4 CORONA VACCINEREN Maandag kreeg het vaccinatiebeleid een forse bijstelling, na een stevige lobby vanuit de ziekenhuizen. De verdeling verandert, en de eerste prik wordt twee dagen eerder gezet. Getuigt het van flexibiliteit, of is hier sprake van gezwalk? De nieuwste vaccinatiestrategie van het kabinet is een heel schema geworden, opgebouwd uit puzzelstukjes. Opvallende ver anderingen sinds vorige keer: 30.000 acute zorgmedewerkers staan nu vooraan in de rij. En vol wassenen van 18 tot 60 jaar met een medische aandoening als astma of diabetes, zo'n 1,8 miljoen mensen, komen ineens vanaf fe bruari al aan de beurt. Net als 60.000 mensen in een ggz-instel- ling. Beloofd was al dat honderddui zenden medewerkers in de ver pleeghuizen, gehandicaptenzorg en wijkverpleging voorrang zou den krijgen. Terwijl het kabinet helemaal niet verwacht de eerste twee kwartalen om te komen in de geleverde vaccins. Op dit mo ment is alleen het middel van Pfi- zer/BioNTech helemaal door de goedkeuring gekomen. Daarnaast krijgt Nederland nog geen 4 pro cent van de totale vaccinleverin- gen aan de Europese Unie. Toch is De J onge samen met het RIVM tot een slimme nationale distributie van vaccins gekomen, waarbij vooral leidend is dat het Pfizervaccin ook ouderen goed beschermt. Maar verder krijgen andere groepen het middel toege diend dat op dat moment past en beschikbaar is. Mensen kunnen zelf ook niet kiezen van welke fa brikant ze een prik willen. Betrokken Ook is een hele reeks aan zorgver leners - variërend van de GGD, instellingsartsen, de huisartsen tot zelfs de werkgevers (bijvoor beeld ziekenhuizen) - betrokken bij het zetten van prikken. Zo kan het moordende inentingsschema toch worden behaald, met zo veel helpende handjes. En dan is er nog ruimte te creë ren met wat minister De Jonge zelf'een mogelijke gamechanger' noemt: de meeste coronavaccins vereisen dat mensen twee keer worden geprikt. Door de periode tussen deze shots te verlengen, kan de logistieke puzzel beter worden gelegd. En ondertussen loopt de vaccinatiegraad al wel op, doordat één vaccinatie mensen (tijdelijk) beschermt. De vraag is alleen of de Europese medicijnen waakhond (EMA) die truc later deze maand zal goedkeuren. Kortom, zoals gewoonlijk zitten er een hoop mitsen en maren aan de ambitieuze plannen van coro naminister De Jonge. Hij geeft dat zelf ook toe, maar zei gisteren dat 'het maximale' wordt gedaan aan de uitvoerende kant om dit mega project te laten slagen. De oppositie in de Tweede Ka mer gelooft de bewindsman niet meer zomaar op zijn blauwe ogen. Zeker nu recent een besmettelijke nieuwe variant van het coronavi rus is opgedoken. Volgens Jesse Klaver (GroenLinks) heeft het ka binet tot nu toe gewoon niet goed nagedacht over het vaccinatiebe leid. Daarom staan ook doelgroe pen zoals de politie volgens hem logischerwijs te dringen voor een snelle prik. Vaccinatiebeleid had er al maanden kunnen liggen. Dit is zwabberbeleid Lilian Marijnissen (SP) voegt toe: ,,Het afgelopen jaar ging het wel vaker niet goed, onder meer met testen en bron- en contactonder- zoek, maar toen kon De Jonge nog zeggen dat hij verrast was door de ontwikkeling van het virus. Nu is dat anders: dit vaccinatiebeleid had er al maanden kunnen liggen, zodat we voorbereid zouden zijn op alle scenario's. Er is gewoon sprake van zwabberbeleid." Geen enkele van deze partijen zwaait nu al met een motie van wantrouwen tegen De Jonge of het kabinet, maar er wordt in de wandelgangen wel gesproken van 'een allerlaatste waarschuwing'. Ook ziekenhuispersoneel en huis artsen maken nu aanspraak op de eerste doses