Z'n camera was zijn tweede ik L Jorgos is blij dat hij wél naar school kan De Boevere mogelijk terug bij VVD Uitvoer van uien stijgt dankzij Afrika en Azië 4 Advocate Terneuzense verdachte verhinderd Th**ï MvT— Het is niet voor het eerst dat de zaak wordt vertraagd. Half novem ber wraakte advocate Susan Koster de rechtbank waardoor het proces destijds tijdelijk moest worden ge staakt. De advocate van D. wilde dat de rechters zouden worden vervangen omdat ze vooringeno men en/of partijdig zouden zijn. De wrakingskamer wees dat ver zoek af en vond dat de rechters ge- woon door konden gaan. Toch nemen andere rechters de zaak over omdat er al uitspraak is gedaan tegen de mannelijke ver dachte, een 47-jarige ex-garage houder in Waterlandkerkje. Om dat de rechtbank begin december oordeelde dat zij als team handel den moeten nieuwe rechters naar de zaak tegen de vrouw kijken. De hoofdverdachte werd veroordeeld tot acht jaar cel en tbs, twee jaar meer dan het Openbaar Ministerie had geëist. Hij gaat in hoger be roep. De 44-jarige T. D. wordt ver dacht van tien zedendelicten. Zo zou ze volgens justitie jarenlang seksueel misbruik van haar twee dochters hebben toegestaan en ge- faciliteerd, met name door haar toenmalige partner P. P. uit Aar denburg. De vrouw zou P. gehol pen hebben om het misbruik ge- makkelijker te maken, onder meer door de meisjes GHB en medicij nen toe te dienen. De jongste dochter van de vrouw liet in november al weten erg teleurgesteld te zijn dat de zaak werd uitgesteld. Ze had gehoopt het boek in 2020 te kunnen sluiten en denkt dat de zaak bewust steeds wordt vertraagd, verwij zend naar het eerdere wrakings- verzoek. ,,Mijn moeder staat op de wachtlijst voor een nieuwe nier. Ze moet nu gedialyseerd worden, maar ik denk dat ze daar misbruik van heeft gemaakt", zei ze vorig jaar tegen deze krant. Haar moe der viel tijdens de eerste zitting flauw. Wanneer de zaak verder gaat, is vooralsnog onduidelijk. Volgens een woordvoerder van de recht bank is er nog geen nieuwe zit tingsdatum. Als geen ander wist Van Houdt vanuit de lucht locaties te herken nen. De fotograaf, die vijf zonen en vijf kleinkinderen nalaat, was onder meer als luchtfotograaf ac tief. Hij maakte jarenlang foto's voor de Zierikzeesche Nieuwsbode, voor allerlei opdrachtgevers en publiceerde nog altijd wekelijks een piekerplaat in Wereldregio, met gefotoshopte afbeeldingen. Joop van Houdt 1951-2021 Dat laatste te kent de op Nieuwjaarsdag overleden Van Houdt: tot op het laatst toe bleef hij zich nieuwe technieken eigen maken en vernieuwingen omar men. De in Rotterdam geboren foto graaf werkte aanvankelijk bij een kwekerij in Noordgouwe en ging pas later, toen hij al getrouwd was en kinderen had, naar de fotovak school in Apeldoorn. Daar lag zijn liefde, vertelt zijn zoon Joël na mens de familie. ,,Hij kon zich be ter uiten in beeld dan in woorden. Z'n camera was zijn tweede ik." Van Houdt was nog lang niet van plan die camera aan de wilgen te hangen. Meer en meer was hij be zig met het fotograferen van ar chitectuur, wat hij heel graag deed. Van Houdt stond bekend om zijn humor. ,,In moeilijke situa ties of vergaderingen wist hij al tijd met een kwinkslag de sfeer beter te maken." Hij was een be scheiden man én een lieve vader. ,,Hij wordt nu al heel erg gemist." Vrijdag is er een afscheids- dienst. Wie aanwezig wil zijn of een link voor de livestream wil ontvangen kan zich melden bij: joelvanhoudt@gmail.com. SCHOOL IN CORONATIJDEN En of hij blij is dat de eindexamen klassen wél les op school kunnen volgen. ,,Héél erg blij zelfs", zegt de 17-jarige Jorgos Spahiu uit Zie- rikzee. Hij zit in vijfde klas havo van Pontes Pieter Zeeman in zijn woonplaats. Het thuis lessen vol gen beviel hem dit voorjaar slecht. ,,Je wordt 's morgens wakker, je drinkt een kop koffie, je gaat ach ter je beeldscherm zitten, je eet wat, maar je komt nergens, je ziet niemand. Je zit alleen maar de hele dag thuis." Na dik twee maanden eindigde begin juni de eerste periode van thuislessen. Gelukkig voor hem en de andere eindexamenkandi daten is er geen tweede tijdvak van lessen achter de laptop thuis gekomen. Jorgos vindt het vooral 'lekker dat je elkaar kan blijven zien'. Maar los van het sociale as pect, steekt hij meer op van lessen in de klas dan online thuis. ,,Je bent