II Appartementen in Terneuzen erg in trek 7 BOEKJE FLITSEN IN DE TIJD Jaap Boekhout en Ineke d'Achard van Enschut verkneukelen zich samen als ze een limerick schrijven. Zoveel dat ze besloten een boekje uit te brengen. Jaap Boekhout en Ineke d'Achard van Enschut uit Breskens lachen sa men heel wat af. Als de één of de ander weer een spitsvondige of licht pikante limerick heeft geschreven. Door corona hadden ze ineens genoeg tijd én inspiratie om deze ondeu gende gedichtjes te schrijven. Die bundelden ze tot een boekje 'voor wat vrolijkheid in deze donkere dagen'. Flitsen in de tijd, heet het. Flitsen zijn voor Jaap en Ineke beelden, verhalen en situaties van alledag die zomaar opduiken of zich voordoen. Dat kan een herinne ring uit de kindertijd zijn, een ge sprekje bij de bakker, een obser vatie aan het strand of een sterk verhaal waar ze hun eigen draai aan geven. ,,De humor ligt letter lijk op straat." Toen ze hoorden van een vrouw die honden en katten opving en door klagende buren met uitzetting werd be dreigd, verzonnen ze: 'De buurt wil een vrouw uit Ammerzooien, met hond en kat het huis uitgooien. Maar toen liep het fout, met haar hart van goud. Nu wonen er enkel nog vlooien'. Kunstenaar Voor Jaap, die als kunstenaar ver schillende beelden in de streek maakte, 'staat de knop altijd aan'. Hij wijst op zijn twee oren. ,,Met het linkeroor hoor ik en met het rechteroor luister ik." Zo kan hij zijn gesprekspartner op een terras volgen, maar vangt hij óók de anekdotes op van de persoon naast of achter hem. Het levert hem in elk geval heel wat stof op voor nieuwe gedichten en limericks. Een leeg hoofd Bij Ineke zorgt een stukje wande len voor 'een leeg hoofd'. Dan ko men rijmwoorden zoals Loenen, boenen, zoenen vanzelf en rolt bijvoorbeeld dit versje uit haar pen: Een deftige dame uit Loenen, zocht een man die haar vloer kon boenen. Ze keek in de krant, vond al snel een klant. Die ook nog eens lek ker kon zoenen. Ze vormen een sterk samen werkingsverband, vertelt Jaap. Maar zijn ook kritisch naar elkaar. ,,De schaaf ligt altijd naast me." Mijn oma had last van reumatiek, dus warme broeken met elastiek Elastiek knapte, onderbroek zakte Alles wordt ouder, ook elastiek Eerder maakten ze samen de dichtbundel Als wolken waaiend in de wind en panelen met haiku-ge dichten in Cadzand. Ineke schreef in 2015 het kinderboek Kreukeltje het wijze egeltje, dat soms chagrijnig is. Jan van Loon En nu dan de bundel met lime ricks, haiku's (zeer korte gedich ten van drie regels met vijf-ze ven-vijf lettergrepen) en haibuns (stukjes proza, gevolgd door een haiku). Jan van Loon uit Breskens, oud-onderwijzer en illustrator, voorzag het boekje van kleurrijke, humoristische tekeningen. Ze krijgen er enthousiaste reacties op. ,,De buurman vertelde me dat hij zo had gelachen." Daar was het het tweetal ook om te doen: de mensen een beetje afleiding be zorgen. ,,Mensen lachen in deze tijd zo weinig. En als ze lachen zie je het niet door het mondkapje", geeft Ineke aan. Daarom wilden ze het boekje ook per se voor de kerst laten uitkomen. Ze hebben er inmiddels zo'n 130 persoonlijk rondgebracht of verstuurd. ,,Dan hebben de mensen wat vrolijk heid in deze coronatijd." Alles bij elkaar opgeteld gaat het om projecten voor ruim 550 wooneen heden. Is de behoefte wel zo groot? Nico Fierloos, als architect betrok ken bij de nieuwbouw van 34 ap partementen op de plek van de Op- standingskerk aan de Bellamystraat, denkt van wel. ,,Je moet de hele markt kunnen bedienen, zowel mensen die bij de binnenstad als daarbuiten willen wonen. En dan praat j e niet alleen over ouderen die een kleinere, gelijkvloerse behui zing zoeken, maar ook starters." Pattistpark Ron van Pamelen, directeur van het Terneuzense aannemingsbedrijf Van der Poel, bevestigt wat Fierloos zegt. Van der Poel heeft meerdere nieuwbouwprojecten in Terneuzen in zijn portefeuille: De Kampanje met 26 appartementen, de nieuwe bibliotheek en horeca op de Kop van de Noordstraat; het Pattistpark op de locatie van het vroegere verpleeg huis Ter Schorre aan de Wester- schelde; en Anna Bijns met 66 ap partementen bij woonzorgcentrum De Blide. De Kampanje is volop in aan bouw. Over het Pattistpark, dat be- staat uit drie woontorens, doet de Raad van State waarschijnlijk bin nenkort uitspraak na jaren opont- Je moet de hele markt kunnen bedienen houd. Van Pamelen verwacht dat 'tegen de zomer' wordt begonnen met Anna Bijns. Uit de interesse voor dat laatste project leidt Van Pa- melen af dat er geen sprake is van een overdaad aan plannen. ,,We heb ben in Anna Bijns al best veel wo ningen verkocht. Je ziet ook elders dat de belangstelling voor apparte menten groot is. Bij de haven van Breskens zijn we al gestart met de derde flat van Pharos Residence. Van de 159 woningen zijn er 136 verkocht of er rust een optie op." Garage Kerckhaert Nieuw in Terneuzen is een plan voor 46 appartementen op de plek van het vorig jaar gestopte garage bedrijf Kerckhaert op de hoek Rooseveltlaan-Sloelaan, ook be doeld voor senioren en starters. Spant Advies uit Terneuzen van Reinier Simons begeleidt dit pro ject voor een ontwikkelaar. Het col lege van B en W heeft in principe medewerking toegezegd. De appar tementen zijn verdeeld over vijf 'blokken', twee van drie lagen, twee met vier etages en één met vijf la gen. Op korte termijn worden om wonenden ingelicht. Je ziet ook elders dat de belangstelling groot is Hoe snel al de plannen kunnen worden uitgevoerd, blijft de vraag. De sloop van de Opstandingskerk laat bijvoorbeeld door vleermuis- onderzoeken al lange tijd op zich wachten. In de tweede helft van dit jaar moet de boel wel tegen de vlakte kunnen, verwacht Fierloos. dinsdag 5 januari 2021 Lachen in coronatijd om limericks Pascalle Cappetti Breskens Jaap en Ineke vertellen veel anekdotes over de totstandkoming van de gedichten. fotoanne hana - Jaap Boekhout Het boekje is voor 7,95 euro te bestellen bij henzelf, Boeg 8, Breskens, en drukkerij Duren- kamp in Aardenburg. Verkoop punten die op dit moment open zijn, zijn de Groese Polderwinkel in Schoondijke en Body&Co in Oostburg. Het kan niet op met de plannen voor appartementen in Terneu zen. De randen van de binnen stad zijn in trek, maar ook daar buiten staat veel nieuwbouw op stapel. Harmen van der Werf Terneuzen - Nico Fierloos, architect - Ron van Pamelen, aannemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51