NIEUWS 15 CORONACRISIS PUBERS Pubers die hun nest niet uitkomen of vanonder de dekens hun online- lessen volgen. Hoe houd je je tieners gemotiveerd als de scholen dicht zijn? e eerste lockdown verliep niet voor alle gezinnen rooskleurig. Nu de scholen nog even dicht blijven na de kerstvakantie moeten ouders weer met hun pubers aan de bak. Hoe zorg je ervoor dat je tieners deze periode thuis goed door komen? De broers Karsten (11, groep 8) en Tristan (14, derde klas) uit Rotterdam bleken nogal verschillend met de eerste lockdown om te gaan. Karsten kwam om de haverklap beneden om aan zijn thuiswerkende moeder te vertellen welk schoolwerk hij af had. Tristan daarentegen, trok zich de hele dag terug op zijn kamer. Lekker rustig, zou je denken, maar daar komt deze ronde toch verandering in. ,,We weten nu dat we meer moeten controleren wat hij de hele dag zit te doen. Hij had een vwo-advies, maar moest door op de havo", verklaart moeder Juliëtte Bindenga. De laatste toetsweek was bepalend voor die beslissing. ,,Die toetsweek heeft hij verpest", zegt Bindenga. Ook de jongste zoon behaalt een la gere Cito-score. Hij ging van dik vwo vóór corona naar havo/vwo nu. ,,Dat is natuurlijk niet slecht, maar je ziet dat de lockdown wel invloed heeft gehad op onze kinderen." Zo zijn er nog vele andere gezin nen met pubers. Hoe krijgen ze hun tieners deze ronde geactiveerd? Hoe blijft het nog gezellig thuis? Deskun digen denken dat het lastiger zal zijn. ,,Jongeren hebben recht van spreken, want wat voor voorbeeld hebben ze? Ze zien dat de regels veelvuldig over treden worden, dat volwassenen hun ruimte nemen, dus willen zij die ook", stelt gezinscoach en puberex pert Marina van der Wal. Het helpt om veel met de tieners te praten. Wat hebben zij nodig om deze weken door te komen? Wat werkte de vorige keer? Wat werkte juist niet en hoe kunnen ze dat beter doen? ,,Ga niet zeggen: het is maar kort deze keer, het valt allemaal wel mee. Dat trekken pubers niet. Zij rea geren emotioneel. Dus probeer op dezelfde golflengte te gaan zitten zonder mee te janken", adviseert Van der Wal. En stel geen waarom-vra gen, want dat werkt 'als een rode lap op een stier'. ,,Met waarom roep je ze ter verantwoording en krijg je geen goed gesprek." Ook helpt het om routines in de dagen in te bouwen. Dus: om acht of negen uur opstaan en zonodig uit bed trommelen, zoals op een gewone schooldag zou gebeuren. Maar ook: neem een pauze voor een kop thee en probeer de tieners elke dag even bui ten te krijgen door ze bijvoorbeeld een boodschap te laten doen. Stel grenzen Maak afspraken, stel grenzen, maar maak er geen strijd van als het écht niet lukt om de pubers voor school te motiveren. Schakel dan vooral hulp in van anderen, bijvoorbeeld een goede vriend, opa of oma, of een sportcoach. ,,Soms is de invloed van anderen groter dan wat je zelf kunt bereiken. Maak daar gebruik van", zegt pedagoog Marcel van Herpen. Ook school kan daarbij helpen. ,,Blijf niet aanmodderen. Het kan zijn dat iemand anders ze wél weet te moti veren om uit bed te komen. Dat een ander wél kan helpen bij het maken van huiswerk", zegt Van Herpen. Misschien is het zelfs een oplossing om samen met een klasgenoot achter de laptop te gaan zitten, vinden des kundigen. Dan kan het mes aan twee kanten snijden, want daarbij kunnen ook kinderen uit kwetsbare gezinnen - die bijvoorbeeld geen eigen kamer hebben - baat hebben. ,,Het is zo be langrijk om naar elkaar om te kijken", stelt Esther van Beekhoven, adviseur van het Nederlands Jeugdinstituut (NJi). ,,Vraag je kind een klasgenoot te bellen die hulp kan gebruiken of bel zelf de ouders om uit te wisselen hoe het gaat." Maar wordt het dan niet een hoop gekeet? Dat kan gebeuren en dat is dan maar een keer zo, vindt Van Beekhoven. ,,Doe wat lukt. En heb er ook vrede mee als het een dag wat minder gaat. Positieve aandacht werkt motiverend voor tieners, dus complimenteer ze vooral op wat die dag goed ging. Al mag je natuurlijk ook benoemen wat niet goed ging en proberen te vragen hoe jullie dat de volgende dag anders kunnen doen." Het is voor tieners hoe dan ook be langrijk om contact te houden met vrienden. Ouders kunnen best pro beren een bubbel te creëren, waarin hun kinderen hun beste vrienden kunnen blijven zien, vinden de des kundigen. ,,Afspreken met een hele Probeerop dezelfde golflengte te gaan zitten, zonder mee te janken groep gaat niet. Maar kijk met je kin deren naar wat wel kan. Dan leren ze gelijk dat er bij vrijheid ook een ver antwoordelijkheid komt kijken", al dus Van Herpen. Niet klagen Martine de Vente, blogger op Tis Hier Geen Hotel en zelf moeder van twee pubers, legde haar twee pubers 'al wel honderd keer uit' waarom ze zich aan bepaalde regels moeten houden. ,,Blijf het uitleggen", luidt haar ad vies. En nog een tip: klaag vooral niet aan de lopende band over hoe zwaar je de hele lockdown zélf vindt. ,,Dan wordt het gedoe voor kinderen alleen maar groter", zegt Van der Wal. Intussen heeft het gezin van Ju liëtte Bindenga goede hoop dat de schoolsluiting écht maar twee weken duurt. Al bestaat er nog twijfel over wanneer de middelbare scholieren daadwerkelijk terug naar de klas mo gen. Moeder Bindenga: ,,Het directe contact met de leraar is zo belangrijk. Ik hoop dat het niet te lang duurt. Soms denk ik bij mijn oudste: wat heb je nu de hele dag gedaan? Ik ac cepteer dat het bij het gedrag van een puber hoort en probeer me niet te druk te maken." dinsdag 5 januari 2021 GO Thuislerende tieners: hoe sleep je ze door de lockdown heen? Ellen van Gaalen Rotterdam - Puberexpert Marina van der Wal Juliëtte Bindenga, Alewijn Brouwer en hun kinderen Tristan en Karsten. foto marco de swart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15