Nieuw aar? 'Waar zie je een aubade van de harmonie op zondag?' 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Is er toekomst voor het dorp in Nederland? In een nieuwe zesdelige serie gaan acteur Huub Stapel en schrijver Wim Daniëls op zoek naar het antwoord. Het nieuwe jaar is pas een paar dagen oud, maar de toon is gezet. Het langverwachte nieuwe programma van Matthijs van Nieuwkerk staat nog in de steigers. RTL-baas Peter van der Vorst heeft z'n eerste show, RTL Exclusief, alweer teruggeroepen. En de ooit zo autonome mannen van VI zijn inmiddels zover afgezakt dat ze met een medium (nee, niet de maat van de VI- boxershorts) voorspellingen doen voor het nieuwe jaar. Kennisquizzen zijn door het succes van De slimste mens officieel de nieuwe talentenjachten. Je telt als zender niet mee als je er niet minstens één in de programmering hebt staan. RTL plempt er zelfs het hele weekend mee vol. Het nieuwe Beat the Champions heeft niet één Maarten van Rossem, maar vijf in zwart uniform gestoken en chagrijnig kijkende 'experts'. Best een leuk format, bij vlagen spannend. Presentatrice Chantal Janzen krijgt bovendien de Matthijs van Nieuwkerk-bokaal voor het razendsnel oplepelen van vragen. Maar zo'n overkill aan quizzen kent hetzelfde probleem als de hausse aan talentenjachten: het aantal geschikte deelnemers is beperkt. En dus worden kandidaten onvermoeibaar rondgepompt en stond er al in de eerste aflevering van Beat the Champions meteen een olijke kandidaat die ook heeft meegedaan aan De Tv-kijker van het jaar. SBS 6 heeft zijn eigen hit Lachen om home video's in een nieuw jasje gestoken. Want waarom scoren die 25 jaar oude filmpjes nog steeds als een dolle? Precies: pijn! Peuters die van schommels worden gekatapulteerd en met hun tere schedeltjes op betontegels stuiteren. Mannen in midlifecrisis die met hun klokkenspel op een hekje belanden omdat ze zich zo nodig op een trampoline willen bewijzen. Dus laten vier BN'ers zich in het nieuwe Code van Coppens in een escaperoom vrijwillig een enkelband omdoen, die bij elke misstap pijnprik- kels uitzendt. Ook de lachband klinkt als die van 25 jaar geleden. NPO 2 trapte de naderende verkiezingen af met de omstreden documentaire over medialieveling Sigrid Kaag. Best knap om na vijfjaar filmen 75 mi nuten te vullen en niks nieuws te melden. Als kij ker had je na afloop nog steeds geen idee waarom Kaag lijsttrekker of premier wil zijn in een land en in een politieke arena waar ze niks van snapt en weinig mee heeft. Zelden iemand zo ongelukkig zien kijken tijdens een overleg met haar 'media- adviseurs'. Behalve Hugo de Jonge misschien. Maar gelukkig was daar voor de vrolijke noot Ivo Niehe, die mocht terugkijken op veertig jaar TV Show. Dat is niet iets om cynisch over te doen, dat is een hele prestatie. En dat vond Ivo zelf ook. Ik wilde afsluiten met de wens 'gelukkig nieuw jaar', maar zo nieuw voelt 2021 nu ook weer niet. Quote van de dag Ik heb tijdens mijn sabbatical dingen gedaan die ik daarvoor niet aandurfde Top illegale downloads mt&m- ■*- Veiling van Knight Rider Hij dook twee weken geleden opeens op in de kerstspecial van All you need is love. Huub Stapel speelde een mijn werker en sprak weer eens vloeiend Limburgs. ,,Dat ver leer je nooit", glimlacht de ac teur, die opgroeide in Tegelen, een dorpje ten zuiden van Venlo. ,,En met de Limburgers die je tegenkomt in het wereldje schiet je dan meteen in het dia lect. Vroeger met Jeroen Wil lems. En nu als ik Pieter Kuij- pers tref, Ben Verbong, Carine Crutzen. En Chantal Janzen. Komt ook uit Tegelen. Haar vader was mijn badmeester. Ze hing als meisje van 8 aan mijn broek met carnaval. 