toch veel minder afgeleid in de klas. Lessen duren ook langer op school dan online. In de klas 40 minuten, online was het 30 minu ten." Het zijn niet alleen meer mi nuten, tijdens een les in de klas steek je gewoon meer op, is Jorgos' ervaring. In het schoolgebouw is het heer lijk rustig nu alleen de hoogste klassen nog 'live' les krijgen. ,,Dat is ook wel fijn. We hebben alle ruimte. En je hoeft in de pauze ook niet te zoeken naar een vrije stoel als je bij je maten wil gaan zitten. Dat is wel een voordeel. Maar ja, ik mis ook wel de drukte, de gezellig heid. Zo heeft elk voordeel ook weer zijn nadeel." Frank Balkenende Kruiningen Er zijn dit seizoen tot en met week 50 van 2020 736.293 ton uien in 120 verschillende landen afgezet, blijkt uit voorlopige cijfers van het GroenteFruitHuis. In totaal is zo'n 12 procent meer aan uien uitge voerd dan het voorgaande seizoen. Ruim 80 procent van de handel ge beurt door Zeeuwse bedrijven. De belangrijkste klant is Senegal dat ruim 126.000 ton afneemt. Ruim 9000 ton meer dan in 2019. Een goede tweede is Ivoorkust met bijna 95.000 ton, een kleine 20.000 ton meer dan in 2019. Het Verenigd Koninkrijk is de derde exportmarkt met ruim 44.000 ton en 6000 ton meer dan in het voorgaande sei zoen. Daarna volgen Mali en Gui nee. Omdat uiengrootmacht India weinig uien kan exporteren, heb ben Nederlandse uienhandelaren dit seizoen voet aan de grond gekre gen in de Filipijnen, Maleisië, Sri Lanka en Bangladesh. In totaal ne men de vier landen ruim 90.000 ton Nederlandse uien af. Bangla desh is een nieuwkomer en biedt kansen voor het volgende seizoen. Rutte mag haar niet verleid hebben in Vlissingen waar hij uitleg kwam geven over het schrappen van de marinierskazerne, een Zeeuws Vlaams bestuurslid is dat wel ge lukt. Althans bijna. ,,Hij - ik noem geen naam - heeft mij gevraagd of ik VVD-voorzitter Zeeuws-Vlaan- deren wil worden. Ik moest heel hard lachen, heb er acht dagen over nagedacht en toen 'ja' gezegd." Zo'n tien jaar was De Boevere ac tief VVD-lid, tot Rutte in 2011 naar haar idee te veel begon te flirten met de 'vrouwonvriendelijke' SGP - die hij nodig had voor een meer derheid - én liberale kernwaarden als gelijkwaardigheid en verdraag zaamheid verloochende. Ze schreef, zoals ze gewend is als fer- Ik moest hard lachen, heb er acht dagen over nagedacht en toen 'ja' gezegd vent Twitteraar, een open brief aan Rutte. Ze haalde er tv-programma Pauw Witteman mee. In 2012 stond De Boevere tweede op de Tweede Kamerlijst van de Li beraal Democratische Partij (Lib- Dem) die niet één zetel haalde. Ze heeft het gehad met de vele kleine partijen en ziet er meer heil in om binnen een grote partij zaken aan te pakken. ,,De huidige VVD ligt ook meer op mijn lijn als sociaal-libe raal." Tot 7 januari kunnen zich nog Zeeuws-Vlaamse tegenkandidaten aandienen. De Boevere wordt ove rigens pas weer lid, als ze wordt ver kozen. ,,Ik zal bestuurlijk actief zijn, niet inhoudelijk." Haar ambitie is de naam volkspartij in de VVD meer waar te maken. ,,De afstand tot kiezers is te groot geworden." dinsdag 5 januari 2021 GO Misbruikzaak weer uitgesteld De rechtszaak tegen de moe der die jarenlang haar twee dochters zou hebben laten mis bruiken, gaat vandaag opnieuw niet door. Volgens de recht bank is de advocate van de Ter neuzense T. D. verhinderd. Er is nog geen nieuwe datum be kend. Maurice Steketee Middelburg Joop van Houdt had zomaar een leven lang als boomkweker door kunnen brengen, maar zijn liefde voor beeld bleek sterker. De fotograaf uit Brouwersha ven, onder meer bekend van zijn luchtfoto's, is op 69-jarige leeftijd onverwacht overleden. Esme Soesman Lockdown m Jorgos Spahiu in een leeg schoolgebouw. Examenklassen, zoals op de Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee, mogen wel naar school. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Dankzij een grote vraag uit Afrika en Azië kunnen Neder landse uienbedrijven veel uien exporteren. VVD-leider en premier Mark Rutte vroeg het Petra de Boe- vere 5 maart vorig jaar nog in het Arsenaaltheater in Vlissin- gen: 'Kom terug'. De eigena resse van slijterij de Vuurtoren in Sluis bedankte vriendelijk. Toch staat ze op het punt weer lid te worden. Harmen van der Werf Sluis -Petra de Boevere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36