vaccins, die vanaf mor gen toegediend worden - twee da gen eerder dan oorspronkelijk ge pland. Daarmee wordt afgeweken van een breedgedragen besluit, ge baseerd op advies van de Gezond heidsraad. Kern van dat eerdere besluit was eerst bescherming te bieden aan de kring rond de groep die de meeste kans heeft te overlijden aan het vi rus - mensen die langdurige zorg ontvangen. Die aanpassing van minister Hugo de Jonge kwam er nMat de populaire ziekenhuisvoormannen Gommers en Kuipers pontificaal op tv lobbyden voor eerdere vaccinatie voor hun personeel. Zij voorzien aanhoudend grote druk op de Co- vid-19-afdelingen, en vinden daarom dat alles in het werk gesteld moet worden om het personeel daar in de benen te houden. Op zich is het punt dat zij maken niet onterecht, zegt Conny Helder, bestuurslid voor Actiz, branchever eniging voor instellingen in onder meer de ouderenzorg. Maar het be- tekent wel dat er plots minder vac cins zijn voor haar achterban. ,,Dat het nu ineens verandert, is geen goed signaal. Het zorgt voor onrust en on duidelijkheid. We zijn de afgelopen tijd samen tot een vaccinatiestrategie gekomen. Ook de ziekenhui zen hebben hun handtekenin gen daaronder gezet." W Andere belangengroepen ruiken nu ook hun kans om voor voorrang te pleiten De oorspronkelijk gekozen strate gie was er óók op gericht om de ziekenhuizen te ontlasten, bena drukt ze. ,,In de thuiszorg en ver pleeghuizen wordt ontzettend veel zorg geleverd die voorkomt dat mensen in het ziekenhuis te rechtkomen. Als personeel in de langdurige zorg wegvalt door een coronabesmetting, zorgt dat dus óók voor extra druk op ziekenhui zen. Over het oorspronkelijke vacci- natiebesluit moet niet geringschat tend worden gedaan, vindt Ar j en Boin, hoogleraar Publieke In stituties en Governance in Leiden. ,,De Gezond heidsraad heeft daar goed over nagedacht, en het kabinet heeft daar een besluit over genomen. Dat is enorm ingewikkeld. Er zitten functionele overwegingen achter - welk vaccin werkt bij wie - maar ook ethische en politieke overwegingen. Het gaat echt over het redden van levens." Natuurlijk, voor het voorrang ge ven aan ziekenhuispersoneel en huisartsen kun je 'een heel goed verhaal' houden, beaamt Boin. ,,En je kunt het betitelen als voortschrij dend inzicht van het kabinet, om dat de situatie nu anders is dan een paar weken geleden. Maar de schoonheidsprijs verdient het niet. Dat het gebeurt na zo'n publieke lobby wekt bovendien de indruk dat mensen met een goede ingang bij het kabinet invloed hebben op de strategie." Het is 'absoluut niet fijn' dat de regels tijdens het spel worden ver anderd, zegt een woordvoerder van seniorenorganisatie KBO-PCOB. ,,Maar we zien het niet meteen als dinsdag 5 januari 2021 GO De Jonge gelooft in 'prikpower' Coronaminister Hugo de Jonge denkt alle volwassen Nederlan ders in drie kwartalen te kun nen vaccineren. Hij wil inzetten op een mix van beschikbare vaccins, de prikken laten zet ten door verschillende zorgver leners en spelen met de tijd tussen twee inentingen. De Jonge noemt dat 'prikpower'. Edwin van der Aa Den Haag - Lilian Marijnissen, SP Minister Hugo de Jonge doet 'het maximale'. foto anp In veel lan den over heel de wereld, van Mexico en Amerika tot Duitsland en Italië, is voort varend begon nen met de inentingspro gramma's tegen corona. In Israël ver loopt de cam pagne zo vlot, dat er inmid dels meer dan een miljoen mensen zijn ingeënt met het vaccin van Pfizer/BioN- Tech. foto's afp EPA, REUTERS, ROBERT MICHAEL Buitenland prikt, Nederland discussieert Sander van Mersbergen Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4