Een vreemde vogel duikt op Bewoonster 'drugserf' bij Westdorpe zit vast COCAINE IN ZEELAND Lang haar 2 Zeven Zeeuwse havenarbeiders konden volgens justitie maandenlang ongestoord hun gang gaan in Vlissingen-Oost. Pas nadat de politie hun geheime berichten onderschepte werd het duidelijk: de havenarbeiders haalden de drugs brutaalweg zelf uit schepen. Ook zorgden ze ervoor dat containers met coke ongecontroleerd de haven konden verlaten. ,,Het zit erg vernuftig in elkaar." Commentaar Een vreemde vogel duikt op in het Veerse Meer. Vogelaars stromen toe om het diertje te fotograferen. Weer een tro fee. Het is de kortbekzeekoet, een vogel die normaal ge sproken veel noordelijker leeft. De weg kwijt of gewoon met het aanbod van voedsel afgezakt? Niemand weet het. Met de huidige hogere wintertemperaturen zou je eerder verwachten dat de vogel in het noorden blijft. Dit zal dus wel een dwaalgast zijn. Wat is er dan zo bijzonder aan? Bij vogelaars gaat het niet alleen om de trofeeënlijst. Die moet wel zo lang mogelijk zijn, liefst met waarnemingen van zeldzame dieren. Dat is de sport. Maar veel vogelaars zijn in de eerste plaats natuurliefhebber. Zij genieten van de mooie vo gels die zij zien. Zeeland is er bij uitstek geschikt voor. Hier zijn heel veel gebieden waar vogels massaal rusten of voedsel zoe ken en bijna overal is vrijwel ongehinderd zicht. De vogelaars hopen op dat ene vreemde dier, op die uitzonderlijke foto, maar ook gewone natuurvrienden komen er aan hun trekken. In de gaten houden of hier bijzondere vogels zijn - en andere ongebruikelijke dieren en planten - heeft nog een functie. Zeker de laatste jaren heeft het klimaat effect op flora en fauna. De aanwezigheid van sommige soorten is een handige graadmeter voor verandering. Ook de kwaliteit van de natuur lijke omgeving is eraan af te meten. Goed naar de Zeeuwse na tuur kijken is dus zowel fijn als nuttig. Zeeland is bij uitstek geschikt om te genieten van de natuur en om er wijzer van te worden De vrouw was naar het politiebu reau in Middelburg gekomen voor een verhoor. Ze werd daarop aan- In een van de loodsen lagen honderden kilo's crystal meth, met een straatwaar de van miljoenen euro's ALMANAK In zijn jonge jaren had hij lang haar, die Goesenaar van 68. Net zoals zoveel mannen in die tijd. Tegenwoordig heeft hij een veel korter kapsel, dat om de vijf we ken keurig wordt bijgewerkt. De man baalt dan ook stevig dat de kapsalons gesloten zijn. Eigen lijk was zijn haar op het mo- gehouden en naar een politiecel gebracht. Het drugslab werd op 30 no vember na een tip aangetroffen in een loods op een erf aan de Kerk- dreef bij Westdorpe. Op dat erf staan meerdere loodsen en een woning. In één van de loodsen was het lab ingericht, en lagen honderden kilo's crystal meth, met een straatwaarde van miljoe nen euro's. De mannelijke bewoner van het perceel, tevens de eigenaar, werd op 22 december al gearresteerd. Hij wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die bepaalt of hij langer vast blijft zitten. Ook vijf mannen die tijdens de inval op heterdaad werden be trapt, zitten nog vast. Het gaat om drie mannen uit de Dominicaanse Republiek en twee Mexicanen, van 30, 39, 48, 53 en 56 jaar oud. ment dat de lockdown begon al te lang. Zijn kleinzoon van zeven be keek het echter van de positieve kant. ,,Ach, opa, dan heb je straks gewoon weer lang haar'', stelde hij monter vast. ,,Dan wordt oma misschien wel weer verliefd op je!'' Geen sirenes op eerste maandag Zeehond wordt in opvang opgelapt GROEDE Spontane actie voor ruiten kerk Het is mei 2020. Een zonnige mid dag. Drie havenmedewerkers arri veren bij de Scaldiahaven in Vlis- singen om aan de slag te gaan. Werkoveralls aan, zwarte sporttas sen over de schouders gehangen. Een voor een passeren ze de stalen toegangspoort. Voor de meeste havenlieden is het een werkdag als alle andere, maar de drie hebben nog iets heel anders in petto. Een voor een gaan ze aan boord van het grote schip dat verderop aan de kade ligt. Ze ko men na een minuut of tien weer naar buiten. Hun sporttassen zijn dan flink ge vuld, vermoe