Drugssmokkel op zee ZEELAND 3 paneel was weggenomen, kon de cocaïne worden meegenomen. Een andere methode die volgens justitie regelmatig werd toegepast door de corrupte havenarbeiders, was smokkel via deklading, veelal pallets met fruit dat afkomstig was uit Zuid-Amerika. Het is de meest traditionele en bekendste manier van cocaïnesmokkel. De officier van justitie(*): ,,Die havenmedewerkers weten tot op palletniveau, tot op barcodeniveau, welke container ze moeten hebben. Waar de cocaïne in verstopt zit. Zij doen eigenlijk 99,9 procent hun re guliere werk en die 0,1 rocent is dan even een drugscontainer aan de kant zetten." Fruit heeft als voordeel voor smokkelaars dat controles snel moeten gebeuren, omdat de kans op bederven groot is. In het land van herkomst wordt de coke tussen het fruit verstopt. De pallets gaan in een container en worden gelost op de kade van de Bijleveld- of Scaldia- haven. ,,In de bulk van containers die aankomt in Vlissingen is het heel moeilijk om de goede eruit te pikken", zegt de zaaksofficier. ,,Met de informatie die we nu hebben, vallen er dingen op hun plek, maar als je die wetenschap niet hebt, weet j e niet waarnaar j e aan het kij ken bent." Eenmaal in de loods gingen de 'cokepallets' in een vrachtwagen richting het criminele circuit. Naar louche distributiebedrijven, of nietsvermoedende firma's, waar corrupte werknemers in het com plot zaten. Zonder hulp van bin nenuit was dat onmogelijk. Volgens justitie werkten corrupte werkne mers op cruciale plekken mee: in de verlading, in de koelcel en op de ex peditie. In één van de onderschepte berichten werd dat beeld bevestigd: 'We zijn sterk in de loods'. Omdat de smokkel subtiel ver liep, kon de politie heel lang niet achterhalen wat er precies ge beurde. ,,Smokkel via deklading zit zo vernuftig in elkaar dat het moei lijk is om daar een vinger achter te krijgen'', zegt de officier. Zo zetten criminelen soms zelf fruitbedrijven op en doen ze de eer ste jaren niks illegaals, waardoor ze bij de douane niet meer als ver dacht worden gezien. Hun contai ners worden niet meer gecontro leerd. Vervolgens begint de smok kel. Eerst met kleine 'testkilo's', ver volgens met steeds grotere hoeveel heden. Beperkte capaciteit Wat het extra moeilijk voor justitie maakt, is het aantal containers dat in Vlissingen-Oost aankomt. Jaar lijks arriveren 50.000 containers met bananen, gemiddeld zo'n 130 per dag. En de douane heeft in Zee land maar capaciteit om zo'n tien containers per dag door de scanner te halen. De meeste drugs die in Zeeland worden onderschept, komen via dekladingen met fruit. Sinds 2018 waren er 25 cocaïnevangsten, waar van 23 in de haven van Vlissingen- Oost. En in 18 van die gevallen zat de coke tussen fruit, waarvan 16 ba nanen en 2 keer ananassen. De al lergrootste vangst ooit in Zeeland was in april 2020: toen werd tussen de bananen in Vlissingen een me- gavangst gedaan van 4500 kilo co caïne. (*De naam van de officier van justitie wordt om veiligheidsredenen niet ge noemd.) sele, vermoedelijk ook afkomstig van een (mislukte) dropping. Onderkant van schip Een minder bekende, maar ook toegepaste manier van smokkelen is dat drugs aan de onderkant van een schip worden bevestigd. Door duikers in te zetten, kan de coke dan worden losgemaakt. Tijdens een controle in de haven van Vlis- singen werden een jaar geleden drugs onder een schip uit Ecuador ontdekt. Het ging om een vangst van 35 kilogram. Tijdens de operatie Portunus zijn geen gevallen van dropping ont dekt. Containeroverslag in de haven van Vlissingen. Veel drugs wordt in containers het land binnengesmokkeld. foto douane Zie ook: www.pzc.nl/smokkel Morgen in deel 3: Een havenpasje kan 20.000 euro opleveren en sommige havenwerkers stik ken ervan Drugssmokkel vanuit Zuid- Amerika naar Nederland ver loopt niet alleen via de havens. Een andere methode is drop ping op zee, waarbij de cocaïne vanaf grote schepen wordt overgeladen op kleine bootjes, die de drugs aan wal brengen. In sommige gevallen worden de drugs met trackers in het water achtergelaten zodat ze door helpers kunnen worden opge spoord. In 2017 ging het behoorlijk fout met het sportvisbootje De Zee land, dat in onstuimig weer het water opging om naar Zeebrugge te varen en later met schade aan spoelde bij Cadzand. De boot bleek gevuld met 1000 kilo co caïne, die op zee was overgeladen vanaf een grotere boot. De opva renden van De Zeeland werden van boord gehaald omdat ze op de woeste zee alarm hadden gesla gen. Drie Zeeuwen werden uitein delijk veroordeeld tot jarenlange celstraffen. In oktober van het afgelopen jaar ontdekte de politie 500 kilo co caïne in een sportvisboot in de haven van Breskens. En eerder die maand spoelden maar liefst 300 pakketjes cocaïne van één kilo aan op het Kalootstrand bij Bors- In januari 2020 werd cocaïne ontdekt in de haven van Vlissin- gen, onderaan een schip uit Ecuador.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35