'Meneer Stapel, ik wil ook actrice wor den.' 'Moet je doen, meiske', zei ik. Ik zou het heel gek vin den als Chantal opeens ABN tegen me zou praten." Stapel zegt de laatste zinnen in het Limburgs. Hij mag dan al bijna vijf decennia wegge trokken zijn uit de zuidelijke provincie, het dialect noch het dorpsgevoel is hij verleerd of vergeten. ,,De dorpscultuur is het naar elkaar omkijken, het ons-kent-onsgevoel, de betrok kenheid, de saamhorigheid, de plek waar vroeger de touw tjes uit de brievenbus hingen", vat hij samen. Het komt allemaal terug in de zesdelige reeks die Stapel maakte met schrijver Wim Daniëls. De twee gingen op zoek naar het echte dorpsge voel. Enerzijds worden de dor pen steeds meer opgeslokt door grote gemeenten, ver dwijnen de voorzieningen en de jongeren. Aan de andere kant trekken jonge gezinnen uit de stad om de rust en Huub Stapel (links) met Wim Daniels in Warga en Kinderdijk (foto onder). fotos stepping stone, roland reinders a Het Dorp, vanaf morgen elke woensdag op NPO 1 bij Om roep MAX om 21.50 uur ruimte van een dorp te vinden. Behalve Stapel komt ook Wim Daniëls uit een dorp: Aarle- Rixtel in Noord-Brabant. ,,We hebben daar herinneringen opgehaald. Wim is een gewel dige verteller. Het was een prachtige rit", doelt hij op de tocht met de motor met zijspan. Stapel aan het stuur, Daniëls ernaast. Ze deden dorpjes aan als Tilligte, Gasselternijveen, Dwingeloo, Meer, Warga, Broek in Waterland en Kinder dijk. En het Friese Akkrum, de geboorteplaats van de advoca- De dorpscultuur is het naar elkaar omkijken, de saamhorigheid tenbroers Wim en Hans Anker. ,,Zij hadden hun praktijk in Leeuwarden, maar zijn zelf in Akkrum blijven wonen. Ze hebben er geloof ik 1500 initia tieven ontwikkeld. Van het openhouden van de kroegen tot het organiseren van paal- klimwedstrijden. Het dorp telt 3500 inwoners, maar je hebt er werkelijk alles. Supermarkten, kappers, drogisten, winkels, een bibliotheek, alles. En ge loof het of niet, zeven kroegen. Het is ongelooflijk." Daadkracht Het is de daadkracht en saam horigheid die Stapel en Daniëls bijna ontroerden. ,,In Meer trok op zondag de harmonie door de straten om een aubade te brengen aan een echtpaar dat 65 jaar was getrouwd. Waar zie je dat? Tien jongens die samen een café kochten om het niet verloren te laten gaan. Om ant woord te geven op de vraag of de dorpscultuur verdwijnt: ik ben geen socioloog, maar ik denk het niet." - De teruggekeerde nieuwslezer Henk Blok, die kampt met de ont stekingsziekte sarcoïdose, is trots op zijn bergbeklimming. dinsdag 5 januari 2021 GO SERIES The Mandalo- rian is sinds 2020 de meest illegaal ge- downloade serie ooit. Daar mee stoot de serie Game of Thrones van de troon. Die laat ste serie stond de afgelopen zeven jaar bo venaan, maar stopte in 2019. TV-SERIE Acteur David Hasselhoff veilt spullen uit Knight Rider, waaronder zijn befaamde auto uit de tv-serie. Het voertuig moet 175.000 tot 300.000 euro opleveren. Voor een extra bedrag komt Hasselhoff 'm zelf brengen. Dennis Jansen - Huub Stapel, acteur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28