delijk met co caïne, in totaal zo'n vijftig kilo. Ze verbergen de tassen in een loods en aan het einde van hun shift lopen ze met de tassen het terrein af. Wat de drie niet weten, is dat ze worden geschaduwd. Ze zijn in beeld bij opsporingsdiensten, die al langer vermoeden dat corrupte ha venmedewerkers cocaïne uit Zuid- Amerika binnensmokkelen. De po litie merkt dat er veel pgp-telefoons in de haven actief zijn. Die toestel len worden door veel criminelen gebruikt om in het geheim met el kaar te communiceren. De drie be schikken ook over zo'n mobieltje. In de bulk van containers is het moeilijk de goede eruit te pikken Camerabeelden bewijzen het ge lijk van de rechercheurs en onder schepte chatberichten doen de rest. Een wereld van corruptie in het ha vengebied wordt plots zichtbaar. Op 1 juli, tijdens operatie Portunus, worden in heel Zeeland tien men sen in de boeien geslagen, onder wie de drie havenmedewerkers. Acht personen zitten nog steeds vast en moeten vrijdag voor de rechter verschijnen. Op elkaar ingespeeld De corrupte havenarbeiders had den volgens justitie een beproefde methode waarbij blokken cocaïne op een onzichtbare plek in een schip waren verstopt, bijvoorbeeld achter een wand of in een vloer. Via ge heime chatbe- richten kregen ze de verstop plaats door en tijdens hun dienst gingen de havenarbei ders aan boord om de drugs weg te halen. Volgens justitie wa ren de havenwerkers en opdracht gevers goed op elkaar ingespeeld. En dat is heel vaak zo, blijkt uit een voorbeeld van 2018. Toen kwam een Colombiaan naar Nederland, werd ondergebracht in hotel de Wouwse Tol bij Bergen op Zoom en vervol gens naar de haven in Vlissingen gebracht. Zo kon de Zuid-Ameri kaan in een schip aanwijzen waar drugs verborgen lagen. Nadat een dinsdag 5 januari 2021 II De bewoonster van het erf bij Westdorpe waar eind november een crystal methlab werd opge rold, is gisterochtend aange houden. Dat meldt de politie. Martijn de Koning Westdorpe Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Het bleef gisteren om klokslag 12.00 uur zo goed als stil in Zeeland. Door een fout in de aan sturing van de sirenes in Zeeland werd er op deze eerste maandag van de maand, geen testalarm verzonden. Volgens de Veiligheidsregio Zeeland ging het om een fout door menselijk handelen. Niet het maandelijkse testalarm, maar een technische test werd gis teren verzonden. Dat re sulteerde in een korte hoorbare toon op alle si- renepalen in Zeeland. Het alarmeringssysteem is daarmee wel technisch getest en functioneert. DISHOEK De zeehond die zondag op het strand van Dis hoek werd aangetroffen, is gisteren overgebracht naar de zeehondenop vang in Stellendam. Het dier is verzwakt en moet worden opgelapt. Wandelaars zagen de zeehond zondag liggen. Er waren toen al sympto men van longworm. ,,De toestand is verslechterd", zegt Jaap van der Hiele van Eerste Hulp bij Zee zoogdieren. Hij trof de zeehond gisteren aan tussen een rij paalhoof den bij Zoutelande. Het dier blijft waarschijnlijk twee maanden in Stel lendam om te herstellen. Een spontaan opgezette actie voor herstel van de op oudejaarsavond ge sprongen ruiten van de Grote Kerk in Groede heeft al 1500 euro opge bracht. Kerkstichting voorzitter Thijs Soeting is blij verrast. Via de buurtapp meldde hij de schade, waarop een be woner via de Facebook- pagina Herinner Je Groede? een inzame lingsactie begon. De PLUS in Breskens doet inmiddels ook mee. Wie vijf euro stort, maakt kans op één minuut gra tis winkelen. De repara tie kost waarschijnlijk zo'n 2000 euro. In de strijd tegen drugssmokkel via de haven van Vlissingen pakte justitie op 1 juli 2020 tientallen mensen op. Dat gebeurde tijdens de grote operatie Portunus. Deze week brengen wij een serie verhalen van verslaggevers Bas Bareman en Eldridge Pentury over de ach tergronden van de smokkel. Tips? Mail naar: tipsoverdehaven@pzc.nl Vandaag deel 2: Zo haalden havenarbeiders cocaïne de haven in. Zo werd coke de haven van Vlissingen in gesmokkeld Eldridge Pentury en Bas Bareman Officier van justitie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34