teruggelopen. Bovendien kreeg het land deze zomer te maken met natuurram pen en zorgden de internationale sancties - in reactie op het kernwa penprogramma van Kim - voor grote problemen. Vrijwel zeker komt met het aantreden van Joe Bi- den als de nieuwe Amerikaanse president geen einde aan de straf maatregelen. Biden zal een ont moeting met Kim ook uit de weg gaan zolang Noord-Korea geen be langrijke stappen zet op het gebied van nucleaire ontwapening. donderdag 7 januari 2021 PC 'Ons plan is gewoon te goed' Bestuursleden van de Nederlandse Vuurwerkbond worden bedreigd vanwege hun plan speciale vereni gingen lokale vuurwerkshows te laten organiseren. De (illegale) vuurwerkhandel vreest inkomsten derving als particulieren minder vuurwerk mogen afsteken. Carla van der Wal Amsterdam - Boze reactie op een vuurwerkforum Kim Jong-un heeft met een ver rassende spijtbetuiging het vijf jaarlijkse congres van de Noord- Koreaanse Arbeiderspartij ge opend. Hij erkende volgens staatspersbureau KCNA dat zijn economische vijfjarenplan, goedgekeurd door het vorige congres in 2016, heeft gefaald. ,,Bijna alle sectoren hebben de gestelde doelen niet gehaald'', aldus Kim Jong-un. Hans van Zon Rotterdam/Pyongyang Kim Jong-un heeft op het par tijcongres een grote knieval ge daan. Volgens hem wordt zijn land geplaagd door meerdere crises. foto epa 1 Ondanks het vuurwerk verbod werd op veel plaatsen vuurwerk afgestoken, zoals hier in Amsterdam. FOTO JORIS VAN GENNIP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11